„O górze która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii” – Wydawnictwo STAPIS

Góry wspominam z ogromnym sentymentem. Gdy byłam dzieckiem bardzo często rodzice zabierali mnie i brata na wakacje właśnie w górskie pasma. Zdobyliśmy wiele polskich szczytów, mniejszych i większych. Pozostawiły one w moim sercu piękne wspomnienia i albumy pełne zdjęć. Nigdy nie zapomnę tych wspaniałych letnich dni gdy wraz z naszym psem wspinaliśmy się na Śnieżkę. Teraz, będąc mamą trójki dzieci bardzo chciałam tę pasję górskich wędrówek zaszczepić w dzieciach. Od czego zaczęłam? Od książki! Od pięknej opowieści, którą dzieci słuchały z zaciekawieniem i od której bardzo trudno było nam się oderwać. Pierwszy raz spotkałam się z baśnią, która tak wspaniale przedstawia małym czytelnikom wiele ważnych wartości, a jednocześnie jest pełną napięcia historią.

 

 

koszyk

„O górze, która wybrała się w świat. Przygody małej Czantorii”  to książka autorstwa Weroniki Górskiej, której pasją są Tatry, książki, rower i bieganie. Autorka tomiku wierszy, recenzentka książek i filmów, a obecnie redaktorka i pisarka (opracowała m.in. biografię Aleksandra Doby) zaprasza w pełną przygód opowieść, którą kieruje do wszystkich miłośników górskich zakątków. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Stapis, wydana została w twardej oprawie, a jej karty wypełniają dwa rodzaje ilustracji: czarno-białe, które stworzyła Ewelina Awato, i kolorowe które są dziełem Anny Krztoń.

Mała Czantoria – góra licząca około dwudziestu milionów lat znajdująca się w Beskidach marzy o prawdziwej wyprawie. To ją zawsze zdobywają turyści, a teraz to ona chce zdobywać i zwiedzać świat. Jej siostra – Wielka Czantoria wciąż się wywyższa i wymądrza, co sprawia iż mniejsza góra nie waha się podjąć wyzwania i wyruszyć w podróż. Ma marzenia i dąży do ich spełnienia. Ma pewne wyobrażenia, które jednak los szybko weryfikuje. Pragnie wykąpać się w oceanie, zanurzając się cała, bo po deszczu zawsze czuje się niedomyta. Przezabawna opowieść, w której bardzo uśmialiśmy się z tego jak Mała Czantoria przygotowuje się do eskapady. Zdjęła z siebie kolejkę z Poniwca, pomnik, wszystkie drogi i pojedyncze domy, które zajmowały jej zbocza. Część roślin i zwierząt także postanowiła zostać na miejscu, a reszta ochotników wspólnie ruszyła w drogę.

Łysa Góra, Tatry, Olimp, Wezuwiusz, Alpy, Śnieżka to cel wyprawy Małej Czantorii. Które góry okażą się przyjazne? Jakie legendy skrywają? Które okażą się wyniosłe i przemądrzałe? Zachęcam do lektury, która udowadnia że w życiu warto kierować się marzeniami i pragnieniami. Choć nie zawsze ich spełnienie jest w zasięgu ręki, choć wymaga nie lada wysiłków to satysfakcja jaka po nich zostaje jest największą nagrodą. Autorka w doskonały sposób łączy elementy przygody z ważnymi faktami geograficznymi i historycznymi. Książka z powodzeniem może stać się pierwszą lekturą dla małych czytelników która wprowadzi ich w świat tych pięknych cudów natury. Z przyjemnością zaprzyjaźniliśmy się z Małą Czantorią i towarzyszyliśmy jej podczas tej długiej wędrówki, by móc doczekać chwili gdy powróci ona do swojego domu, odmieniona, pełna doświadczeń i wrażeń. Domu, w którym na nowo można się zakochać!

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy lekturę książki dzieciom, rodzicom i dziadkom. Zapewne każdy ma swoje wspomnienia z niejednej górskiej wycieczki, a dzięki Małej Czantorii mogą one na nowo rozbłysnąć w Waszych sercach, lub zachęcić do odkrywania wspólnych, pełnych emocji przygód. Wartościowa baśń, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego mola książkowego.

 

 

 

 

 

Wydawnictwo STAPIS

Wydawnictwo STAPIS

Książki górskie i inne

 

2 thoughts on “„O górze która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii” – Wydawnictwo STAPIS

Dodaj komentarz