„Ukryte światy” – 25 opowiadań napisanych dla dzieci przez dzieci – Wydawnictwo NOWA ERA

Książka niezwykła. Niecodzienna. Zachwycająca. Książka napisana przez dzieci, z myślą o dzieciach. „Ukryte światy” to aż 25 opowiadań, które zostały nagrodzone w ogólnopolskim konkursie literackim dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem 2017” . O tej inicjatywie usłyszałam wiele miesięcy temu podczas radiowej audycji i już wtedy wiedziałam że będzie to bardzo wyczekiwana przez nas książka. Co również bardzo ważne  – dochód ze sprzedaży publikacji przeznaczony jest w całości na cele charytatywne!

Dzieci mają niesamowitą wyobraźnię, ogromny dar tworzenia zaskakujących historii i często my – dorośli nie zdajemy sobie sprawy jak dojrzałe potrafią być opowieści ukazane przez najmłodszych. Przeczytałam tę książkę wraz ze swoimi dziećmi z ogromną radością i satysfakcją. Bardzo ucieszyło mnie to że z ust swych pociech usłyszałam tyle słów zachwytów i dopytywań czy to aby na pewno napisały ją dzieci?

4806 to liczba prac, jakie nadesłano w ramach konkursu! Jury miało nie lada zagwozdkę. Ta liczba cieszy ogromnie, szczególnie w obecnych czasach, w których to książka musi sprawować potężny bój z elektronicznymi gadżetami. Dzieci czytają, a do tego świetnie potrafią swoje czytelnicze doświadczenie wykorzystać i tworzyć własne niebywałe opowieści. Coś wspaniałego.

Ogłoszony wiosną 2017 roku konkurs polegał na dokończeniu jednego z trzech tekstów napisanych przez Rafała Witka. Były to trzy tematy, które ogólnie możemy podzielić na: przygodę, bajkę i tajemnicę. Jedna z historii dotyczyła Natalki która po raz pierwszy wracała samodzielnie ze szkoły do domu, druga mówiła o staruszce dokarmiającej okoliczne koty, a trzecia o dwóch mężczyznach prowadzących biuro detektywistyczne. Trzy opowieści, a tyle różnorodnych przygód! Trzy historie ukazane przez tylu małych twórców różnią się emocjami i na długo pozostają w pamięci. Jedne są obyczajowe, inne humorystyczne, ale znajdziemy także takie które mają wątki kryminalne czy z elementami fantasy, a nawet horroru.

Moja córka już wyczekuje dnia kiedy będzie sama wracała ze szkoły do domu. Po lekturze tej książki mam przeczucie że ten czas bedzie dla niej prawdziwą przygodą. Natalka przechodząc przez park za każdym razem spotykała kogoś lub coś niezwykłego, a kogo spotka Michasia? Już w jej głowie powstają kolejne pomysły na niezwykłe wydarzenia. Cudowne jest to że może je w książce spisać sama! Wydawcy dali bowiem dzieciom pełne pole do popisu i pod koniec książki przygotowali miejsca na dopisanie dalszego ciągu każdej z trzech historii. Wymóg jest jeden: należy zmieścić się w 500 słowach. Nasz mały czytelnik ma okazję stanąć po drugiej stronie i stać się autorem. Zanim jednak to się stanie, dziecko ma okazję poznać drobne tajniki dobrego tekstu i to co powinien on zawierać.

 

 

 

 

 

 

 

Książka jest bardzo starannie wydana, z dbałością o każdy szczegół. Duży format, twarda oprawa i kolorowe, malownicze ilustracje Aleksandry Szpunar dopełniają całości i tajemniczości jaka bije już z okładki. Idealna i wartościowa pozycja na prezent dla każdego małego czytelnika. Powinna znaleźć się w szkolnych bibliotekach i być świadectwem tego że warto sięgać po pióro i kartkę papieru. Myślę że dzięki tej lekturze wiele dzieci odkryje swoje talenty i podzieli się nimi choćby z rodzicem, czy kolegami.

 

 

 

koszyk

 

Nowa Era

Dodaj komentarz