„Jaś i Janeczka” TOM 1 – Annie M.G. Schmidt – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY

To najbardziej wyczekiwana seria książek, o jakiej wznowieniu marzyłam. Kilka lat temu czytałam ze swoimi wówczas maluchami opowieści o zabawnej dwójce pięciolatków, a dziś mam tę radość zapoznawać z Jasiem i Janeczką mojego czteroletniego Stasia.

Pierwszy tom „Jasia i Janeczki” przeczytaliśmy wszyscy razem z ogromnymi wypiekami na twarzach i choć starszaki mają już po 8 i 10 lat, to z ogromnym sentymentem słuchali uroczych przygód tej nierozłącznej pary przyjaciół. Dla Stasia to debiut, który z miejsca okrzyknął „najfajniejszą” książką i przynosi ją do czytania w ciągu dnia i przed snem. Słowem – zaprzyjaźnił się z dziećmi od pierwszych stron ich historii.

Po raz pierwszy perypetie tytułowej dwójki zostały opublikowane 66 lat temu w holenderskim dzienniku „Het Parool”. Później zaś zostały one zebrane w 5 – tomową serię książkową i doczekały się licznych wydań w wielu językach. Nam znane były dotąd pod tytułem „Julek i Julka”.

Autorką tej niderlandzkiej klasyki jest Annie M.G. Schmidt (1911 – 1995) która w 1988 roku otrzymała najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie literatury dla dzieci – Nagrodę im. Hansa Christiana Andersena i to z rąk samej Astrid Lindgren! Ilustratorką serii jest Fiep Westendorp (1916 – 2004) która wiele lat współpracowała z Annie M.G. Schmidt i na jej twórczości wychowało się kilka pokoleń małych Holendrów.

 

 

Cóż ma w sobie ta seria że jest tak bardzo rozchwytywana na całym świecie?

Przede wszystkim jej urok tkwi w prostocie. Dzieci w wieku przedszkolnym lubią jasny, zrozumiały przekaz, a taki właśnie język kieruje do nich autorka. Na 184 stronach opowieści znajdziecie bowiem aż 50 krótkich rozdziałów. Trzy –  cztery strony zajmuje jedna przygoda, która uzupełniona jest czarno – białą charakterystyczną kreską ilustratorki. Tego stylu nie da się podrobić. Znamy go doskonale z książki „Pluk z wieżyczki” która również gości w naszej domowej biblioteczce.

Jaś i Janeczka to para przyjaciół którą dzieli jedynie żywopłot. Wykorzystując dziurę w krzaku postanawiają szybko nawiązać znajomość i jak się wnet okazuje stają się sobie niezwykle bliscy. Rówieśników zajmują zwyczajne rzeczy: bawią się i odkrywają świat, próbując go wszystkimi zmysłami. Odgrywają scenki z domowej codzienności, bo przecież zabawa w rodzinę to jedna z ulubionych czynności pięciolatków 😉 Zdarza się także prawdziwe wyzwanie jak wizyta u fryzjera, a właściwie ucieczka spod nożyc, które w efekcie nie okazują się takie straszne. Urwisy bawią się również w doktora, gdzie pacjentką jest uratowana z opresji w ostatniej chwili przez „babcię” lala. Zdarza się im także wyruszyć do dziadka Jasia z koszem pełnym jabłek, które wyglądały tak apetycznie że nie sposób było ich nie spróbować. W rodzinie dziewczynki pojawi się także nowy członek rodziny, który według Jasia jest łudząco podobny do świnki. Będzie także przejażdżka na ogromnym psie – Hektorze, czas zabaw przez okno, czyli przeziębienie jednego z przyjaciół, czy wycinanie obrazków z … książek taty! Będą koty, psy, guzy, bandaże, zabawa w chowanego, wujek z brodą i masa innych zwykłych – niezwykłych perypetii wywołujących w dzieciach emocje w każdej możliwej skali.

 

 

 

 

 

 

 

 

koszyk

To zdecydowanie obowiązkowa pozycja w domu każdego małego czytelnika. Nowe wydanie w przekładzie Mai Porczyńskiej – Szarapy wyróżnia twarda, solidna oprawa, która będzie odporna na częste kontakty z małymi rączkami. Wydawnictwo zapowiedziało iż w tym roku ukażą się jeszcze cztery tytuły, gdyż jak wspomniałam seria liczy ich łącznie pięć. Myślę że książkę można czytać już z trzylatkami, bowiem krótkie rozdziały nie przytłaczają ilością tekstu. Natomiast starsze dzieci które rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem również znajdą tu dużo walorów, gdyż zdania nie są rozbudowane, przez co łatwo się je czyta, a do tego czcionka jest duża i przejrzysta. Może to być z powodzeniem pierwsza lektura dla 6- 7- letniego dziecka. Polecamy z całego serca. Po przygodzie z książką na długo zostaną w pamięci wspomnienia radosnego i beztroskiego dzieciństwa, które mali czytelnicy będą dzielili z książkowymi bohaterami. Książka ponadczasowa, która nigdy nie straci na wartości.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania logo dwie siostry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *