„Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba” – Wydawnictwo ŚWIETLIK

Zastanawialiście się czasem, czy świętość zarezerwowana jest tylko dla osób wybitnych, nadzwyczaj mądrych, tych, którzy nigdy nie popełniają błędów? Otóż nie! Każdy może być święty, nawet TY!

Justyna Bednarek napisała wspaniałą książkę, której bohaterami są prawdziwi ludzie. „Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba” od wydawnictwa Świetlik to zbiór ponad 20 żywotów świętych, podanych w bardzo przystępny, ciekawy i nietuzinkowy sposób.

Wyjątkowości książce nadają dziergane ilustracje, przygotowane przez Annę Salamon. Są piękne, oryginalne, pełne drobiazgów i zachwycające, a teraz możecie obejrzeć je z bliska! Do 19 maja w Warszawie, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej możecie obejrzeć wystawę, zatytułowaną „Po nitce do świętości”, na której prezentowane są barwne, szydełkowe ilustracje, przedstawiające świętych i sceny z ich życia. To owoc wielomiesięcznej pracy Anny Salamon, która całe serce włożyła w stworzenie tych wyjątkowych bohaterów. Ileż tu kolorów, faktur, różnorodnych materiałów, charakterystycznych atrybutów… Ach, nie mogliśmy się napatrzeć. Taka prezentacja portretów świętych to prawdziwy majstersztyk! Byliśmy zachwyceni i oczarowani, a spacerując po wystawie spotkaliśmy samą autorkę tych pięknych dzieł – Anną Salamon! To dopiero był szczęśliwy dzień 🙂

„Każdy może być święty, czyli nawet łobuzy idą do nieba”

koszyk

Książka oczarowała nas pod wieloma względami. Myślę, że najbardziej wymowne jest stwierdzenie, że żaden święty nie był ideałem, czasem zachowywał się nawet bardzo źle… To, jak nisko się upadnie nie przekreśla jednak życia, ale to jak wysoko potrafimy wzlecieć ma ogromne znaczenie! Jeśli staramy się rozwijać, być dobrym i kochać Boga to otwieramy sobie drogę do świętości. Każdy z nas może ją osiągnąć.

W książce znajdziecie historię Proroka Eliasza, Świętej Anny, Świętego Józefa, Świętej Marii Magdaleny, Świętego Jana, Świętego Pawła, Świętej Cecylii z Rzymu, Świętej Hildegardy, Świętego Mikołaja, Świętych Cyryla i Metodego, Świętych Kosmy i Damiana, Świętej Barbary, Świętej Joanny d’Arc, Świętego Patryka, Świętego Franciszka, Świętej Klary, Świętego Antoniego Padewskiego, Świętej Katarzyny, Świętego Jana Marii Vianney, Świętej Marii Zelii Martin, Świętego Brata Alberta Chmielowskiego, Świętego Szarbela, Świętej Józefiny Bakhity, Świętej Marty Wang, Świętego Marcina De Porres i Świętej Teresy Benedykty od Krzyża.

Historie często są zaskakujące i pokazują, że popełniane niegdyś błędy nie przekreślają drogi do świętości. Z książki wylewa się morze miłości – tej do Boga i drugiego człowieka.

Wspaniała, wartościowa, mądra lektura dla całej rodziny. Książka jest przepięknie wydana. Będzie idealnym pomysłem na prezent z okazji przyjęcia Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, urodzin, imienin, czy Dnia Dziecka. Bardzo polecamy!

Koniecznie wybierzcie się także na tę wyjątkową wystawę, która trwa do 19 maja w Warszawie, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Na wystawie zobaczymy Proroka Eliasza na rydwanie unoszonym prosto do nieba, z Elizeuszem, któremu prorok przekazuje swój płaszcz. Dzięki charakterystycznym atrybutom z łatwością rozpoznamy świętą Annę, Józefa, Marię Magdalenę i umiłowanego ucznia Jezusa – św. Jana. Św. Mikołaj został przedstawiony z trzema złotymi kulami, św. Patryk – z koniczyną, św. Joanna d’Arc – na koniu, św. Antoni – z Dzieciątkiem na rękach. Na wystawie znaleźli się także św. Franciszek i św. Klara, święte rodzeństwa: Cyryl i Metody oraz Kosma i Damian, święte małżeństwo – Maria i Ludwik Martin, rodzice św. Tereski od Dzieciątka Jezus. Wystawa jest też okazją do poznania mniej popularnych świętych, których kult rośnie w ostatnim czasie: św. Szarbela, św. Józefiny Bakhity, św. Marty Wang i św. Marcina De Porres. Polskę reprezentuje św. Brat Albert Chmielowski, artysta, powstaniec, zakonnik. Wystawa Po nitce to świętości to prezentacja prawie 30 portretów świętych, którzy są pośrednikami w drodze do Boga, a na naszej wystawie, także zachęcają do zaprzyjaźnienia się ze sztuką.

Jeśli nie macie jeszcze własnego egzemplarza książki, to możecie zakupić go na miejscu, odwiedzając wystawę „Po nitce do świętości” 🙂

Wspaniałe, zupełnie przypadkowe spotkanie z Anną Salamon – autorką wyjątkowych, dzierganych ilustracji.