„Skrętka na tropie retro technologii” – Paweł Skiba

Pamiętacie książkę „Skrętka na tropie technologii” o której pisałam TUTAJ? Historia odkrywa przed dziećmi świat nowych technologii w niezwykle pomysłowy, przystępny i ciekawy sposób.

Dziś z wielką radością chciałam pokazać Wam kolejne przygody Skrętki! Tym razem autor – Paweł Skiba zabrał nas w sentymentalną podróż w czasie! Ach, jak ja się wzruszyłam. Ta opowieść to całe moje dzieciństwo.

„Skrętka na tropie retro technologii” to podróż do lat 90, w których królowały kasety VHS, walkmany, gry na dyskietkach, piracka muzyka i wiele innych atrakcji, które dziś nazwiemy już RETRO atrakcjami 🙂

koszyk

To książka dla całej rodziny! Dla wielu rodziców będzie powrotem do dzieciństwa, dla dzieci niezwykle ciekawą, przygodową powieścią, o historycznym już niemal tle 😉

Tytułowa Skrętka przeniosła się w czasie do roku 1996 i nie bardzo rozumiała dlaczego ludzie tak dziwnie się zachowują, a przedmioty tak jakoś inaczej wyglądają i w dodatku działają analogowo… Punktualnie o 19 wszyscy zasiadają na wieczorynkę o wiewiórkach i to jeszcze na wielkim, kineskopowym telewizorze. Komputer, na którym dzieci grają za nic nie przypomina laptopa, tylko wielki klocek z wypukłym ekranem, dodatkowo trzeba wsadzać do niego jakieś dziwne dyskietki… Co to wszystko ma znaczyć? Dla żyjącej w obecnych czasach Skrętki ten świat wydawał się być bardzo… inny, ale czy gorszy? To jednak nie wszystko! Tytułowa bohaterka zobaczy jak wyglądały początki internetu, posłucha muzyki z pirackiej płyty, przyjrzy się magnetofonowi i walkmanowi, a nawet wybierze się do ciemni i pozna cały proces wywoływania zdjęć. Nie zabrakło oczywiście magnetowidu, który w tamtych czasach był spełnieniem marzeń, czy gramofonu, z którego rozbrzmiewała muzyka króla rock and rolla.

Wspaniała, wartościowa książka. To nie tylko sentymentalna podróż do polskich domów z lat 90, ale przede wszystkim wyczerpująca, ciekawa i wyjaśniająca wiele tematów opowieść. Mali czytelnicy poznają cuda techniki z tamtych lat, a także dowiedzą się czym różni się sygnał analogowy od cyfrowego, czy w jaki sposób używa się Kodu Morse’a.

Czytałam tę książkę na głos całej rodzinie i zarówno ja, mój mąż, jak i trójka dzieci bawiliśmy się wyśmienicie. Wspaniała, wzruszająca historia. Dziękuję autorowi za przypomnienie mi pięknych lat młodości. To były naprawdę wspaniałe czasy!

Z serca polecam Wam oba tomy. To jedna z ukochanych serii w naszej biblioteczce.

„Skrętka na tropie retro technologii”

Tekst: Paweł Skiba

Ilustracje: Ewelina Oleksiak

Oprawa: twarda

Ilość stron: 90

Dla dzieci: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.