Puszcza – Opowiada MARCIN Z LASU. Wydawnictwo ZIELONA SOWA
Marcina z Lasu „odkryłam” kilka miesięcy temu gdy szukałam dla dzieci ciekawych programów przyrodniczych. Z przyjemnością pochłonęliśmy fascynujące nagrania zwierząt filmowanych w naturalnym środowisku. Pokochaliśmy przyrodyjki, czyli krótkie filmy dla dzieci, które pokazują fascynującą przyrodę. Udało nam się także całą rodziną pojechać na wykład pana Marcina Kostrzyńskiego na warszawskiej uczelni SGGW, podczas którego poznaliśmy tajniki nagrywania filmów i zobaczyliśmy ogromnego pasjonata z wielkim sercem, który każdą wolną chwilę poświęca swej miłości. To niezwykły człowiek i prawdziwy ekspert. Ma także piękny dar opowiadania, można słuchać go godzinami. Zaraża pasją!
Na wieść, że pan Marcin pisze książkę aż zapiszczeliśmy z radości, a moje serce zabiło mocniej na informację, że tę książkę obejmę patronatem! To była ogromna euforia i wielka przyjemność. Z dumą prezentuję Wam dziś „Puszczę”, czyli opowiadania Marcina z Lasu.
„Puszcza”
Tekst: Marcin Kostrzyński
Ilustracje: Justyna Hołubowska – Chrząszczak
Oprawa: twarda
Ilość stron: 48
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Dla dzieci: 5-9 lat
Książka zabierze Was w głąb Puszczy – ogromnego lasu nietkniętego niemal ludzką ręką. Poznacie życie roślin i zwierząt o każdej porze roku. Dowiecie się że puszcza wszystko słyszy, czuje i dostrzega!
Jesień jest czasem rykowiska jeleni, zalotów łosi i żubrów, a także porą, w której ważne jest gromadzenie zapasów na zimę. Poznacie tajniki leśnych zwierząt i niesamowity dar „porozumiewania” się drzew! Zobaczycie jak spiżarnię szykują sobie sójki, orzechówki i wiewiórki, a gdzie niedźwiedzie szukają sypialni. Poznacie życie borsuków, dzików, zachwycą Was wrzosy i borówki.
Zimą przyjrzycie się dębom i ich sposobom na długowieczność! Dowiecie się dlaczego lipa – najszybciej rosnąca ze wszystkich drzew jest ulubionym miejscem na schronienie dla owadów, przekonacie się czemu grab jest cierpliwy i nie walczy o światło. Poznacie także specjalistów od rozłupywania nasion, dowiecie się wszystkiego o świerkach i sosnach oraz o lisach, rysiach, wilkach i wydrach.
Wiosna przywita Was ptasimi trelami i ciężką pracą dzięciołów. Zobaczycie kwitnące przebiśniegi, wawrzynki, przylaszczki i zawilce. Dowiecie się z czego słyną lisy i dlaczego ogon bobra jest jak szwajcarski scyzoryk. Przyjrzycie się ropuchom, dowiecie się jak szpaki przyciągają partnerki i poznacie zabawy małych lisków.
Lato przywita Was tamami przygotowanymi przez bobry. Poznacie tajniki ich budowy i dowiecie się dlaczego te zwierzęta nie marnują drewna! Przekonacie się, że jak wielką pracę wykonują bobry i jak wiele zwierząt korzysta z tego dobrodziejstwa. To także czas zakładnia gniazd przez kaczki, łabędzie i żurawie. Ta pora roku to raj dla much, gzów i komarów. Zobaczycie jak sprytnie radzą sobie z nimi konie i będziecie świadkami letniej szkoły dla młodych wilków, rysi, borsuków, lisów i niedźwiedzi. Dowiecie się co zwiastuje sejmik białych bocianów i zobaczycie jak zwierzęta przygotowują się na kolejną porę roku.
A co z nami? Ludźmi? Czy my też mamy swoje miejsce w Puszczy? – Oczywiście że tak! Puszcza jest naszym skarbem i musimy jej bronić – wszak jesteśmy jej częścią.
Książka zachwyciła nas ilością przyrodniczych ciekawostek, podanych w ciekawy i przystępny sposób. Tekst idealnie współgra z malowniczymi ilustracjami, które wypełniają każdą stronę. Są przepiękne! Chętnie widziałabym je w formie plakatów na ścianie. To jedna z piękniejszych książek w naszej biblioteczce, będziemy do niej często wracać. Polecam z całego serca każdemu miłośnikowi przyrody.
Zajrzyjcie także na stronę z wartościowymi filmami pana Marcina Kostrzyńskiego. Zobaczcie z jaką pasją opowiada o cudach przyrody – to najlepsze filmy edukacyjne dla całej rodziny – KLIK -> MARCIN Z LASU