Opowieści dziadka profesora – Wydawnictwo LEVYZ

Niedawno skończyłam czytać z dziećmi wspaniałą, obfitującą w wiedzę, ciekawostki, historię i smakowite kąski książkę, a właściwie powinnam napisać – księgę, gdyż to bardzo obszerna, popularnonaukowa lektura.

„Opowieści dziadka profesora” to opowieść, która łączy w sobie wiele obszarów wiedzy. Tysiące warzyw i owoców, które znaleźliśmy na kartach książki poznaliśmy z uwzględnieniem nie tylko ich historii, ale także patrząc na sztukę, medycynę, politykę, a nawet kulturę, czy gospodarkę. Pozycja ta otrzymała nagrodę dzieci w konkursie Stowarzyszenia Ekologów Legambiente i Nagrodę Andersena w kategorii najlepsza książka popularnonaukowa. Wcale mnie te zaszczyty nie dziwią, bo na próżno szukać drugiej tak wyczerpującej, wartościowej pozycji, traktującej rośliny tak ciekawie i holistycznie.

koszyk

Urzekła mnie nie tylko głęboka wiedza i liczne ciekawostki z różnych zakątków świata, ale przede wszystkim ciekawy pomysł na książkę. Połączenie powieści z nauką sprawia, że książka jest interesująca i bardzo ciekawa. Nie znajdziecie tu ani chwili nudy!

Ta owocowo-warzywna podróż dookoła świata rozpoczyna się spacerem dziewczynki i dziadka – profesora bioinżynierii i miłośnika botaniki, po największym targu w ich mieście! Tam właśnie można wypatrzeć przedziwne owoce i warzywa z najdalszych zakątków świata. Babcia wpada na świetny pomysł jak wykorzystać tę różnorodność smaków i oznajmia, że zorganizują na zbliżający się koniec roku szkolnego wspaniałe przyjęcie! Będzie można na nim skosztować kuchni niemal z całego świata. Ich wnuczka, Giulia ma w klasie znajomych z zagranicy, o różnych korzeniach, dlatego każdy przygotuje danie charakterystyczne dla kraju, z którego pochodzi jego rodzina. Wszystkimi potrawami będzie można się częstować, więc wyobraźcie sobie tylko co to będzie za uczta!

Podczas spaceru dziewczynki i dziadka po jednym z największych w Europie targowisk poznacie setki gatunków roślin. Gwarantuję, że wiele z nich będzie zaskakujących. Dowiecie się czym jest dobór hodowlany, monokultury, rewolucja neolityczna, czy matematyczne kapusty. Poznacie fascynujący świat nasion, niewiarygodną bioróżnorodność zbóż, drogocenne rośliny strączkowe i odkrycia naukowe. Przyjrzycie się skarbom ukrytym pod ziemią i zagrożeniem jakie niosą ze sobą monokultury, a nawet poznacie chleb, który rośnie na drzewach! Na kartach książki czekają także ciekawostki o bakaliach, mandarynkach, granatach, imbirze, chili, wanilii, gorczycy, kofeinie, cukrze, czekoladzie, stewii, a nawet o mistycznych zapachach – mirra i kadzidło także tu goszczą! Cudowną gratką na zakończenie są przepisy, które zagościły na przyjęciu. Macie ochotę na smakołyki z Indii, Mauritiusa, Maroka, Peru, Tajlandii, Meksyku, Polski, czy Półwyspu Somalijskiego? Jest w czym wybierać!

Oryginalna, „smakowita”, mądra i wartościowa książka. Zdecydowanie nie ma ograniczeń wiekowych, zaciekawi zarówno ośmiolatka, jak i dorosłych. Wspaniała lekcja historii, geografii, biologii, genetyki. Obowiązkowa pozycja w każdym domu, który pragnie wiedzieć więcej. Polecam serdecznie.

„Opowieści dziadka profesora”

Tekst: Telmo Pievani, Andrea Vico

Przekład: Agnieszka Stefańczyk

Ilustracje: Nicolò Mingolini

Oprawa: twarda

Ilość stron: 144

Dla dzieci: 8+

Wydawnictwo LEVYZ