„Mały atlas ptaków” – Wydawnictwo Nasza Księgarnia

O ptakach wiemy dużo, gdyż od kilku lat zbieramy książki, gry i plakaty o naszych skrzydlatych ulubieńcach. Rodzinna, domowa biblioteczka liczy już pokaźną kolekcję, a wśród niej znajduje się książka która zachwyca nie tylko najmłodszych czytelników, ale każdego kto do niej zajrzy. Nie sposób przejść obok niej obojętnie.

„Mały atlas ptaków”  Ewy i Pawła Pawlaków jest prawdziwą perełką na rynku książki dziecięcej, małym dziełem sztuki, absolutnie zjawiskowym wydaniem, którego nie powinno zabraknąć w biblioteczce małego czytelnika. Książka z Wydawnictwa Nasza Księgarnia  skierowana jest już do najmłodszych dzieci, tych które dopiero wkraczają w świat przyrody i poznawania otaczającego je świata. Ze względu na kartonowe wydanie i zaokrąglone brzegi maluchy mogą z nią bezpiecznie obcować.

Na 40 kartach książki znajdziemy aż 20 gatunków ptaków które spotkać można podczas spaceru w parku, lesie, czy na łące. Autorzy w prosty, zrozumiały dla kilkulatków język zabierają dzieci w niesamowitą podróż pełną barw i ciekawostek przyrodniczych. Kopciuszek, szpak, sikory, słowik rdzawy, sroka, wilga, kos, dzięcioł zielony, czy dudek to tylko kilka przedstawionych w atlasie gatunków, na które spojrzeć możemy w różnoraki sposób. Znajdziemy tu bowiem ilustracje wykonane akwarelami, skrawkami materiałów, a nawet  takie, które własnoręcznie zmalowała mała Hania, a ponadto swoją obecność mają także realistyczne zdjęcia.

 

 

To nie jest książka do jednorazowej lektury i zdobienia półki. Zdecydowanie musi znajdować się na wyciągnięcie ręki gdyż okazji żeby do nie powracać będzie bardzo dużo. Mali czytelnicy chłoną wiedzę jak gąbka, dlatego napotkany podczas pieszej wędrówki ptak, czy usłyszany w ogrodowych zaroślach śpiew może stać się pretekstem do lektury. Krótkie, zwięzłe i najważniejsze informacje o danym gatunku bardzo dobrze zapadają w pamięć. Oprócz faktów z życia tych zwierząt poznamy pojęcie, np. podlota – czyli ptaka, który opuścił już gniazdo, ale nie potrafi latać, dowiemy się że szpak stroszy piórka podczas śpiewu, a gdy słowiki śpiewają to dzieci zwykle śpią. Poznamy wygląd i kolorystykę piór danych gatunków i dowiemy się że wilgę mimo jej jaskrawożółtych piórek łatwiej jej usłyszeć niż zobaczyć.

Jeżeli jesteście ciekawi kiedy dudek rozkłada swój bajeczny wachlarz z piór, oraz jaki ptak zamieszkuje ogrody przez cały rok, czy który ptak żywi się podobnie jak dzik – żołędziami to koniecznie sięgnijcie po ten atlas. Idealna pozycja na rozpoczęcie ornitologicznej przygody i pomysł na wartościowy prezent. Polecamy serdecznie!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Towarzyszące książce kartoniki pochodzą z serii naszych ukochanych gier memory od marki Jacobsony, które bardzo serdecznie polecamy jako uzupełnienie lektury i świetną naukę przez zabawę.

 

 

A tak książka „Mały atlas ptaków” zainspirowała moją córkę plastycznie 🙂 Oprócz nałogowego czytania, Michalina uwielbia także spacery po lesie, łące i zoo po to by móc w domu malować swoje ukochane ptasie stworzenia.

 

 

koszyk

Dodaj komentarz