O krasnoludkach i o sierotce Marysi – Wydawnictwo Graf_ika

Niedawno przeczytałam z dziećmi piękną książkę. Słowo przeczytałam nie jest może adekwatne do przeżyć, płynących z tej lektury. Dla mnie był to bowiem magiczny, sentymentalny powrót do dzieciństwa, w którym rozsmakowywałam się w twórczości naszej poetki, pisarki, nowelistki i tłumaczki, Marii Konopnickiej.

Baśń „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” wydana została pod koniec 1895 roku, przez warszawską firmę Michała Arcta, który namówił poetkę, aby napisała ciekawą historyjkę dla dzieci do sprowadzonych z zagranicy dwunastu kolorowych obrazków nieznanego autora. Co ciekawe, pierwsze wydanie uznano w XX wieku za zaginione, a unikalny egzemplarz odnaleziono dopiero po 120 latach, czego dowodem jest ten właśnie przepiękny reprint pierwodruku wydania.

W tym roku obchodzimy 180 rocznicę urodzin poetki, dlatego też Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Bardzo się z tego cieszę i z tej okazji postanowiłam przeczytać z dziećmi kilka książek tej autorki.

Wydawnictwo Graf_ika dokonało czegoś wyjątkowego, wznawiając wiele pięknych literackich perełek. Przywrócenie ich do życia w świadomości współczesnych czytelników jest niezwykle ważne. To nie tylko wielka, piękna historia, ale i sztuka. Takie książki należy poznać i warto mieć je w swojej biblioteczce, przekazując kolejnym pokoleniom.

Utwór napisany jest prozą, z wierszowanymi fragmentami. Akcja powieści rozgrywa się w świecie mityczno-baśniowym a zarazem realnym. Wszystko odbywa się w następstwie pór roku, od wiosny do jesieni. Bohaterami baśni jest gromada krasnoludków, którymi rządzi król Błystek. Krasnoludki, które zimę spędziły pod ziemią, wychodzą wiosną na powierzchnię i spotykają ludzi. Pomagają ubogiej gęsiarce, sierotce Marysi, odnaleźć jej zagubione gąski. Udaje im się też wyciągnąć rodzinę ubogiego chłopa Skrobka z biedy. Jesienią powracają znowu pod ziemię.

Maria Konopnicka powiedziała kiedyś coś niezwykle pięknego: „Nie przychodzę ani uczyć dzieci, ani też ich bawić. Przychodzę śpiewać z nimi”. Bardzo interesowała się psychiką dzieci, a w swojej twórczości ukazywała najważniejsze cechy ludzkie bez elementów okrucieństwa. Zawsze zwracała się do najmłodszych z szacunkiem, traktując ich jako partnerów do rozmów. Często ukazywała radosny świat dzieciństwa, uwzględniając to co najważniejsze: dom, rodzinę, przyrodę. To właśnie z piękna przyrody czerpała natchnienie, jak również z polskiej muzyki ludowej.

Książka jest arcydziełem polskiej literatury. Wypełniona bogatym słownictwem, dynamicznym stylem oraz wieloma środkami językowymi. To prawdziwa literacka uczta! Ta ponadczasowa baśń niesie ważne przesłania i wartości, którymi warto się w życiu kierować, choćby takie jak dobro, miłosierdzie, czy wiara w lepsze jutro. Jej teraz potrzeba nam jak najwięcej.

Ta pięknie wydana baśń jest cenną perełką w naszych domowych zbiorach i z pewnością powrócimy do niej wiele razy. Dla moich dzieci była to cenna lekcja pięknej literatury i spotkanie z wyjątkowym językiem, dla mnie sentymentalna podróż w przeszłość. Bardzo polecam Wam lekturę tej książki oraz innych reprintów, które wydawane są z pasją i wielkim sercem przez wydawnictwo Graf_ika. Niestety z biegiem lat wiele pięknych książek „umiera”. Przez upływający czas niszczeją, rozpadają się. Ta wyjątkowa oficyna ratuje je, znajduje brakujące fragmenty po całym świecie, aby na koniec dane dzieło dostępne było dla współczesnego czytelnika. Robią wszystko, by te książki nie przepadły, a nadal stanowiły integralną część naszej kultury. Warto wspierać wydawanie takich klasycznych pereł, by nasze dzieci miały świadomość, co czytali ich przodkowie czy dziadkowie.

Bardzo polecam! Zobaczcie wszystkie reprinty wydawnictwa Grafi_ka: KLIK!

koszyk

„O krasnoludkach i o sierotce Marysi”

Tekst: Maria Konopnicka

Ilustracje: 12 rycin

Oprawa: twarda

Ilość stron: 254

Dla dzieci: 6+

Wydawnictwo: GRAF_IKA

Witamy w naszym sklepie