„Hajda. Beskid bez kitu” – Wydawnictwo LIBRA

Rok ma się ku końcowi, a z nim wiele wspaniałych książek, które nas poruszyły i skradły nasze serca!

Wśród tegorocznych perełek nie mogę pominąć ważnej, pięknej i cennej w wartości książki Marii Strzeleckiej, zatytułowanej „Hajda. Beskid bez kitu”. To już trzeci tom historii z Beskidem i jego niesamowitą przyrodą w tle. Tutaj przeczytacie recenzję książki „Beskid bez kitu”, a tutaj „Beskid bez kitu. Zima”. Każdy tom to prawdziwa literacka uczta i wyjątkowe perły w naszej biblioteczce. Zdecydowanie są to książki do powolnego delektowania się strona po stronie, bez pośpiechu, z uważnością i skupieniem. Piękny język przeniesie Was w niesamowitą opowieść, plecioną przez ludzi, zwierzęta, przyrodę, kulturę i historię.

Cieszę się bardzo, że najnowszy tom – „Hajda. Beskid bez kitu” został uhonorowany nagrodą literacką i wyróżnieniem graficznym w konkursie Książka Roku 2023 Polskiej Sekcji IBBY. Ta powieść zasługuje na najwyższe noty i wyróżnienia!

Autorką i ilustratorką książki jest Maria Strzelecka – malarka, ilustratorka, autorka filmów animowanych, projektantka plakatów, gitarzystka basowa, wokalistka, aktorka i doktor sztuk plastycznych. Jest szalenie zakochana w Beskidzie Niskim i potrafi o nim pisać w tak cudowny, realistyczny sposób, jakby było się w samym centrum wydarzeń!

koszyk

„Nie ma ludzi we wsi.

Nie ma domów we wsi.

Nie ma nawet psa.”

Te zaskakujące słowa rozpoczynają historię niespełna dziewięcioletniego chłopca, dla którego mama, dziadek i pies są całym życiem i największym szczęściem. Jak to jest żyć w trudnych latach czterdziestych XX wieku? Czego może pragnąć od życia mały chłopiec? Dlaczego musiał nauczyć swojego psa nie szczekać i czy przyjaźń może ocalić życie?

Czytając tę książkę z dziećmi czułam, że jesteśmy tuż obok! Że to właśnie my towarzyszymy Koli i jego czworonożnemu przyjacielowi, imieniem Hajda. Czułam ciepło pieca w ich skromnej izbie, smak proziaków, które dostawał od mamy na drogę, śpiew ptaków, które wraz z wiosną budziły się do życia… Opisy łąk, leśnych drzew, pierwszych wiosennych kwiatów – wystarczy zamknąć oczy, by poczuć te zapachy i ukoić nerwy. Powieść ma ogromny walor relaksacyjny, wyciszający i edukacyjny. Poznacie polne gatunki małych ssaków, kwiatów, owadów, pięknych barwnych motyli, czy niesamowite gatunki chrząszczy. Dowiecie się także czym są Zielone Świątki, na czym polega haft krzyżykowy, czy w jaki sposób wytwarza się ręcznie tkaniny.

Historia wzrusza i porusza serca! Jest w niej dużo ciepła, trudów, wyzwań, mądrości i pięknej, wyjątkowej przyjaźni.

Tej książki nie może zabraknąć w Waszym domu! Polecamy całą rodziną, ze szczerego serca.

„Hajda. Beskid bez kitu.”

Tekst i ilustracje: Maria Strzelecka

Oprawa: twarda + płótno

Ilość stron: 144

Dla dzieci: 7+

Wydawnictwo LIBRA

Dodaj komentarz