„Draka w muzeum” – Wydawnictwo DRUGANOGA

Po tę książkę w jej pierwszym wydaniu sięgnęłam kilka lat temu. Szukałam wówczas ciekawych, zagadkowych pozycji, które będą nie tylko świetną historią, z dreszczykiem emocji, ale „przemycą” również wiedzę. Trafiłam wtedy na „Drakę w muzeum” autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk, z ilustracjami Bartka Ignaciuka i do dziś pamiętam ten moment wspólnej lektury z dziećmi! My dosłownie całą rodziną przepadliśmy!

Dziś wydawnictwo Druganoga wznowiło tę powieść, z czego bardzo, bardzo się cieszę, bo to jedna z najciekawszych żywych książek dla dzieci. Wartka, zaskakująca i dynamiczna akcja wypełniona jest ciekawostkami o sztuce i Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzięki tak atrakcyjnej i przyjaznej formie dzieci zdobędą solidną porcję wiedzy!

koszyk

Wszystko zaczęło się bardzo niewinnie, od zakładu w szkole… W jednej z gazet chłopcy przeczytali o nieudanym włamaniu do jubilera. Mimo, że rabusie operowali bardzo przemyślanym planem to zabrakło im precyzji. Na tę wieść Janek zapewnił, że on zrobiłby to dużo lepiej i założył się z kolegą, że dokona nocą wielkiego włamania do Muzeum Narodowego w Warszawie…

Janek i jego młodszy brat Stefek z miejsca rozpoczęli przygotowania, angażując w akcję dziadka Edka, który zna wszystkie muzealne zakamarki i kocha sztukę. Na wieść o wyjściu do muzeum dziadek był zachwycony, jego oczy błyszczały i radość malowała się na buzi. Nie wiedział jednak jaki jest cel tej wyprawy… Trzy dni później dziarskim krokiem cała trójka ruszyła ku wielkiej przygodzie! Muzealna intryga przybierze jednak bardzo zaskakujący obrót, a dziadek – były pracownik muzeum zadziwi swoją inwencją nie tylko chłopców.

To jedna z najwspanialszych przygodowych powieści w naszej biblioteczce. Humor, tajemniczość i zaskakujący finał cudownie przeplatają się opowieściami o sztuce. Poznacie twórczość Jana Matejki, dowiecie się czym zajmowało się Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i co działo się z muzeum podczas drugiej wojny światowej. Autorka w przystępny sposób objaśnia pojęcia tj. malarstwo portretowe, amfora, tondo, miniatura, czy konserwacja zabytku.

W książce pojawia się Bitwa pod Grunwaldem (i jej powojenne losy), weduty Canaletta (i ich wykorzystanie do odbudowy Warszawy), Bitwa pod Orszą, malowidła z Faras, zbiory monet, kolekcje miniatur i greckich waz i wiele, wiele innych.

Bardzo, bardzo polecamy, a po lekturze zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Narodowego w Warszawie!

„Draka w muzeum”

Tekst: Agata Loth – Ignaciuk

Ilustracje: Bartłomiej Ignaciuk

Oprawa: miękka

Ilość stron: 80

Dla dzieci: 7+

Wydawnictwo DRUGANOGA

dy

Dodaj komentarz