Boskie dziewczyny – Spojrzenie na mity greckie okiem współczesnej nastolatki. Wydawnictwo TANDEM

Kolejna świetna seria w naszej domowej biblioteczce to „Boskie dziewczyny”, którą znajdziecie w formie książek i audiobooków na stronie www.Wydawnictwo-Tandem.pl.

O swoich wrażeniach z lektury napisała dziś moja córka, Michasia. Zapraszam na recenzję 🙂

koszyk

Czy są tu miłośnicy mitologii greckiej? A może szukacie książek dla dzieci i młodzieży o szkolnych perypetiach i problemach codziennego życia? Jeśli tak, to mam dla Was propozycję wspaniałej, ciekawej i bardzo oryginalnej serii!

Wydawnictwo TANDEM przygotowało dla nas prawdziwą, wartościową perełkę w postaci ciekawej serii książek, w której poznajemy bohaterów zaczerpniętych prosto z mitów greckich. Ale uwaga! Nie są to jednak zwykłe, starożytne opowieści, jakie dobrze znamy. Prawdziwą rewelacją jest przedstawienie greckich bogiń w postaci nastolatek, które muszę mierzyć się z problemami jakie nierzadko spotykają dziewczynki w ich wieku.

Obecnie seria liczy pięć tomów, ale mam nadzieję, że na tym się nie skończy i że już wkrótce pojawią się kolejne części! Pokrótce przedstawię Wam każdą z nich – zdecydowanie nie potrafię jednak wybrać mojej ulubionej! Tomy, mimo ustalonej kolejności, moim zdaniem jak najbardziej można czytać niezależnie – dlatego jeśli posiadacie swoją ulubioną boską dziewczynę, nie wahajcie się sięgnąć po książkę!

Pierwszym tomem z cyklu jest opowieść zatytułowana „Boskie dziewczyny. Uczona Atena”. Skłonna jestem stwierdzić, że to właśnie ten zostałby moim ulubionym! Poznajemy tu Atenę – młodziutką, bo zaledwie dwunastoletnią boginię mądrości, która pewnego dnia otrzymuje list z informacją o przyjęciu do Akademii Olimpijskiej – boskiego odpowiednika szkoły. Na Atenę czeka jednak niemałe zdziwienie, bowiem szkoła bogów nie różni się aż tak bardzo od szkoły śmiertelników. Szybko zdobywa śmiertelnych wrogów – między innymi Meduzę i oczywiście przyjaciółki – o których więcej dowiecie się w kolejnych tomach. Pierwszą z nich jest bogini podziemi, która jest główną i tytułową bohaterką książki „Boskie Dziewczyny. Obłudna Persefona”. Tytułowa córka Demeter zmaga się z nadgorliwą troską ze strony matki. Jej życie zmienia jednak bieg o sto osiemdziesiąt stopni gdy poznaje uroczego Hadesa, pochodzącego z piekieł. Miłośnikom historii o pierwszej miłości polecam również „Boskie dziewczyny Piękna Afrodyta”. Tytułowa bohaterka, znana jako bogini miłości jest od początku obiektem westchnień każdego chłopaka w Akademii. Zdecydowanie coś dla fanów miszmaszu szkolnych perypetii i dziewczyńskich kłopotów. Chodzący ideał piękna, jakim jest Afrodyta jest zupełnym przeciwieństwem Artemis – bogini łowów. „Boskie dziewczyny. Waleczna Artemida” zdecydowanie jest częścią serii, która poruszyła i zaciekawiła mnie najbardziej! Sama postać jest nie tylko intrygująca, ale przede wszystkim przyciągająca przygody (i wszelkie tarapaty) jak magnes! Z liśćmi zaplątanymi we włosach, łukiem w dłoni i bandą psiaków między nogami jest zdecydowanie najbardziej interesująca. Jeśli chodzi o tytuł „Boskie dziewczyny. Mądra Atena” to jest on zdecydowanie atrakcyjny dla miłośników mitologicznych bestii i porywającej fabuły. Tytułowa bogini mądrości nie występuje tu znów sama – lecz tym razem z Hadesem u boku, który ma przed sobą do wykonania 12 trudnych, strasznych i niebezpiecznych wyzwań…

Wspaniałe, wartościowe i naprawdę warte uwagi, oryginalne książki. Duet Joan Holub oraz Suzanne Williams w fascynujący, interesujący, kreatywny i zabawny sposób opowiadają nam o mitologicznych boginiach wszystko to, co warto o nich wiedzieć. Doskonale znając bohaterów greckiej mitologii, z uśmiechem znajdowałam kolejne nawiązania do ich historii lub mistycznych światów w jakich żyli.

Każda z opowieści jest inna, ale na swój sposób wyjątkowa, wszystkie jednak łączą pewne wspólne cechy. Na pewno nie można zaprzeczyć, że wciągają od pierwszych stron! Dużym plusem jest także szybka, poruszająca akcja, która co chwila zaskakuje nas zwrotem w akcji, genialnymi pomysłami bohaterek lub  rzucanymi im pod nogi kłopotami. Pokochałam również liczne dialogi i co najważniejsze – brak długich i nudnych opisów.

Mimo, że książki nie są bogato ilustrowane, a jedynie posiadają bajecznie kolorowe okładki oraz wewnętrzne ozdobniki stron, to czyta się je błyskawicznie. To nie tylko zasługa dynamicznej fabuły, lecz przede wszystkim wyśmienitego warsztatu pisarskiego. Cykl książek świetnie sprawdzi się do wspólnej, rodzinnej lektury lub dla dzieci, które jakiś czas temu zaczęły połykać swoje pierwsze książki i są gotowe na nowe wyzwania. Niemała i przejrzysta czcionka oraz prosty, lecz na swój sposób bogaty język są zdecydowanie sprzyjającymi ku temu walorami!

Bardzo polecam równie mocno każdy z tytułów z tej serii. Na pewno będą propozycją wspaniałego prezentu dla miłośników greckich opowieści, fantastycznych krain, szkolnych perypetii i dynamicznej akcji. Gorąco zachęcam do lektury małych i dużych, bo, czego jestem absolutnie pewna, pokochacie boskie dziewczyny podobnie jak ja!

Michalina, lat 15

Dodaj komentarz