Skąd się biorą dzieci? Zestaw książek o dojrzewaniu – dla maluchów i nastolatków.
Dorastanie i dojrzewanie to ważny temat, dlatego warto sięgać z dziećmi po mądre i wartościowe książki, które pomogą nam w rozmowach z pociechami, o tym jakie zmiany zachodzą w ich ciałach. Najmłodsi często zadają pytania o swoje części intymne, interesują się różnicami między dziewczynkami i chłopcami, pytają o to skąd wzięły się na świecie. Pytań jest wiele i nie warto zostawiać ich bez odpowiedzi. Niech to od nas – rodziców czy dziadków dowiedzą się jak wielkim cudem jest ludzkie ciało.
Dziś zebrałam kilka naszych ulubionych lektur, które od dawna goszczą w naszej biblioteczce. To książki do których często powracamy, które bardzo lubimy i które wciąż dają początek licznym rozmowom. Mam w domu zarówno przedszkolaka, jak i nastolatkę, więc książki dobrałam tak by każde z nich zdobyło wiedzę na swoim poziomie.
Zapraszam na nasze zestawienie dziewięciu ciekawych propozycji.
1. „O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek”
wydawnictwo DREAMS, dla dzieci 3+
Idealna propozycja na początek rozmów z dzieckiem. Książka w krótki, prosty i zwięzły sposób przedstawia małym czytelnikom zagadnienia związane z życiem, rodziną, płcią.
Ta bogato ilustrowana książka podzielona jest na kilka działów. Pierwszy mówiący o dzieciach i dorosłych pokazuje różnice dotyczące koloru skóry i włosów. Mowa w nim także o tym, że dziewczynki gdy dorosną stają się kobietami, a chłopcy mężczyznami, oraz kto w naszym otoczeniu jest mężczyzną, a kto kobietą. Dzieci zobaczą, że długość włosów, czy rodzaj ubrania wcale nie decyduje o tym czy ktoś jest mężczyzną, czy kobietą. Drugi rozdział mówi o dziewczynkach i chłopcach, o tym jakie mogą mieć zainteresowania, czym lubią się bawić, jakie mogą mieć wspólne cechy. Trzeci dział to temat o czułości, przytulaniu, buziakach i o tym, że te czynności zarezerwowane są dla najbliższych i nie tylko dla dzieci, ale również ważna jest czułość wśród dorosłych. Następnym ważnym tematem jest nagość i intymność. Tu autorka pokazuje jak dużo wspólnego mają chłopcy i dziewczynki, a co ich różni. Zaznacza też, że intymne części ciała są bardzo wrażliwe i nikt prócz rodziców, czy lekarza nie ma prawa kazać ich dziecku pokazywać. Najmłodsi zobaczą także że warto jest dbać o intymność, nawet jak jest się już dorosłym. Ulubionym działem moich dzieci jest temat: skąd się biorą dzieci? Tu zobaczą jak rodzice muszą okazywać sobie dużo czułości i intymności, jak wygląda dzidziuś w brzuchu mamusi już od chwili poczęcia, gdy jest maleńką kropeczką, oraz gdy jest już gotowy aby pojawić się na świecie. Dowiedzą się ile trwa ciąża, oraz to, że mama musi pojechać do szpitala na kilka dni gdy rodzi się nowe życie. Książka kończy się miejscem na wpisanie własnego imienia, oraz możliwością narysowania siebie, czyli coś co dzieci lubią najbardziej.
2. „Skąd się biorą dzieci? – wydawnictwo LITERATURA, dla dzieci 3+
Krótka, prosta, acz niezwykle ciepła i urocza wierszowana opowieść o tym skąd biorą się dzieci. Bije z niej delikatność, ale i konkretny prawdziwy przekaz który zaspokoi ciekawość najmłodszych czytelników. Autor oswaja dzieci z tematem od chwili poczęcia, aż do pojawienia się malca w domu. Dzieci dowiedzą się także ile czasu trwa ciąża, kto pomaga przy jej rozwiązaniu oraz czym żywi się maleństwo. Trafiłam na tę książkę przez przypadek w pewnej małej, lokalnej księgarni i zakochałam się w niej od okładki po ostatnią stronę. Jest piękna.
3. „Nie wierzcie w bociany” – wydawca Elżbieta Pajączkowska, Leonis, dla dzieci 3+
Oto kolejne wydanie hitu z końca lat 80-tych z ilustracjami Edwarda Lutczyna. Nie znałam wcześniej tej książki, a bardzo żałuję, bo jest świetnie napisana. Ciekawie i jasno omawia pytanie sześcioletniego Wacka, który dopytuje kolejno różnych członków rodziny o to skąd wziął się na świecie. Rodzice bardzo rzetelnie podchodzą do tematu i wyjaśniają mu to jak powstaje nowe życie. Ilustracje są dowcipne, ale bardzo rzetelne, minimalistyczne. Książka napisana jest z dużym szacunkiem i miłością do dzieci, dlatego warto mieć ją w swojej biblioteczce. Będzie idealna dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
4. „Książka pełna miłości, czyli jak Michałek przyszedł na świat” – wydawnictwo NISZA, dla dzieci 3+
Również i na tę książkę trafiłam zupełnie przez przypadek, buszując między półkami w księgarni. Staś uwielbiał swego czasu książkę „Nocnik nad nocnikami” tej izraelskiej autorki, dlatego bez wahania sięgnęłam po kolejną pozycję Alony Frankel. Nie zawiedliśmy się! To prawdziwa dawka ciepła i miłości oraz co ważne rzetelnej wiedzy. Autorka nie stosuje żadnych zamiennych słów określając części intymne rodziców, wprost pisze o waginie i penisie. Pokazana jest także chwila porodu i karmienie piersią. Przede wszystkim wszystko dzieje się w duchu miłości, bo z niego właśnie powstaje dziecko. Cudowna książka, idealna dla przedszkolaków.
5. „Dziecko w brzuchu mamy” – Wydawnictwo SAM, dla dzieci 4+
To chyba ulubiona książka mojego młodszego synka Stasia. Często przynosi ją z prośbą o czytanie lub sam ogląda, wertuje, opowiada. Historia mówi o Oskarze i Mii którzy oczekują na rodzeństwo. Dzieci zadają mnóstwo pytań, bo przecież wszystko je interesuje. Chcą wiedzieć w jaki sposób dziecko pojawi się w rodzinie, czy będzie chłopcem czy dziewczynką, jak duże jest będąc w maminym brzuchu. Przede wszystkim jednak pytają skąd maleństwo wzięło się w brzuchu mamy, więc tata jasno tłumaczy czym jest sex. Autorka bardzo dosadnie wyczerpała temat ciąży, bo dzieci dowiedzą się nawet tego w jaki sposób rosną w brzuchu bliźnięta, czym jest zapłodnienie in vitro i co dziecko porabia siedząc 9 miesięcy w brzuchu mamy. Są pokrótce opisane miejsca gdzie może odbyć się poród, jest temat cesarskiego cięcia i jest to jak wiele możemy odziedziczyć po rodzicach i dziadkach. Bardzo wartościowa lektura, pełna empatii, rzetelnej wiedzy i z licznymi ilustracjami. Przygotowana przez mamę lekarkę. Idealna dla całej rodziny!
6. „Maja dorasta” – wydawnictwo DEBIT, dla dzieci 8+
Maja ma 9 lat i właśnie zauważyła że jej ciało powoli się zmienia. Wybrała się z mamą do lekarza, który jasno i rzeczowo wyjaśnił dziewczynce jak wiele zmian zajdzie w jej ciele przez następne lata. Razem z Mają jej rówieśniczki mogą dowiedzieć się jak należy odżywiać się podczas szybkiego wzrostu ciała, jak ważnym elementem jest sen, kiedy i gdzie zacznie pojawiać się owłosienie, czym jest okres i jak się do niego przygotować. Być może niektóre dziewczynki dorastanie może przerażać, ale z tą książką przekonają się że jest ono fantastyczne, wystarczy tylko dobrze się do niego przygotować. Dzięki tej lekturze każda dziewczynka może czuć się pewnie, bo znajdzie tu odpowiedzi na wszystkie ważna pytania, o które być może wstydzi się zapytać dorosłych. Wygodny, podręczny, zeszytowy format sprawi że książkę można mieć zawsze pod ręką.
7. „Kacper dorasta.” – wydawnictwo DEBIT, dla dzieci w wieku 8+
Kacper ma 10 lat, jest młodszym bratem Mai i właśnie wybrał się z rodzicami na badania kontrolne. Pediatra wyjaśniła że chłopcy zaczynają rosnąć później od dziewczynek i wytłumaczyła gdzie to dojrzewanie się zaczyna. Razem z chłopcem jego rówieśnicy mogą dowiedzieć się jak będzie zmieniało się ich ciało na przestrzeni kilku najbliższych lat. Będzie o wzroście, mutacji, goleniu, trądziku i o penisach różnych rozmiarów. W książce są także porady jak rosnąć zdrowo i 10 ważnych zasad. Pod koniec lektury chłopiec ma już 13 lat i wie że dorastanie jest bardzo przyjemne. Warto podarować ten niezbędnik każdemu dorastającemu chłopcu. Jest przystępnie napisany przez endokrynologa pediatrę i ciekawie wyczerpuje temat dojrzewania.
8. „Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy”
wydawnictwo DWIE SIOSTRY, dla dzieci w wieki 10+
A teraz mój faworyt dla starszych dzieci. Bardzo lubię tę książkę, bo jest niezwykle prawdziwa. Katharina von der Gathen, niemiecka edukatorka seksualna, zebrała pytania dzieci i bardzo przystępnie, rzetelnie na nie odpowiedziała. W książce znajdziecie aż 99 wyjaśnień na nurtujące młodych ludzi zagadnienia dotyczące intymności. Warto w pierwszej kolejności sięgnąć samemu po książkę, żeby wiedzieć o czym jest w niej mowa i czy nasze dziecko będzie na nią gotowe. Później czytajcie wspólnie i rozmawiajcie. To ogromne źródło wiedzy opatrzone humorystycznymi ilustracjami. Książka napisana jest bezstronnie, bez oceniania i z poszanowaniem różnych punktów widzenia. Być może dla wielu okaże się z początku kontrowersyjna, ale ja uważam że to my, dorośli powinniśmy być źródłem rzetelnej wiedzy dla naszych pociech, a nie rówieśnicy czy internet. Seksualność jest delikatna, wrażliwa, ale także piękna i ważna, dlatego warto rozmawiać o niej z nastolatkami. Choć czasem nam rodzicom z trudem przychodzi rozmowa na temat z własnym dzieckiem, to gwarantuję że dzięki tej książce będzie to dużo łatwiejsze. Warto podjąć to wyzwanie i rozmawiać, bo to z niewiedzy często biorą się problemy.
Lubię tę książkę za jej format i sposób wydania. Każda strona zawiera pytanie i ilustracje, a na odwrocie znajduje się odpowiedź. Można ją zatem czytać w dowolnej kolejności, można szukać konkretnych zagadnień w spisie treści. Prawie setka pytań i prawie setka wyczerpujących, wartościowych odpowiedzi.
9. „Dorastanie. Jakie to proste” – wydawnictwo ARKADY, dla nastolatków
Ta pozycja to prawdziwa kopalnia wiedzy, w której autor porusza temat dojrzewania dosłownie od stóp do głów. Robert Winston zawarł tu nie tylko aspekty zmieniającego się ciała, ale poruszył także tematy emocji, stresu, rozwiązywania problemów, wyboru zawodu, umiejętności komunikacyjnych, cyberprzemocy, nadużywania narkotyków, toksycznych relacji, różnych tożsamości seksualnych, sexu i pornografii. Dojrzewanie to najważniejsze przemiany, które mogą wpływać na zachowania i sposób myślenia nastolatka, dlatego warto zadbać o dobrą komunikację z młodym człowiekiem. Niech dzieci przejdą ten ważny etap w życiu pewnie i z radością, czując nasze wsparcie i zrozumienie. Książka ułatwi to bardzo nastolatkowi i rodzicowi. Na ponad 250 stronach młodzi ludzie znajdą wartościową wiedzę, pozbawioną dydaktyzmu, taką która do nich przemówi, a nie będzie zlepkiem encyklopedycznej wiedzy. Polecam ja i moja nastoletnia córka, która przeczytała ją od deski do deski.
Mam nadzieję że choć odrobinę pomogłam Wam przy wyborze odpowiedniej dla Was książki. Biblioteki i księgarnie pełne są innych tytułów, wciąż pojawią się także nowości. Chętnie poznam Wasze ulubione książki w tym temacie i oczywiście podzielcie się opinią jeżeli znacie którąś z wymienionych tu przeze mnie pozycji. Jestem ciekawa także która szczególnie wpadła Wam w oko.
Super, aż chcę mieć je wszystkie, a dzieci jeszcze z pieluch nie wyszły ;D
Hihi, ale będzie czytania jak tylko wyjdą z pieluch! Pozdrawiam 🙂
Dzięki za tę listę, część już zamówiona, część czeka na swoją kolej 🙂
Cieszę się bardzo że skorzystałaś 🙂