Zwierzaki cudaki i Zwierzaki zwyklaki – Wydawnictwo DWIE SIOSTRY
Zwierzęta to nasza rodzinna pasja. Przeczytaliśmy już wiele książek w tym temacie i mamy kilka ukochanych tytułów, a wśród nich dwie perełki, których nie powinniście przegapić. To nie są zwyczajne książki, nie są wypełnione zawiłą, czy „nudną” wiedzą. To są pełne humoru i najważniejszych ciekawostek lektury, które wciągają jak mało które. Holenderska pisarka i dziennika, Bibi Dumon Tak opisała zwierzęta z ogromną lekkością, werwą i wielkim poczuciem humoru, zachowując oczywiście przyrodniczą wiedzę. Ta seria zaintryguje każdego, nawet tych czytelników, którzy dotąd nie odkrywali przyjemności z tego typu lektur.
Czytaliśmy je na głos całą rodziną i zarówno ja, mój mąż jak i dzieci bawiliśmy się doskonale. Gwarantuję że gdy tylko się za nie „zabierzecie” to nie będziecie mogli tak łatwo skończyć. Są bardzo wciągające i dzieci będą wołały: jeszcze jeden rozdział!
Tym razem zacznę od ilustracji. Czarno – białe ryciny holenderskiej graficzki i ilustratorki Fleur van der Weel, wypełniające książki dodają wspaniałego klimatu opowieściom. Minimalistyczne, delikatne, pobudzające wyobraźnię. Są dowodem na to, że książki przyrodnicze dla dzieci nie muszą być pełne kolorów. Bardzo się cieszę że wydawnictwo Dwie Siostry wydało te pozycje. Duże słowa uznania należą się także tłumaczce Jadwidze Jędryas, która w doskonały sposób odzwierciedliła charakter książek.
Obie pozycje wydane są w twardych oprawach i na matowym papierze. Skierowane są do dzieci od około siódmego roku życia, zdecydowanie bez górnej granicy wieku. Dorośli również wiele się z nich dowiedzą. To prawdziwa kopalnia wiedzy podana w niezwykle przystępny i uroczy sposób. Już od pierwszych stron zwiastują doskonałą przygodę.
„Zwierzaki zwyklaki”
Zerkając na spis treści można by pomyśleć co jest takiego niezwykłego w myszy, wróblu, ślimaku, króliku, biedronce, czy kleszczu żeby pisać o nich książkę? Wszyscy przecież je znamy, każdy co nieco o nich wie, czasem spotykamy je na swej drodze. A jednak zapewniam Was że to, co o nich przeczytacie na kartach tej książki długo pozostanie w Waszej pamięci. Takie śledzie na przykład! Wszyscy zwykle zastanawiają się w jakiej postaci je przyrządzić, a czy ktoś wie że porozumiewają się puszczaniem bąków? Dopiero kilka lat temu naukowcy odkryli ten fakt, a jeden taki bąk trwać może nawet osiem sekund. A co wiemy o kleszczach? Wszyscy się ich boimy, każdy drży na myśl o spacerze w lesie, a czy wiedzieliście że żywią się one tylko trzy razy w życiu? Wiedzieliście że po kopulacji samczyk umiera, a samiczka pęcznieje, bo ma złożenia tysiące jaj, po czym także umiera? Najbardziej zadziwił nas jeż! Ten rozczulający każdego osobnik ma pewien przedziwny nawyk, rozsmarowuje ślinę po całym swoim ciele żeby oczyścić swój węchowo-dotykowy aparat. A może chcecie dowiedzieć się jakich głów nie lubią wszy? Albo dlaczego szpaki tańcząc w ogromnych chmarach nigdy na siebie nie wpadają? Lub dlaczego biedronki siedmiokropki są oszustkami? Na te i wiele więcej pytań znajdziecie odpowiedź na kartach tej wyjątkowej książki.
„Zwierzaki cudaki”
W kolejnym tomie czeka na Was 40 najdziwniejszych zwierząt świata. Naprawdę, bardzo dziwnych! O wielu z nich słyszeliśmy, ale kilku osobników poznaliśmy po raz pierwszy. Świtezianka, wampir, jaszczurka Jezusa Chrystusa, czy latająca ryba? Mówią Wam coś te nazwy? My dotąd nie mieliśmy o nich pojęcia, a dziś wiemy o nich już tak wiele. Zapewne znacie meduzy, być może nawet je spotkaliście, ale czy wiedzieliście że te bidulki nie mają oczu, uszu, ani nosa. Może to i dobrze, bo jedzą i załatwiają się buzią… Chyba lepiej nie mieć węchu z tego względu. Ważka świtezianka też szokuje, a właściwie samce tego gatunku. Ich siusiaki mają dodatkowe, niesamowite wyposażenie, dzięki którym mogą być ojcami. Jeżeli zastanawialiście się czasami kto pływa w bezbrzeżnych ciemnościach głębin morskich to możecie teraz tego potwora zobaczyć na własne oczy! Matronice to dopiero okazy. Mają ogromne oczy, monstrualne szczęki i zęby jak szable, a do tego samice posiadają na głowie wypustkę ze… światełkiem. Leniwiec też potrafi szokować, bowiem praktycznie nie umie chodzić, jedynie pełza. Wlecze ciało po ziemi z prędkością dwóch metrów na minutę. Jest zatem niewiele szybszy od ślimaka. Schodzi z drzewa raz na dziesięć dni i tylko po to by się załatwić. Taki to milusi futrzak, któremu nigdy się nie spieszy. Te i dziesiątki innych, nietuzinkowych zwierząt poznacie na kartach książki.
Te książki są wyjątkowe z wielu powodów, a jednym z nich jest fakt że przygotowała je ogromna pasjonatka i miłośniczka zwierząt. Bibi Dumon Tak dorastała w domu pełnym zwierząt. Wokół siebie miała żółwie, rybki, kota, jamnika, konie i kucyki. Od tamtego czasu jej ukochanym zajęciem jest ratowanie chorych i zranionych stworzeń. Tę miłość cudownie i prawdziwie przelewa na papier. Nie bez powodu jest laureatką prestiżowych nagród. Jej wielkie serce zostaje doceniane.
Są książki, które trzeba mieć w swojej biblioteczce i ta seria z pewnością do nich należy. Delektujcie się przyrodą, podziwiajcie piękne ilustracje i bawcie się dobrze. To prawdziwe perełki. Bardzo polecamy!