„Złodziej w Sokole Górskim” TOM 1. Bestsellerowa seria detektywistyczna dla dzieci w wieku 9 – 12 lat. Wydawnictwo TEKTURKA

Ależ czekaliśmy na tę książkę! Powieści detektywistyczne zajmują ważne miejsce w naszej biblioteczce, dlatego na wieść, że wydawnictwo Tekturka wydaje serię „Przygoda w Pociągu” mocniej zabiły nasze serca 🙂

„Złodziej w Sokole Górskim” to pierwszy tom z serii. Książka obsypana nagrodami i pozytywnymi recenzjami, została przetłumaczona na kilkanaście języków. Zdobyła też tytuł Książki Roku 2021 w prestiżowym konkursie The British Book Awards. Powieść skierowana jest do dzieci w wieku około 9 – 12 lat.

Na recenzję zaprasza dziś moja nastoletnia córka Michasia 🙂

koszyk

„Złodziej w Sokole Górskim” to książka opowiadająca niezwykłą, dziecięcą przygodę, której sercem jest główny bohater, jedenastoletni Harrison Beck, chłopiec o wymagającym spojrzeniu i energicznym charakterze. To właśnie tej postaci przypada zaszczyt podróży królewskim pociągiem parowym, zwanym Sokół Górski. Trzeba przyznać, że mimo ogromnego wyróżnienia, nastolatek nie przejawia zbyt wielkiego entuzjazmu: jest jednym z nielicznych młodych dżentelmenów, którzy uważają pociągi za nudne i staromodne, dlatego zamiast wybrać się w przygodę wolałby zostać w domu i opiekować się swoją mamą, która lada dzień urodzi mu siostrzyczkę. Fakt, wolałby psa, jednak na to póki co nie ma co liczyć.

Jedenastolatek zostanie zmuszony do zmiany swojego zdania, gdyż jazda tą maszyną nie okazuje się wcale nudnym przeżyciem, ba, na jego drodze pojawiają się sytuacje, które nie miały miejsca podczas zwykłych dni. Harrison, zwany przez przyjaciół Hal ma przed sobą wizję niesamowitej podróżniczej przygody, którą przeżyje pod czujnym okiem wujka Nata. Wciągający się w rolę szpiega Harrison stara się odnaleźć wartą tysiące (a może i miliony?) zaginioną broszkę jednej z pasażerek. Okazuje się, że ktoś posunął się do kradzieży także drogocennego naszyjniku księżnej! Podejrzanych jest wiele osób, trudno także zdobyć niepodważalne dowody. Czy nastolatkowi uda się rozwikłać tę tajemnicę? Oprócz zagadki kradzieży, Hal stara się także dociec kim jest tajemnicza postać, o której istnieniu nikt z pasażerów nie wie. Ta nowa bohaterka przemyka przed wzrokiem pozostałych i tylko Halowi udaje się ją dostrzec w jej sprytnych kryjówkach. Kim ona jest? Hal natrafi również na inne zagadki, które skrywa ta piękna maszyna. Czy na każdą z nich znajdzie odpowiedź?

Ta przygoda napędzana parą jest z gatunku tych, od których naprawdę trudno się oderwać. Autorzy w świetny sposób zabierają nas w podróż po kraju razem z bohaterem, z którym łatwo możemy się utożsamić, dzięki temu, że możemy poznać jego myśli, intrygi i plany. Książkę czytałam szybko, z prawdziwym zainteresowaniem i zaintrygowaniem, chcąc szybko dowiedzieć jak dalej potoczy się akcja. Brak tu nużących opisów, niezrozumiałych dialogów, nudnych bohaterów. Opowieść toczy się szybko, a całość czyta się z przyjemnością. Podoba mi się dbałość o szczegóły oraz to, że wątki nie plączą się ze sobą. Po rozwinięciu akcji dużo się dzieje, powoli sami możemy dojść co do rozwiązań poszczególnych zagadek, mimo to zakończenie nie jest przewidywalne. Realizmu powieści dodają nastoletnie problemy, na jakie trafić może każde dziecko lub dorosły. Autorzy momentami przedstawiają ważne życiowe sytuacje, jakimi są rozstania, różnego rodzaju komplikacje czy znajomości, które z pozoru banalne, dla głównego bohatera Hala są ważne, podobnie jak rozmowy z dorosłymi. Oprócz tego znajdziemy obowiązkowe w ciekawej lekturze zwroty w akcji. Opowieść ta oczaruje zabawnymi sytuacjami, a śpieszne śledztwo bohatera zostało przez autorów świetnie opisane. Powieść ta liczy 304 strony, jednak jej lektura minie przelotem, prowadząc nas do fascynującego zakończenia. Uwagę przyciągają także ilustracje z humorem, zarówno zabawne jak i zwyczajnie ciekawe i ładne, zdobiące dużą część książki. Osobiście uważam to za duży plus tej powieści. Myślę, że w przyszłości chętnie powrócę do tej serii, gdyż zapowiada się wspaniale. Gorąco polecam nie tylko dla entuzjastów kolei, lecz dla fanów zagadek kryminalnych i szybkiej akcji. Już nie mogę doczekać się kolejnego tomu! Bardzo polecam.

Michalina, lat 14

„Złodziej w Sokole Górskim” tom 1

Tekst: M.G. Leonard, Sam Sedgman

Przekład: Agata Mietlicka

Ilustracje: Elisa Paganelli

Oprawa: miękka

Ilość stron: 304

Dla dzieci: 9+

Wydawnictwo TEKTURKA

Wydawnictwo Tekturka

Dodaj komentarz