„Witaj, przedszkole!”, „Mądry przedszkolak” i „Dobre maniery” – najlepsze książki dla przedszkolaków! Wydawnictwo WILGA
Dziś – 1 września wielu rodziców przeżywa niełatwe chwile, zaprowadzając po raz pierwszy swój największy skarb do przedszkola. Doskonale wiem co to znaczy, ponieważ sama trzy razy przez to „przechodziłam” i chyba przeżywałam ten dzień bardziej niż moje dzieci.
Z myślą o najmłodszych przedszkolakach przygotowałam dziś wpis z ciekawymi książkami z wydawnictwa Wilga, które w przyjazny, mądry i wartościowy sposób pomogą oswoić dzieciom czas w przedszkolu. Znajdziecie tu także propozycje na ciekawie spędzanie długich jesiennych wieczorów razem.
„Witaj, przedszkole!”
Kończą się wakacje, a trzyletni Krzyś zaczyna swoją przygodę z przedszkolem. Mimo, iż chłopiec był przygotowywany na ten dzień to pierwszy poranek nie obył się bez strachu… Nowe miejsce, osoby, zupełnie inny świat! Jak ten czas widzi małe dziecko? Czy ma prawo do strachu i obaw?
Książka podzielona jest na szesnaście rozdziałów, w których dzieci krok po kroku poznają typowy dzień przedszkolaka. Autorka w bardzo przyjazny dla młodego czytelnika sposób ukazuje wszelkie emocje związane z pobytem w przedszkolu. Jest strach o mamę, która się spóźnia, są emocje związane z dzieleniem się zabawkami, są pierwsze przedszkolne występy, bale i wigilijne spotkanie.
Jestem pewna, że z tą książką małemu dziecku będzie dużo łatwiej zrozumieć własne emocje, bo będzie ono mogło utożsamić się z bohaterem. Krzyś podobnie jak każdy trzylatek ma prawo do niepewności i strachu, ale dzięki ciekawym opowiadaniom ten strach będzie z pewnością dużo mniejszy. Bardzo polecam! Niezwykle pomocna lektura dla każdego początkującego przedszkolaka i jego rodzica, a do tego bogato ilustrowana.
Seria „Mądry przedszkolak” to cztery tytuły, które w przyjazny i bardzo atrakcyjny sposób pomogą dzieciom odkrywać świat, wyrażać emocje i uczyć się przez zabawę. Autorką serii jest Patrycja Wojtkowiak – Skóra, zaś ilustracje przygotowała Agata Dobkowska. Każdy tytuł wzbogacony jest o arkusz z naklejkami, dzięki czemu dzieci bardzo aktywnie mogą uczestniczyć w lekturze. Dzięki prostym scenom z codziennego życia najmłodszym będzie dużo łatwiej oswoić ważne, życiowe tematy.
Każdy tom liczy 24 strony i kupicie je w bardzo przystępnej cenie!
„Mądry przedszkolak. Dbam o środowisko”
Mała Iga zaprasza Was do swojego świata, z którego dowiecie się czym należy dokarmiać ptaki, dlaczego warto zbierać deszczówkę i segregować śmieci, lub jak ograniczyć zużycie plastiku. Bardzo ważnym aspektem jest także dbanie o to, co posiadamy i wymienianie się z innymi tym czego już nie potrzebujemy. Dzięki temu możemy dać drugie życie książkom, ubraniom, zabawkom. Dzieci dowiedzą się także jak oszczędzać wodę, energię, jak troszczyć się o zwierzęta i odpoczywać z troską o środowisko.
„Mądry przedszkolak. Akceptuję innych”
Tym razem wraz z Wojtkiem odwiedzimy jego przedszkole i dowiemy się, że każdy z nas jest inny i to właśnie jest piękne. Dzieci przekonają się, że każdy ma inne potrzeby, że różnimy się wiekiem, wyglądem, kolorem skóry, a także miejscami w których mieszkamy. Każdy z nas ma prawo inaczej się ubierać, ma swoje ulubione smaki i zainteresowania. Spodobało mi się podkreślenie tego, że mamy prawo pewnych rzeczy nie lubić i mamy prawo bać się niektórych z nich. Czasem trzeba dać sobie prawo do oswojenia nowych rzeczy. Mamy prawo do własnego zdania, ale nie możemy narzucać go drugiej osoby. Mamy akceptować innych takimi jakimi są.
„Mądry przedszkolak. Myślę i czuję”
Wraz z Sarą poznamy wszystkie emocje towarzyszące dzieciom każdego dnia. Dzieci dowiedzą się także czym jest podekscytowanie, smutek, strach, gniew, tęsknota, bezpieczeństwo, niepewność, ciekawość, nauka, zmęczenie, troska, pomoc rówieśnikom, czy trud pogodzenia się z czymś co nie przebiegło po naszej myśli.
„Mądry przedszkolak. Jestem bezpieczny”
Wraz z Wojtkiem poznamy zasady bezpieczeństwa w przedszkolu, na ulicy, w samochodzie, w domu. Dzieci dowiedzą się jak bezpiecznie obchodzić się z prądem, domową apteczką, czy jak wezwać pomoc. Nie zabrakło informacji o bezpieczeństwie podczas spaceru, na placu zabaw, czy podczas kontaktów z obcymi zwierzętami, nad wodą, w górach, podczas burzy, czy w lesie.
Seria „Dobre maniery” autorstwa Patrycji Wojtkowiak – Skóry, z ilustracjami Joanny Myjak ma ciekawą formę zabaw i ćwiczeń, które kształtują w najmłodszych prawidłowe nawyki zachowań.
Każdy tom liczy 26 stron i zawiera arkusz z atrakcyjnymi naklejkami. Wesołe rymowanki same wpadają do głowy, a ciekawe aktywności bardzo uatrakcyjniają lekturę.
„Dobre maniery na ulicy”
Znajdziecie tu wartość słowa „dzień dobry” i „do widzenia”, szacunek do starszych, zasady poruszania się po drodze i ścieżce rowerowej, czy cierpliwe wyczekiwanie w kolejce. Autorka zwraca także uwagę na pomoc drugiej osobie w potrzebie, przepraszaniu, nie hałasowaniu w lesie, czy sprzątaniu po swoim zwierzęciu.
„Dobre maniery na co dzień”
Z tej pozycji dzieci poznają ważność słowa „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, a także przekonają się jak ważna jest punktualność, nieużywanie brzydkich słów, czy przedstawianie się na początku rozmowy telefonicznej. Zwrócono tu również uwagę na dopasowanie stroju do okazji, dbaniu o czystość, czy nieprzerywaniu innym w rozmowie oraz pomaganiu starszym.
„Dobre maniery w towarzystwie”
Tym razem dzieci poznają zwroty jakimi należy kierować się do dorosłych, poznają zasady szacunku do rozmówcy, oraz dowiedzą się, że nie wolno mówić o nikim źle. Będzie także o niewłaściwym w towarzystwie bekaniu, puszczaniu bąków, czy dłubaniu w nosie.
„Dobre maniery przy stole”
W ostatnim tytule znajdziemy wskazówki dotyczące kulturalnego zachowania przy stole. Będzie o tym, by nie ociągać się, gdy ktoś zaprasza nas na posiłek, by życzyć innym smacznego oraz by próbować nowych smaków. O tym, by nie kłaść łokci na stole, nie mówić w trakcie jedzenia, czy jeść z zamkniętymi ustami. Dzieci dowiedzą się także jak ważne jest podziękowanie za posiłek i szacunek, by nie wstawać od stołu, gdy inni jeszcze jedzą.