Twórca DogMana i Kapitana Majtasa przedstawia nową serię! „Superkot. Klub komiksowy” – Wydawnictwo JAGUAR tom 1

Dziś Michasia bardzooooo chciała podzielić się z Wami czymś fantastycznym! Zapraszam na recenzję 🙂

koszyk

W końcu nadszedł czas na prawdziwą gratkę dla każdego fana komiksów!

Dav Pilkey, autor ukochanych przeze mnie serii „Kapitan Majtas” oraz „Dogman” zaprasza czytelnika do zetknięcia się z nowym cyklem książek: „Superkot. Klub komiksowy” to spisane w formie komiksu wydarzenia, które mają miejsce w klubie komiksowym. Zacznijmy jednak od początku, które sięgają serii „Dogman”. To właśnie w tamtym świecie pisarz Dav Pilkey po raz pierwszy wykreował postać Superkota: czyli kochanego i uwielbianego Kocia Pecia. Ten sam bohater wraca do nas z własną serią, gdzie szerzy wśród komiksomaniaków tajniki powstawania historii obrazkowych. Kocio Pecio zakłada własny klub komiksowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy do niego dołączyli!

Cała historia rozpoczyna się podczas pierwszego spotkania i oficjalnego startu klubu. Jednak uczenie młodych kijanek wiąże się z wieloma niespodziankami! Chociażby jedno spojrzenie na kłótliwe rozrabiaki, miotające kibelkowym humorem wystarczy, by domyślić się, że nauka ich nie będzie łatwa. Mimo to, cierpliwość Superkota i pomoc ze strony najbliższych przyjaciół pozwala przeprowadzić inspirujące lekcje. Na każdej z nich uczy nie tylko młode żabki, lecz także nas, czytelników o sztuce pisania komiksów. Za pośrednictwem Kocia Pecia, Dav Pilkey przekazuje nam wiedzę na temat zdobywania pomysłów, doskonalenia techniki rysowania, tworzenia ckliwych dialogów… Rudy kot uczy także swoich podopiecznych, że komiks wcale nie musi być napisany prozą, nie trzeba także mieć wielkiego talentu malarskiego, a wyobraźni nie musi nic ograniczać! Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak szczegółowo stworzone postacie. Niby autor fabułę przedstawia za pomocą słów i obrazków, bez opisów, jednak mimo to każdy charakter bohatera widoczny jest jak na dłoni i co najlepsze, sami każdego możemy ocenić. Spotkamy tu odpowiednik kujona Melvina, dwie bliźniacze kijanki o dwóch „różnych bajkach”, czy żabkę, kierującą się marzeniami. Jednak takie komiksowe lekcje to nie jedyna gratka dla czytelnika! Ogromnie podobało mi się to, że zostały tu zamieszczone komiksy kijanek, które możemy przeczytać i ocenić. Każdy z nich dotyczy osobliwych rzeczy i zawierają najróżniejsze odmiany humoru: od zwariowanej akcji, po nocnikowe żarty, czyli słowem to, co dzieci kochają najbardziej!

„Superkot. Klub komiksowy” to historia napisana w lekkim stylu. Całość przeczytałam aż za szybko i czuję pewien niedosyt, że tak prędko musiałam pożegnać się z bohaterami! 🙂 Nic nie poradzę na to, że książka naprawdę wciąga! Fabuła jest ciekawa, a cenne wskazówki na temat tworzenia własnych powieści obrazkowych tylko dodaje punktów książce. Całość jest urozmaicona dialogami: raz ktoś palnie żart, powalający innych na nogi, inny dymek zawiera ciętą ripostę… tu nie sposób się nudzić! Pisarz i ilustrator w jednym, za pomocą kocia Pecia przekazuje nam wiele nauk: uczy, że zawsze należy dążyć do celu, nie wolno bać się porażki, komiks wcale nie musi powstawać na bazie rysunków i prozy… Oczywiście, podobnie jak każdy z komiksów Dava Pilkeya, historia zawiera ogromną ilość wątków humorystycznych: a to, jak już wspomniałam wcześniej, nocnikowy humor, innym razem zaśmiewać się do łez można przez najróżniejsze zachowania bohaterów, a przede wszystkim z ich własnych komiksów, które znajdziemy w środku!

Autor poprzez bohaterów zaprezentował nam najróżniejsze komiksy. Choć większość z nich jest narysowana popularnym ołówkiem i kredkami, to znajdziemy tu też także stworzone ze zdjęć figurek, natury i wiele innych! Lektura bardzo szybko podbiła moje serce! Mimo, że przeznaczona jest raczej dla młodszych fanów czytelnictwa, to jednak bezproblemowo przypadnie każdemu do gustu. Po prostu zawiera to „coś”, dzięki czemu łatwo można zapomnieć o rzeczywistości i wciągnąć się w humorystyczny świat. Zapomniałam wspomnieć o najważniejszym, co w komiksie po fabule najważniejsze! Każdy rysunek, autorstwa oczywiście Dava Pilkeya mieni się od pięknych barw i kolorów. Od zawsze podobała mi się kreska ilustratora, który potrafił pokazywać historię za pomocą charakterystycznych obrazków: śmiesznych i cieszących oko. Pan Pilkey posiada talent przekazywania wiele w prostocie, co sprawia, że ilustracje są zrozumiałe. Wspaniałym dodatkiem są krótkie instrukcje od autora, który w kilku prostych krokach zaprezentuje nam bardzo łatwo sposób narysowania wyróżnionych postaci. Książka stanowczo jest dla każdego kochającego komiksy, chcącego w zabawny i stylowy sposób je tworzyć i poszukującego inspiracji. Myślę, że sprawdzi się także dla tych, którzy lubią po prostu fajną, krótką przygodę wśród obrazków. Bardzo polecam!

Michalina, 14 lat

„Superkot. Klub komiksowy” TOM 1

Tekst i ilustracje: Dav Pilkey

Przekład: Stanisław Kroszczyński

Oprawa: miękka

Ilość stron: 176

Dla dzieci: 6+

Wydawnictwo JAGUAR

Dodaj komentarz