„TEK. Nowoczesny jaskiniowiec” – Wydawnictwo KINDERKULKA

Dzisiaj zapraszamy Was w niezwykły, daaaaawny świat w którym pewien jaskiniowiec bardzo dobrze operuje elektronicznymi gadżetami. Niemożliwe? A jednak! Żartobliwa opowieść o niebezpieczeństwie jakie może nieść obsesyjne korzystanie z nowoczesnych technologii niech będzie dobrą zabawą i chwilą do zastanowienia, przemyślenia i mądrego korzystania z dóbr jakie niesie współczesność.

Amerykański autor – Partick McDonnell, będący laureatem medalu Caldecotta i autorem bestsellerów z listy New York Timesa proponuje nam książkę „TEK. Nowoczesny jaskiniowiec”  która ku naszej ogromnej radości została wpisana na Złotą Listę Książek Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.

To już kolejna pozycja z Wydawnictwa Kinderkulka  goszcząca w naszej biblioteczce, do której z przyjemnością wracamy ze względu na niezwykłe wydanie i ważne przesłanie.

 

 

TEK zaskakuje już od okładki, gdyż wyglądem do złudzenia przypomina tablet. Twarda, czarna oprawa i wszystkie detale (przycisk główny do włączania, poziom baterii i zasięg wifi) z pewnością u każdego wywołają uśmiech na twarzy. Ciąg dalszy jest równie zaskakujący, gdyż znajdziemy miejsce do podania kodu aby uruchomić książkę – tablet i zanurzyć się w tę niezwykłą opowieść.

Mały troglodyta o tytułowym imieniu zamieszkuje jaskinię i o dziwo prawie w ogóle jej nie opuszcza… Nawet gdy przyjaciele odwiedzają go z wizytą on nie zwraca na nich uwagi, gdyż woli samotnie przebywać w swym pokoju, gdzie całymi dnia gra na zmiany na telefonie, tablecie i konsoli. Dzień i noc, bez przerwy! Co zabawne – mama Teka złości się ogromnie na jego tatę że wynalazł „ten Internet”. W czasie gdy jaskiniowiec oddawał się swojej pasji na świecie zachodziła ewolucja i wiele zmian. Ominęła go epoka lodowcowa i nie zdołał się nawet nauczyć nazw dinozaurów, a rodzice robili co mogli by oderwać go od gadżetów. Nic nie skutkowało! Tek na nikogo nie zwracał uwagi, a obok niego działo się tyle dobrego, jak np. zbiórka na Wielką Orkiestrę Jurajskiej Pomocy. Bieg wydarzeń zmienił dopiero plan miejscowego wulkanu, który postanowił wywołać ogromne trzęsienie ziemi, w skutek którego Tek zupełnie stracił połączenie…

Jak ta wstrząsająca zmiana wpłynęła na chłopca? Co poczuł gdy zbudził się po wielkim wybuchu? Koniecznie sięgnijcie po tę zabawną historię i poznajcie dalsze losy Teka. Jestem pewna że ta opowieść da Wam wiele do myślenia i stanie się początkiem do potrzebnych w obecnych czasach rozmów z dzieckiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy! To nietuzinkowy sposób przekazania małym czytelnikom zagrożenia jakie niesie nałogowe korzystanie z nowinek technologicznych. To oczywiste że nie zabronimy dzieciom korzystania z dóbr jakie niesie internet, ale mamy okazję w prosty, jasny sposób udowodnić że tablet, czy konsola jest tylko dodatkiem do życia, chwilą na zabawę, a nie czymś co zawładnie naszym życiem i stanie się priorytetem. Niedawno miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu jakie pani dyrektor zorganizowała w szkole moich dzieci i posłuchać opinii specjalisty w temacie zagrożeń jakie niesie nierozważne korzystanie z sieci. To było przerażające i zatrważające że do psychologów zgłaszają się coraz częściej rodzice z uzależnionymi dziećmi, które nie potrafią już funkcjonować w realnym świecie. Często już kilkulatki żyją postaciami z gry, czy bajki i nie radzą sobie w codziennej komunikacji z rówieśnikami. Statystyki bębnią na alarm! A to przecież my – rodzice kształtujemy nawyki w swoich dzieciach i to od nas zależy czy dziecko znajdzie zdrowy umiar w korzystaniu z takich elektronicznych gadżetów. Wszystko jest dla ludzi, a najważniejsze to umieć znaleźć równowagę.

To lektura, do której powinno sięgnąć zarówno dziecko jak i rodzic. Atrakcyjna forma wydania, ważna treść i nienachalna, nieumoralniająca forma przekazu sprawia że bardzo pozytywnie odbieramy tę książkę. Dzieci z miejsca polubiły Teka, bo choć chłopak troszkę się zagubił to przecież najważniejsze że jednak opamiętał się na czas 🙂

 

 

 

koszyk