„Łopianowe pole” – Wydawnictwo ADAMADA

„Łopianowe pole” przeczytałam z dziećmi wielokrotnie i zanim Polska Sekcja IBBY ogłosiła wyniki konkursu literackiego na książkę 2017 roku wiedziałam że ta współczesna baśń zasługuje na najwyższe noty. Ku mojej ogromnej radości kapituła konkursu podzieliła moje zdanie i opowieść ta otrzymała miano KSIĄŻKI ROKU 2017 Polskiej Sekcji IBBY.

„Łopianowe pole”  to malownicza opowieść autorstwa Katarzyny Ryrych – krakowskiej pisarki, poetki, nauczycielki i malarki. Ilustracje zaś wykonała Grażyna Rigall, której największą zawodową pasją jest projektowanie i wykonywanie unikatowych lalek, których egzemplarze prezentuje na licznych wystawach w Polsce i na świecie. Prowadzi także lekcje sztuki i warsztaty plastyczne dla dzieci w swoim rodzinnym Sopocie. Ten zacny duet zaprasza nas w świat magicznych historii, które dotykają ważnych dla współczesnych dzieci aspektów.

Dla mnie, osoby wychowanej na podwórku z trzepakiem i wśród rozbieganych, rozkrzyczanych rówieśników lektura książki była miłym wspomnieniem, dla moich dzieci zaś czymś zupełnie nowym, innym, choć często opowiadam im w co mama się bawiła gdy była mała. Akcja książki rozgrywa się na zwyczajnym podwórku, które otacza bardzo stara kamienica. Słychać tu donośne głosy dzieci, które borykają się z przeróżnymi, codziennymi problemami. Niedaleko zaś znajduje się nowoczesne, strzeżone osiedle, pełne kamer i anten satelitarnych, ale bez trzepaka. Co jeszcze znajduje się w sąsiedztwie? – Łopianowe Pole, z którego czuć świeży, ostry zapach młodych liści i delikatny szum wiatru.

Na 127 stronach znajdziemy 21 opowieści, z których każda dotyczy innego dziecka. Autorka porusza w nich tematy ważne, codzienne, czasem trudne i nie zawsze przyjemne. Znajdziemy w nich śmierć bliskiej osoby, dom dziecka czy pobyt w szpitalu. Choć każdy rozdział odnosi się do innej osoby to  jest ktoś kto łączy owe historie – Czarownica i jej kot o imieniu Dziadek! Aby magii było jeszcze więcej jest to kot gadający i taki który zjawia się zawsze wtedy gdy pojawia się problem.

Dzięki pani od przyrody, uwielbianej przez dzieci nauczycielki mali czytelnicy mają okazję poznać ekosystem panujący na Łopianowym Polu, oraz zobaczyć prawdziwą miłość do zwierząt. Ponadto znajdziemy tu postać Harrego Pottera, czy doktora „Drakuli”, który żadnym wampirem się na szczęście nie okaże. Na podwórku dzieją się rzeczy dziwne, niewytłumaczalne i niemieszczące się w głowie, w których ręce macza owa staruszka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania adamada

 

 

Współczesna baśń to idealne określenie dla owej książki, którą czyta się jednym tchem. Te niezwykłe historie spodobają się dzieciom w wieku wczesnoszkolnym i szkolnym, myślę że będą idealne już dla sześciolatków. Książka dostępna jest także w wersji e-book. Polecamy, koniecznie przenieście się w baśniowy świat magii i podwórkowych przygód.

 

koszyk

2 thoughts on “„Łopianowe pole” – Wydawnictwo ADAMADA

 • 29/01/2018 at 13:43
  Permalink

  Znowu coś dla nas…nie sposób przejść obok takich recenzji, no po prostu się nie da 🙂
  Pozdrawiam ciepło!

  Reply
  • 29/01/2018 at 15:09
   Permalink

   Dziękuję za miłe słowo. Książka jest tak piękna i magiczna że nie może zabraknąć jej w biblioteczce małego molika książkowego. Bardzo polecamy!

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.