„Podróże z legendą” – Wydawnictwo AKSJOMAT

Jako zagorzali fani podań, legend i przekazywanych z pokolenia na pokolenie opowieści nie mogliśmy przejść obojętnie obok tej książki. Choć nasza biblioteczka wypełniona jest po brzegi zbiorami opowiadań o bohaterach historycznych i magii z nimi związanej to „Podróże z legendą” znalazły w niej również ważne miejsce. W zasadzie jest to książka z którą ostatnio się nie rozstajemy i czytamy ją wedle upodobań dzieci, tzn. one wybierają codziennie o którym zakątku Polski chcą się dowiedzieć czegoś nowego, magicznego.

 

 

„Podróże z legendą” to zbiór 13 opowieści autorstwa Marioli Jarockiej, zilustrowanych przez Artura Nowickiego. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Aksjomat i została bardzo ciekawie oraz starannie wydana. Twarda oprawa, liczne zdjęcia i ilustracje przykuwają uwagę, a dość duża i wyraźna czcionka zachęca do samodzielnego czytania już najmłodsze dzieci. Autorka zwiedzając kolejne miasta i ich charakterystyczne zabytki zaprasza nas w podróż po Polsce śladem słynnych legend.

Spotkanie z książką zaczynamy od Warszawy i kamiennej rzeźby złotej kaczki z fontanny przed Pałacem Ostrogskich. Po szybkim spojrzeniu na plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta i nowoczesne biurowce przenosimy się w czasy gdy miasto zamieszkiwał dobry i poczciwy acz ubogi Lutek. Pewnego dnia postanowił odnaleźć i uwolnić z lochów starego zamczyska piękną księżniczkę zaklętą w złotą kaczkę… Wzruszająca historia, z której mali czytelnicy wyniosą ważną prawdę życiową – „Tylko to ma wartość, co zostało zdobyte ciężką, uczciwą pracą”.

Następnie przenosimy się na południe Polski, nad Wisłę skąd zerka na nas rzeźba Smoka Wawelskiego i opowieść która wydarzyła się dawno, dawno temu za czasów panowania króla Kraka. To chyba najpopularniejsza legenda i jedna z pierwszych jakie poznają już najmłodsze dzieci. Od smoka przeskakujemy w góry świętokrzyskie by poznać legendę o łysogórskich wiedźmach, kolejne będą kaszubskie krajobrazy, następnie słynący z pierników Toruń i Wodospad Kamieńczyk znajdujący się w Karkonoszach. Autorka nie zapomniała również o Wrocławiu skąd wywodzi się tradycyjna kluka śląska i opowieść o Kluskowej Bramie, oraz o uroczym Poznaniu ze słynnymi koziołkami. Znajdziecie także historię wodnika który uratował Opole, oraz niesamowitą Pustynię Błędowską z pewnym złośliwym diabełkiem Hehelkiem. W Śląsku oswoimy niezwykłego ducha, który zamieszkuje opuszczone sztolnie od zarania dziejów i pilnuje pod ziemią porządków. W Tatrach oprócz Morskiego Oka i niedźwiedzia brunatnego poznamy największego zbójnika na Podhalu – Janosika, którego imię i sława po dziś dzień żyją w góralskich pieśniach. Na finiszu zajrzymy w Bieszczady i piękne połoniny, które niegdyś zamieszkiwane były przez biesów i czadów – rodem z najczarniejszego piekła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo polecamy! Legendy to ważny element naszej kultury i historii. Są ponadczasowe i nie można o nich zapomnieć. Nadają charakterystyczny klimat który wytwarza się podczas ich lektury oraz sprawiają że chce się odwiedzać i poznawać miasta w których owe historie się rozegrały. „Podróże z legendą” to idealne połączenie krajoznawczej wycieczki z wartościowymi podaniami, które zainteresują nie tylko najmłodszych czytelników. Moje dzieci z zapałem śledziły karty książki i z satysfakcją opowiadały o miejscach które mieliśmy okazję odwiedzić. Dzięki tej pozycji wiemy już jakie jeszcze miasta z chęcią zwiedzimy, bo najlepsze jest aktywne czytanie i poznawanie poprzez zwiedzanie!

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania aksjomat LOGO

 

 

koszyk