Poranki Sercowej Mamy -Wydawnictwo KŁĘBEK UCZUĆ
Często rozmawiam z dziećmi o emocjach. Od małego staram się im wyjaśniać, jak bardzo są nam one potrzebne i jak ważne jest je rozumieć. Małym dzieciom nie jest łatwo je zaakceptować, dlatego warto poprzez mądre i wartościowe książki pokazywać jak je oswajać.
Jedną z ciekawszych pozycji na rynku książki dziecięcej, poruszającej temat emocji jest ciepła i bardzo przystępnie napisana opowieść „Poranki Sercowej Mamy”, która skierowana jest do całej rodziny. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą zaczerpnąć z niej wiele wartościowych przekazów i cennych wskazówek.
Autorką książki jest Małgorzata Barańska – Guz. To mama, psycholożka, psychoterapeutka, a także doktor nauka humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Wyznaje zasadę, że najważniejszym jest nauczyć dziecko świadomości własnych emocji, dlatego tę książkę przygotowała z potrzeby serca i ogromnego doświadczenia. Na co dzień autorka pracuje w gabinecie psychoterapeutycznym, jako psycholog w szkole i prowadzi blog: www.psychomama.com.pl
Pozycja ta ukazała się nakładem wydawnictwa Kłębek Uczuć. To kameralna oficyna, która starannie wybiera książki, które ukazują się pod jej skrzydłami.
Książka skierowana jest do czytelników od około 3 roku życia, choć posłuży także starszym. Główną bohaterką jest Sercowa Mama i jej dzieci, ale dzieci niezwykłe… Jest smutny Smuteczek, wesoła Radość, gniewna Złość, straszny Straszek i speszony Wstydzik.
Każde z dzieci zmaga się codziennie ze swoją emocją, a cierpliwa mama pomaga mu w tym i przechodzi to wraz z nim. Jest zawsze obok, podpowiada i koi emocje. Znajduje sposób na rozładowanie gniewu, udowadnia speszonemu dziecku że nie wstydzi się go, nawet w chwili jego słabości i wpadek. Przez rozmowy i przytulanie każdemu okazuje szacunek i miłość. Udowadnia, że kocha każde dziecko tak samo mocno.
Każdy z nas powinien być taką Sercową Mamą i umieć zatroszczyć się o swoje dziecko. To nie jest wcale łatwe zadanie, ale dzięki tej książce zarówno najmłodsi, jak i dorośli poznają „tajniki” na zrozumienie i oswojenie emocji. Przede wszystkim jednak dzieci przekonają się, że czasem każdy ma prawo czuć się gorszy, mniej kochany, czy smutny, ale to mija. Ważne żeby wyrażać swe emocje i dzielić się nimi z bliskimi, wtedy jest nam dużo lepiej.
Mądra, ciekawa, inna niż wszystkie pozycja, do której z pewnością będziemy często wracać. Można czytać ją „od deski do deski”, a można powracać do konkretnych sytuacji, które akurat rozgrywają się w naszym otoczeniu i o nich rozmawiać. Cieszę się bardzo, że temat emocji jest w obecnych czasach tak często poruszany, to ważne żeby zadbać o zdrowie psychiczne już od najmłodszych lat. Tę świadomość należy budować w dzieciach od małego, żeby pewne siebie i silne wkraczały w dorosłe życie.
Polecam serdecznie! Czytajcie z dziećmi, rozmawiajcie i dajcie sobie czas oraz przestrzeń na to, by oswajać emocje – Wy i Wasze dzieci.