„Podbipięta czyli co się kryje w nazwiskach” – Wydawnictwo ZNAK EMOTIKON

Zapraszam Was dziś do lektury bardzo oryginalnej, niecodziennej i pełnej ciekawostek książki o… nazwiskach! Mistrz słowa, pan Michał Rusinek przygotował fascynującą lekturę, gdyż wziął „pod lupę” niespełna 300 nazwisk.

„Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach” to nie tylko ważna lekcja historii i odkrywania swoich korzeni, ale także ciekawe opowieści, podane w przyjemny, często wesoły sposób. Wspaniała lektura dla całej rodziny, bogato ilustrowana przez Joannę Rusinek.

koszyk

Zastanawialiście się kiedyś skąd wzięło się Wasze nazwisko? Ja nie, ale odkąd przeczytaliśmy tę książkę nie mogę przestać myśleć jak ważna jest to kwestia i jak bardzo ciekawa. Nie sądziłam, że każde nazwisko jest prawdziwą historią! To właśnie w nazwiskach kryją się dzieje naszych przodków, miejsca, z których pochodzili, czy zawody jakie wykonywali, a nawet przezwiska jakie nosili. Z pewnością każdy wie, że nazwiska tradycyjnie dziedziczone są od taty, który otrzymał swoje od dziadka, a dziadek od pradziadka i tak dalej i dalej, ale właściwie jak daleko?

Książka jest prawdziwą kopalnią wiedzy, a czyta się ją jednym tchem. Dowiecie się, że najwięcej nazwisk pochodzi od imion czyjegoś ojca, lub matki. Ciekawą formą są nazwiska, które specjalnie ukrywają pochodzenie tego kto je nosi, by nie było wiadomo z jakiego rodu dana osoba pochodzi, np. Niemojewski, czyli „nie mój” miało chronić dziecko, np. przed zemstą! Ciekawe, prawda? Takich „smaczków” znajdziecie tu bardzo dużo. Przekonacie się także, że w polskich nazwiskach kryją się ślady pojedynczych przodków innych narodowości, np. Radziwiłł – pochodzenia litewskiego, oznaczające znajdę, czy Miller, spolszczona wersja nazwiska niemieckiego, oznaczającego „młynarz”. W nazwiskach kryje się także pamięć po wielu osobach pochodzenia żydowskiego. Przed II wojną światową żyło ich w Polsce bardzo wiele. Szuman – pochodzi od słowa szewc, a Warschauer pochodzi od Warszawy.

Często nazwiska pochodziły także od wykonywanych zawodów. Bednarz oznaczało kogoś, kto robi beczki, Kuśnierz, to ktoś kto zajmował się robieniem kożuchów, a Duda to ten kto grał na dudach, lub je wykonywał. Wiele nazwisk powstało z przezwisk, i tak Burda, to ktoś kto często wszczynał awantury, Sowa to ktoś bardzo przemądrzały, a Warzech to plotkarz i krętacz.

Niektóre nazwiska z pewnością Was zadziwią, bo znajdują się w nich różne przedmioty, np. Korczak – w nim skrywa się drewniane naczynie na wodę, Sagan to rodzaj garnka, a Kaleta oznacza skórzany worek na pieniądze. W niektórych nazwiskach znajdują się części ciała, np. Liczko to twarz, Kulesza to biodro, a Głowiński – głowa. Ach i jeszcze ptaki! One są piękną inspiracją. Poznacie wiele nazwisk inspirowanych właśnie nimi!

Niektóre zagadkowe, inne mylące, czasem nietypowe – nazwiska skrywają wiele i dzięki tej książce poznacie co w nich drzemie. Jeśli nie znajdziecie w niej swojego nazwiska, nie przejmujcie się! Autor zamieścił podpowiedź, dzięki czemu macie dużą szansę sami je rozszyfrować.

Bardzo, bardzo polecam! To obowiązkowa lektura w każdej biblioteczce. Zachwyciła całą naszą rodzinę i z pewnością często będziemy do niej wracać.

„Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach”

Tekst: Michał Rusinek

Ilustracje: Joanna Rusinek

Oprawa: twarda

Ilość stron: 56

Dla dzieci: 6+

Wydawnictwo ZNAK EMOTIKON

Znalezione obrazy dla zapytania znak emotikon

Dodaj komentarz