„Opowieści z trzepaka. Krótka historia jednego zdjęcia” – Wydawnictwo ZNAK EMOTIKON

Urodziłam się w latach 80, dlatego gdy dojrzałam tę książkę w zapowiedziach to wiedziałam jedno – muszę ją mieć! I choć zamówiłam ją z myślą o sobie samej, żeby z sentymentem powspominać cudowne dzieciństwo na trzepaku, to przepadliśmy w niej całą rodziną.

koszyk

Książka „Opowieści z trzepaka. Krótka historia jednego zdjęcia” jest dla mnie powrotem do beztroskich, spokojnych lat, gdy całą rodziną przemierzaliśmy maluszkiem Polskę i Jugosławię, gdzie piło się Ptysia, oglądało dobranockę z zapartym tchem, czytało „Misia” i żyło się jakoś… wolniej!

Każda strona w tej książce jest dla mnie sentymentalną podróżą! To wszystko wydaje się być tak niedawno, a jest już historią! Dla moich dzieci wielkim odkryciem stała się meblościanka, czy pralka Frania, zadziwiły ich kartki na żywność i kolejki po mięso, poznały moją ukochaną niegdyś grę w gumę i słynne w latach 90 wypożyczalnie kaset wideo! To było naprawdę coś! Jejku, ile wspomnień…

Autorka, Paulina Tyczkowska przygotowała obszerne, wypełnione zdjęciami kompendium. Zobaczycie jak pojawiały się pierwsze osiedla, pierwsze telewizory w niektórych tylko mieszkaniach, pierwsze bajki (Bolek i Lolek, Smerfy, Wilk i Zając, czy Miś Uszatek). Znajdziecie tu również pierwsze telefony, początkowo na poczcie, a później w budkach telefonicznych, są i książki telefoniczne. Co do posiłków to chyba ja zatrzymałam się na tych czasach, bo u nas wciąż są dwa dnia i często domowy kompot 🙂 Poznacie także królową polskich szos i być może niektórzy z Was przypomną sobie podwórkowe zabawy pod blokiem.

Jak wyglądała wówczas szkoła? Jak żyło się bez plastiku? Jak spędzano wczasy? Jak to było sprzed ery selfie? Jak ludzie żyli 40, 50 lat temu? Jesteście ciekawi? Pamiętacie? Dla Waszych dzieci będzie to niczym kosmos, dla wielu z Was powrotem do przeszłości. Jedno jest pewne – tę książkę warto przeczytać całą rodziną. W wielu chwilach zakręciła mi się łezka w oku… Tyle wspomnień…

Bardzo polecam Wam tę lekturę. To książka na pokolenia, to żywa historia.

Opowieści z trzepaka. Krótka historia jednego zdjęcia

Tekst: Paulina Tyczkowska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 272

Dla dzieci: 6+

Wydawnictwo: ZNAK EMOTIKON

Znalezione obrazy dla zapytania znak emotikon

One thought on “„Opowieści z trzepaka. Krótka historia jednego zdjęcia” – Wydawnictwo ZNAK EMOTIKON

Dodaj komentarz