„Opowiadania według mitów greckich” Wydawnictwo Olesiejuk

Mity greckie – temat, którym moje starsze dzieci bardzo zaczęły się interesować odkąd przekroczyły szkolne progi. Dlatego książkę, którą dziś Wam przedstawiam polecam szczególnie wszystkim miłośnikom bogów, herosów, bestii i fascynujących opowieści.

 

 

„Opowiadania według mitów greckich” to obszerna lektura licząca ponad 350 stron. Jest wynikiem pracy zespołowej, a wydana została przez Wydawnictwo Olesiejuk w twardej oprawie.  Pierwsze co mogę powiedzieć to fakt, iż czyta się ją błyskawicznie! Jest przepięknie i bogato zilustrowana, na każdej ze stron znajduje się kilka zdań napisanych dużą, wyraźną czcionką, więc dzieci w wieku szkolnym będą nią zachwycone. Ilość tekstu ich nie przytłoczy, a ilustracje świetnie wpłyną na wyobraźnię.

 

Znajdziecie tu opowiadania:

 • „Koń trojański”
 • „Minotaur”
 • „Bellerofont i Pegaz”
 • „Dwanaście prac Heraklesa”
 • „Perseusz i Meduza”
 • „Odyseja”
 • Wybrane mity i niektórzy greccy bogowie

 

Każdy z powyższych tytułów podzielony jest na rozdziały, co również ułatwia czytanie. Znajdziemy tu informację jakiego autora jest to adaptacja i kto ją zilustrował. A ilustracje są naprawdę zjawiskowe, wykonane przez Matteo Pincelli, Lindę Cavallini i Simonę Bursi. W naszej ulubionej opowieści o koniu trojańskim podziwiać możemy budowle i stroje pochodzące z okresu klasycznego Grecji (500 r. p.n.e – 323 r. p.n.e.). Jest piękna Helena i Parys, rydwany, wojna i słynny olbrzymi koń. 3000 lat temu opowiadano w starożytnej Grecji historię o Minotaurze i tutaj również macie okazję ją poznać. Legendarny labirynt to ekscytująca podróż, a czy wiecie że na początku XX wieku archeolodzy odkryli na tej właśnie wyspie zespół podziemnych tuneli? O potworze zwanym Chimerą także zapewne wiele słyszeliście. W książce możecie zobaczyć jak wyglądała ta zionąca ogniem  postać z głową lwa, ciałem kozy i ogonem z węża. Niesamowita! Pamiętam z własnych lat dzieciństwa opowieść o Heraklesie – bohaterze z mitologii greckiej, zwanym również Herkulesem przez Rzymian. Silny i dzielny mężczyzna był moją ulubioną postacią. A teraz na nowo odkryłam Go zanurzając się w tej lekturze, wraz z pociechami. Zdecydowanym faworytem mojego synka okazał się morski potwór, dziesięciokrotnie większy od wieloryba, z paszczą ogromną jak jaskinia, a zębami ostrzejszymi jak brzytwa! Przeczytajcie sami jaki postrach siał on przez lata w głębokich wodach u wybrzeży Grecji. Uwieńczeniem tej pozycji jest Odyseja, autorstwa Homera. Oparł on swoje dzieło na opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jest to piękny epos, splatający losy ludzi i bogów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod koniec znajdziemy także kilka słów o puszce Pandory, powstawianiu pór roku, wyprawie po złote runo, Parysie i konkursie piękności, Achillesie, czy Ikarze i Dedalu, a nawet przewodnik po bogach i boginiach. Ciekawym pomysłem jest również zestawienie greckich i rzymskich imion niektórych bogów, oraz mapa starożytnej Grecji, z zaznaczonymi miejscami, w których odbyły się przedstawione w opowieściach wydarzenia.

 

Polecam serdecznie tę lekturę, gdyż mimo niełatwych często mitów ta pozycja ma  jasny i prosty język, świetnie przedstawione opowiadania, piękne ilustracje i jest dla dziecka ogromną kopalnią wiedzy. Może być także pięknym i mądrym pomysłem na prezent.

 

****************************************

 

Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.

 

 

7 thoughts on “„Opowiadania według mitów greckich” Wydawnictwo Olesiejuk

 • 15/01/2017 at 21:45
  Permalink

  Książka świetna, jak widze.
  Zachwycona jestem ilustracjami.
  Ciekawa jestem czy nasz syn tez by sie zachwycił mitologią.
  Piekne zdjecia, tak przy okazji. 🙂

  Reply
  • 15/01/2017 at 22:30
   Permalink

   Dziękuję za miłe słowo 🙂 Bardzo interesująco są tu przedstawione mityczne opowieści i ilustracje sprawiają że dzieci naprawdę z zapałem słuchamy, więc myślę że lektura jest warta poznania.

   Reply
 • 17/01/2017 at 08:07
  Permalink

  Duży plus dla książki za piękną szatę graficzną 🙂 A mity greckie wśród lektur szkolnych były jednym z jaśniejszych punktów.

  Reply
 • 17/01/2017 at 10:52
  Permalink

  Rewelacyjna książka, nie rzuciła mi się wcześniej w oczy ale teraz podumam czy nie kupić.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.