„Opowiadamy o emocjach” – Laura Baucz i Alicja Joniec

Świat bez emocji byłby bardzo trudny. Wyobrażacie sobie jakbyśmy funkcjonowali bez smutku, czy radości? W jaki sposób wyrażalibyśmy wówczas siebie? Jak komunikowalibyśmy się z drugim człowiekiem? Bylibyśmy wszyscy tacy sami… Trudno byłoby tak żyć!

To dzięki emocjom wyrażamy siebie i jesteśmy sobą. Warto dobrze je poznać i zrozumieć, bo przecież towarzyszą nam każdego dnia. Czym są? W czym pomagają? Czy można nad nimi panować i je zmieniać? Na te wszystkie pytania i wiele innych odpowiada świetna książka, przygotowana przez Laurę Baucz i Alicję Joniec, pasjonatki badań nad dziecięcą emocjonalnością.

„Opowiadamy o emocjach” jest zbiorem bardzo przystępnych ośmiu historii, pomagających najmłodszym zrozumieć emocje, a rodzicom zrozumieć zachowania dzieci. To bardzo cenna w wartości pozycja, skierowana nie tylko do najmłodszych, ale także do opiekunów.

koszyk

W tym zbiorze autorki wzięły pod lupę zaufanie, wstyd, samotność, ciekawość, złość, ekscytację, współczucie i strach. Każde opowiadanie dotyczy jednej emocji, a historie osadzone są w codziennym, zwyczajnym życiu, dlatego dzieci mogą się z nimi utożsamiać. Wszystkie opowieści wzbogacone są o pytania, pomagające naturalnie wyrażać swoje myśli. Dzięki nim jeszcze lepiej zrozumiemy dziecięce emocje.

Co zrobić, gdy w jednej chwili dzieci chcą bawić się tą samą zabawkę? Jak wyjaśnić, że zawstydzanie drugiej osoby jest złe? W jaki sposób wzmocnić dziecko wchodzące do nowej grupy rówieśniczej? Jak pielęgnować w młodym człowieku ciekawość świata i radość z drobnych rzeczy? W jaki sposób rozładowywać złość? Jak budować empatię i wrażliwość na pomoc innym? Jak okiełznać złość i zasiać spokój i bezpieczeństwo? To wszystko i wiele więcej czeka na was na kartach książki, która stanie się świetnym przewodnikiem dla całej rodziny!

Opowiadania urzekły mnie prostotą i tym, że pokazują autentyczne, prawdziwe historie z życia. Napisane są rozważnie, z szacunkiem do dziecka, bez zbędnego moralizatorstwa, ukazując rozwiązania i prawdziwe uczucia. Świetna, warta polecenia lektura, dzięki której świat emocji stanie się znacznie prostszy!

„Opowiadamy o emocjach”

Tekst: Laura Baucz i Alicja Joniec

Ilustracje: Karolina Molenda

Oprawa: twarda

Ilość stron: 32

Dla dzieci: 5+

Wydawnictwo POLIGRAF

One thought on “„Opowiadamy o emocjach” – Laura Baucz i Alicja Joniec

Dodaj komentarz