Muminki ABC – Wydawnictwo HARPER KIDS

Wydawnictwo HarperKids potrafi zaskakiwać! Już lada chwila będzie miała swoją premierę niezwykła książka. „Muminki ABC” to przepięknie zilustrowana, wierszowana pozycja dla najmłodszych czytelników. Znajdziecie tu aż 27 wierszy o postaciach tak dobrze znanych każdemu miłośnikowi Tove Jansson.

Wiersze autorstwa znanej, cenionej i uhonorowanej wieloma nagrodami literackimi, szwedzko-fińskiej poetki Anniki Sandelin w mistrzowski sposób przełożyła Katarzyna Huzar-Czub. Książka może być wspaniałym pretekstem do oswajania dzieci nie tylko z alfabetem i poezją, ale również z oryginalną twórczością Tove Jansson i jej zdumiewającej znajomości ludzkiej natury. Po lekturze tej książki, aż chce się sięgnąć po raz kolejny i kolejny po kultowe, ponadczasowe Muminki!

koszyk

Choć nie mam już w domu malutkich dzieci, które naukę alfabetu mają dopiero przed sobą, to i tak my tę książkę chłonęliśmy całą rodziną, z radością i podziwem. Jest przepięknie wydana! Wykorzystano tu oryginalne ilustracje Tove Jansson, dlatego tak bardzo „czuć” w niej naszą ukochaną fińską pisarkę i malarkę.

Książka kipi od pełnych uroku tekstów, osadzonych w świecie Muminków. Przygodę z wierszami zaczynamy od wiosennych klimatów, odwiedzając także bezkres morskich fal, czy ogrzewając się podczas zabawy przy ognisku. Każda opowieść ma swój niepowtarzalny klimat, a czytając ją mamy przed oczami cały jej obraz! Dźwięk deszczu o świcie, czy melodia wygrywana na harmonijce przez Włóczykija sprawiają, że nasze zmysły rozgrzewają się do czerwoności.

Ach, kogo tu nie ma? Too-Tiki, Paszczak, Mimbla, Ryjek, Filifionka, Mała Mi, Muminki, Wiercipiętek, Bobek, Topcia i Topik, Hatifnatowie, no i oczywiście.. Buka!

Tove Jansson była wszechstronną artystką. Litery alfabetu wykorzystane w książce powstały na bazie zaprojektowanej przez nią czcionki. To właśnie w 1950 roku Tove Jansson stworzyła ją z myślą o pierwszym wydaniu Pamiętników Tatusia Muminka.

Wspaniała książka! Mali czytelnicy znajdą w niej zachętę do poznawania trudniejszych i nieobecnych w codziennym języku wyrazów, a starsi poczują głębszy sens i inspirujące przesłania. Prawdziwa perełka i cudowny rarytas dla miłośników literatury, a do tego wspaniała i przyjemna nauka alfabetu! Tyle dobra w jednej książce. Bardzo polecamy.

„Muminki ABC”

Tekst: Annika Sandelin

Przekład: Kasia Huzar – Czub

Ilustracje: Tove Jansson, Moomin Characters

Ilość stron: 64

Dla dzieci: 4+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.