#matematyka – Wydawnictwo ADAMADA

Rok 2021 obfitował w piękne, wartościowe, wyjątkowe książki. Wiele z nich objęłam patronatem medialnym, z czego bardzo się cieszę. Wśród najciekawszych książek roku 2021 jest #matematyka. Z przyjemnością patronuję tak ciekawej, interesującej książce! Czytaliśmy ją całą rodziną i muszę przyznać, że oczarowała nas wszystkich do tego stopnia, że z ekscytacją czytaliśmy rozdział za rozdziałem i wspólnie rozwiązywaliśmy zagadki.

Książka #matematyka nie ma absolutnie nic wspólnego z nudnym, szkolnym podręcznikiem. To jego zupełna odwrotność! Nie sądziłam, że Królowa Nauk może być tak fascynującym, intrygującym przedmiotem. Cieszę się bardzo, że po wielu latach mogę ją odkrywać na nowo i to zupełnie innym okiem.

Znajdziecie tu dużo humoru, luźnych przemyśleń, opowieści z matematycznego świata, począwszy od starożytności, skończywszy na współczesności. Na pozór trudny, zawiły i skomplikowany świat matematyki podano tu bardzo przystępnym językiem. Myślę, że najlepiej sprawdzi się u młodzieży od około 12 roku życia, ale gwarantuję, że zafascynuje także dorosłych.

koszyk

Książka jest zbiorem zagadnień matematycznych, które można dotknąć i wykonać osobiście. Znajdziecie w niej pomysły na aktywne wykorzystanie Królowej Nauk, tak, by ją poczuć i zrozumieć. Wyobrażacie sobie, że możecie w prosty sposób przygotować papier jednostronny? Pobawicie się także linijką i cyrklem, odkrywając ich fascynujące zastosowania. Zaintrygowała nas historia powstania liczb naturalnych i legenda o uczniu Pitagorasa, który zapłacił życiem za odkrycie pierwszej liczby niewymiernej.

Matematyka otacza nas z każdej strony, jest wszędzie! Dzięki tej książce poznacie jej zastosowanie w sporcie, muzyce, a także przekonacie się, co ma ona wspólnego z… główką kalafiora, naleśnikami, czy wyznaczaniem granic, a nawet serialami!

Oprócz wielu ciekawych historii jest coś jeszcze, co szczególnie nas wciągnęło – zagadki! Kilkanaście zadań na logiczne myślenie. Super sprawa na trening szarych komórek, dla całej rodziny. Spróbujcie sami, zostawiam Wam jedną zagadkę 🙂

„Gorącą wodą wanna wypełnia się w ciągu godziny. A zimną – w pół godziny. Jak szybko wanna wypełni się wodą, jeśli jednocześnie odkręcimy dwa kurki?”

Bardzo serdecznie polecam Wam tę książkę! Wspaniałe kompendium dla każdego czytelnika, bez względu na to, czy kocha matematykę, czy ją nienawidzi. Z tą pozycją zasmakujecie w tej fascynującej dziedzinie nauki. Jak mawiał Leonardo da Vinci w Traktacie o malarstwie: „Żadne ludzkie badania nie mogą być nazywane prawdziwą nauką, jeśli nie mogą być zademonstrowane matematycznie”.

#matematyka

Tekst: Dmytro Kuźmenko

Przekład: Olga Domaracka

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 112

Dla dzieci: 12+

Wydawnictwo: ADAMADA

2 thoughts on “#matematyka – Wydawnictwo ADAMADA

Dodaj komentarz