Magiczna księga Ayurvedy – Joanna Gawrylczyk

Lato i czas wakacji to doskonały moment na zwolnienie, na odpoczynek oraz wprowadzenie w życie zdrowych nawyków. Kilka dni temu przeczytałam ze Stasiem niezwykle inspirującą, mądrą i ciekawą książkę o tradycyjnej medycynie indyjskiej zapoczątkowanej już w XII w. p.n.e!

„Magiczna księga Ayurvedy” to pełna przygód opowieść o dwójce dzieci, które każdego dnia odkrywają tajniki wiedzy o życiu. Poprzez zwykłe, codzienne egzystowanie uczą się wprowadzać zalecenia Ayurvedy i poprawiać komfort życia.

Książka jest niezwykle przystępna, bardzo ciekawie napisana i myślę, że nawet dorośli skorzystają z niej w wielu obszarach życia.

koszyk

Autorką książki jest Joanna Gawrylczyk – wielka pasjonatka Ayurvedy, a także certyfikowana nauczycielka medytacji oraz technik oddechowych. Od kilku lat współpracuje z lekarzem medycyny ayurvedyjskiej pochodzącym z Indii, tłumacząc konsultacje indywidualne dla dorosłych, wykłady oraz programy ayurvedyjskie. Joanna związana jest także z Fundacją Art of Living, z ramienia której współprowadzi warsztaty medytacyjne dla dzieci i młodzieży, na których uczy jak radzić sobie ze stresem i w jaki sposób się relaksować.

Tę książkę Joanna napisała z wielkiej pasji i potrzeby serca. Marzyła, by już dzieci mogły poznać podstawowe zasady Ayurvedy, aby wspominały swoje dzieciństwo, jako radosne i szczęśliwe, a w dorosłość wkraczały pewnie i zdrowo. Bardzo się cieszę, że autorka spełniła to pragnienie i przygotowała tak cenną w wiedzę, a jednocześnie ciekawą, przygodową powieść. Przeczytałam ją z moim synkiem jednym tchem i Staś bardzo żałował, że tak szybko się skończyła!

Nina i jej pochodzący z Indii kuzyn, Pranav odkrywają na strychu starą, wielką księgę, z napisem: AYURVEDA. To własność ich zmarłego dwa late temu dziadka, który był lekarzem medycyny ayurvedyjskiej. Księga zaskoczyła dzieci nie tylko swoją objętością, ale także zawartością, bowiem po otwarciu jej, oczom dzieci ukazały się żywioły Ayurvedy.

Pięć postaci pomoże dzieciom zrozumieć wartości, jakimi warto się w życiu kierować! Młodzi czytelnicy dowiedzą się, że każdy człowiek jest inny i wyjątkowy, że każdy ma prawo do własnego zdania i należy to szanować. Ponadto dzieci przekonają się jak ważne jest jedzenie i picie w odpowiednich godzinach, bowiem trawienie jest podstawą dobrego samopoczucia. Książka zwraca również uwagę na słuchanie sygnałów, płynących z organizmu i dbanie o cztery główne źródła energii, czyli jedzenie, sen, oddech i relacje z innymi. Bardzo cenną wskazówką jest również umiejętność życia w równowadze z naturą przez cały rok, zmieniając nasz styl życia wraz z porami roku. Nie zabrakło także cennych porad w sferze dbania o emocje, czy radzenia sobie z przegraną. Autorka podkreśliła także wartość codziennego ruchu i budowanie naturalnej odporności.

Wspaniała lektura! W przyjazny, mądry, pozbawiony moralizatorstwa sposób pokazuje jak prosto i naturalnie możemy zmienić nasze życie na lepsze. Bardzo polecam.

„Magiczna księga Ayurvedy”

Tekst: Joanna Gawrylczyk

Ilustracje: ONE CUBE INFOTAINMENT, Jitendra Kumar

Ilość stron: 132

Oprawa: twarda

Dla dzieci: 7+

Wydawnictwo AiK

Dodaj komentarz