„Labirynt. Gdzie chowa się to, co warto odnaleźć”- Anna Kucharek

Rozmawianie z małymi dziećmi o wartościach jest nie lada wyzwaniem. Opowiadanie o odwadze, o drobnych gestach, które mogą zdziałać wiele, o cierpliwości, niesieniu pomocy, czy wchodzeniu w nowe relacje są dla dziecka bardzo cenną lekcją. Najważniejsze jednak to umieć te wartości przekazać w prosty i ciekawy dla kilkulatka sposób, najlepiej przez ciekawą historię!

„Labirynt. Gdzie chowa się to, co warto odnaleźć” jest pełną przygód baśnią, w której dzięki skrzatom odkryjecie to, co w życiu jest najważniejsze.

Autorką książki jest Anna Kucharek, zaś ilustracje przygotowała Marzena Karpińska. Pozycja ta spodoba się dzieciom w wieku około 5 – 9 lat. Ja czytałam ją ze Stasiem już kilka razy, od deski do deski jednym tchem. To zdecydowanie jedna z naszych ulubionych, przygodowych powieści, dzięki której mamy szerokie możliwości do wielu rozmów.

koszyk

Urocze jest to, że wątki które znajdziecie w książce pomogły rozwijać autorce jest dzieci. Dzięki temu lektura ta nabiera autentyczności i szczególnego wymiaru, bowiem pisana jest ze szczerego serca i wielkiej potrzeby oraz pasji.

Głównym bohaterem baśni jest skrzat Franek, który stoi przed ważnym, życiowym wyzwaniem… Czeka go przejście labiryntu. Owy labirynt jest ważną częścią lasu, dobrze znaną przez dorosłe skrzaty. Dwieście lat temu król skrzatów zwołał ważne obrady, podczas których zarządził podjęcie pewnej misji. Zauważył, że skrzaci świat bardzo się pogubił… Społeczność zamiast sprawiać radość, to wyśmiewa, zamiast budować – wciąż niszczy. Dawniej robiono wszystko z myślą o innych, szanowano tradycję, pielęgnowano szacunek, ceniono wzajemną pomoc. To ostatnia chwila, by wszystko naprawić, dlatego zbudowano labirynt, a miejsce nazwano Polaną Przemiany. Dzięki niemu właśnie młode skrzaty miały zaznać tego co wartościowe, miały sprawdzić siebie i docenić to co ważne.

Labirynt można było pokonać tylko raz w życiu. Pewnego dnia swoją przygodę z nim rozpoczął Franek. Pełen fascynacji i obaw ruszył przed siebie, wiedząc, że ma w sobie wszystko, co potrzebne, aby go pokonać.

Franka czeka wiele zadań i decyzji do podjęcia. Baśniowy labirynt to odzwierciedlenie naszego, ludzkiego życia, na które codziennie składa się wiele wyzwań. Dzięki nim stajemy się uważni na drugiego człowieka, wrażliwsi, lepsi.

Jesteście ciekawi jak z wyzwaniami poradzi sobie Franek? Koniecznie sięgnijcie po tę pełną wartości książkę, która pomoże dzieciom budować dobre relacje z innymi i która udowodni, że warto wierzyć w siebie i nigdy się nie poddawać.

Serdecznie polecamy!

„Labirynt. Gdzie chowa się to, co warto odnaleźć.”

Tekst: Anna Kucharek

Ilustracje: Marzena Karpińska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 82

Dla dzieci: 5+

Dodaj komentarz