Księga Ludensona – Wydawnictwo AGORA DLA DZIECI

Hej, hej! Czy są tu miłośnicy przygód, wielkich emocji, tajemnic i trolli? Z radością i wielką przyjemnością zapraszamy Was dziś na recenzję iście wakacyjnej książki autorstwa Zofii Staneckiej, z ilustracjami Marianny Oklejak. Tej książki nie może Wam zabraknąć tego lata!

Na recenzję zaprasza dziś Michasia 🙂

koszyk

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi prawdziwa przygoda osadzona w tym okresie!

„Księga Ludensona” gwarantuje niezapomniane wakacje! Ta wyjątkowa historia zasługuje na gorące polecenie z mojej strony. Tego lata w Jastrzębiej Górze pojawia się czwórka energicznego rodzeństwa. Mania, Marta, Natalia oraz Jacek to z pozoru zwyczajne rodzeństwo: nie pałające do siebie miłością, z mnóstwem chęci i energii. Ich wakacje nie dla wszystkich zapowiadają się ekscytująco: spędzony w starym domu czas bez grama internetu zwłaszcza dla najstarszej Natalii potrafi być trudny. Do tego dochodzi hałaśliwe rodzeństwo, które najwyraźniej coś ukrywa… Musicie wiedzieć, że naprawdę mają co ukrywać! Trójka przyjaciół odkrywa mroczny sekret starej posiadłości, a na swej drodze ku prawdzie znajdują trolla. To właśnie tytułowy Ludenson, który niejedno ma za swoimi puchatymi uszkami. Jego pojawienie się w tych okolicach naprowadza grupkę ciekawskich dzieciaków na trop wieloletniej, bezcennej księgi o magicznych kartach i nieznanej im treści. Księga Ludensona, spisana przed wiekami skrywa w sobie nie tylko nieznane, lecz także nieokiełznaną, przepotężną moc, która umożliwia zarówno tworzenie jak i sianie potwornych zniszczeń. Wszystko zależy od tego w czyje ręce trafi… A musicie wiedzieć, że wielu by za nią oddało wszystko! Najlepszym przykładem jest wkraczający tutaj na scenę dyrektor cyrku, Jettecki. Niech was nie zmyli ten poczciwy wygląd! Ten żądny nieopisanej zemsty i bezgranicznej władzy człowiek trafia akurat w tym samym czasie i w tym samym miejscu na naszych bohaterów i nie można powiedzieć, żeby z tego spotkania wynikło coś dobrego… Zresztą, wystarczy tylko przeczytać! Tutaj historia się rozkręca i pozostaje tylko pytanie: jak zakończy się ta szalona, niebezpieczna przygoda? Czy Jettecki osiągnie swoje mordercze cele, bohaterom uda się pokonać drzemiące w tomie żywioły, a Ludensonowi zmierzyć z przeszłością i nadchodzącym przeznaczeniem? Książkę oczywiście gorąco polecam!

„Księga Ludensona” to piękna powieść, która podbiła serca wielu czytelników i na pewno jeszcze nie raz zdobędzie zachwyty kolejnych. Ten wspaniały tom autorstwa Zofii Staneckiej na długo pozostanie w mojej pamięci. Tę historię miałam już dawniej w rękach i cieszę się jej wznowieniem, które pozwoliło mi wrócić do tej fascynującej przygody! Dużym plusem jest wyraźne wyróżnienie i zabawne wykształtowanie każdego z charakterów tej książki: Jettecki używa odmiennego, zabawnego słownictwa, Ludenson jest postacią bardzo charakterystyczną i wyjątkową, nadającą specyficzność książce. Nie brak tu także postaci zmiennych, które na końcu książki poznajemy od zupełnie innej strony… Łatwo można także zauważyć, że akcja nie jest tu nudna, czy powolna, a szybko idzie do przodu. Znajdziemy wiele niespodzianek i zwrotów w fabule. Samo zakończenie jest zdecydowanie nieprzeciętne, emocjonujące. Zofia Stanecka używa bogatego języka, ale jednocześnie prostego i zrozumiałego. Autorka w swojej księdze przemyciła pewne fragmenty, które chcąc nie chcąc poddajemy głębszej refleksji, w wypowiedziach przedstawionych bohaterów doszukamy się także wartościowych cytatów, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Czytając, możemy odczuć całą paletę emocji: złość, strach, czy radość są wręcz namacalne! Autorka stara się, byśmy potrafili zinterpretować i idealnie odczuć to, co czuje Ludenson, byśmy zrozumieli mieszaną złość i pożądanie zemsty Stefana Jetteckiego lub moc i determinację młodej bibliotekarki, Marianny. Z historii pozyskujemy wiele nauk. Autorka wspomni o człowieczej naturze, innym razem ustami bohatera zdradzi swoje zdanie na temat przyjaźni i wzajemnego zaufania. Podczas lektury pięknie wydanej książki znajdziemy charakterystyczne, kolorowe ilustracje autorstwa Marianny Oklejak! Wiele sytuacji z książki zostało przedstawionych jej stylowymi rysunkami, które wielokrotnie potrafią przywołać emocje adekwatne do czytanego fragmentu. I niech ilość stron nie przerazi tych mniej chętnych do czytania! Fabuła, prosta, nie pogmatwana łapie czytelnika w swoje objęcia i już nie wypuszcza. Księgę czyta się błyskawicznie, wartka akcja szybko porusza się naprzód i nie daje czytającemu się oderwać. Uważam, że książka świetnie sprawdzi się zarówno w rękach młodszych i starszych czytelników. Akcja, jaką tu znajdziemy, pociągnie głównie uwagę dzieci i nastolatków, mimo to mogę śmiało stwierdzić, że i dorośli nie mieliby problemu z zanurzeniem się w baśniową przygodę. Gorąco polecam i szczerze mogę zazdrościć osobom, które tę lekturę mają jeszcze przed sobą!

Michalina, lat 14

„Księga Ludensona”

Tekst: Zofia Stanecka

Ilustracje: Marianna Oklejak

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Ilość stron: 272

Dla dzieci: 7+

Wydawnictwo AGORA DLA DZIECI

Dodaj komentarz