„Kurka Śnieżka i siedem sówek” – Francesca Rossi
Któż nie zna klasycznej baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach? Chyba nie ma takiego dziecka. Ale kto zna „Kurkę Śnieżkę i siedem sówek” ? Francesca Rossi stworzyła nową, zabawną wersję kochanej przez dzieci bajki. Tutaj bohaterką jest urodziwa kurka, a towarzyszą jej przemiłe sówki.
Książka wydana przez wydawnictwo Olesiejuk jest w dużym formacie, twardej oprawie, posiada 34 strony i przepiękne duże, barwne ilustracje znanej włoskiej rysowniczki Francesci Rossi. Tekstu nie jest dużo, po 3-4 zdania na stronie więc książkę można z powodzeniem czytać już przedszkolakom, a starsze dzieci które rozpoczynają przygodę z samodzielnym czytaniem będą miały dużo satysfakcji z tej lektury. Czcionka jest dość spora, wyraźna, a ilość tekstu dla małego czytelnika nie przytłaczająca.
Dawno, dawno temu był sobie kurnik… a w nim dziesięć kur, z których jedna – największa i najpiękniejsza nazywana była Królową. Dostawała ona zawsze dodatkową garść pszenicy i porcję pieszczot. Panoszyła się i wywyższała niczym prawdziwa królowa. Pewnego dnia w kurniku wykluła się biała kurka, która rosła i piękniała z dnia na dzień, a z czasem to ona otrzymywała garść najlepszego ziarna i to ją gospodyni głaskała. Była miła, lubiana przez wszystkich, a jedynie Królowa zazdrościła jej urody i tego że jest na piedestale. Postanowiła uknuć sprytny plan i przekazała kunie wiadomość, że wieczorem Śnieżka będzie sama na podwórku… Gdy o zmierzchu kuna była już coraz bliżej swej zdobyczy, kurce udało się czmychnąć na drzewo, w którym mieszkało siedem sówek. Poruszone jej historią ptaki użyczyły gościny niespodziewanemu gościowi i bardzo ją polubiły. Jednak Królowa nie mogła spocząć w spokoju, a żądza zemsty była w niej ogromna. Ukradła trzy piórka z ogona indyka, które wsadziła we własny ogon, umoczyła wielkie i apetyczne ziarno pszenicy w trutce na myszy i ruszyła przed siebie w stronę dziupli. W czasie gdy sowy drzemały, królowa przebrana za indyka namówiła Śnieżkę na smakowite śniadanko w postaci zatrutego ziarna. Po chwili białopiórka osunęła się na ziemię, a gdy wieczorem sówki zbudziły się, popadły w rozpacz na widok swej współlokatorki. Płacz i lament na nic się zdały, dopiero przechadzający się po okolicy kogut zwrócił uwagę na ogromny gwar i potknąwszy się upadł wprost na Śnieżkę. Podczas wstrząsu z jej dziobka wypadło zatrute ziarno i kurka się obudziła. Kogut Amadeusz zachwycony pięknością, która odzyskała przytomność poprosił ją o rękę, po czym odbyło się huczne wesele. Zaś gospodyni zauważyła że Królowa stała się zbyt nadęta, oraz gruba i przyrządziła z niej pyszny rosół 😉
Świetny tekst, przepiękne ilustracje i mądra opowieść to gwarancja udanej lektury. Polecam Wam serdecznie tę książkę, gdyż jest świetnym nawiązaniem do klasycznej baśni, a jednocześnie odświeżoną historią. Moje dzieci bardzo lubią tę opowieść, zresztą jak większość genialnych książek tej autorki.
Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski. Także warto skorzystać, gdyż ta pięknie wydana książka jest w bardzo atrakcyjnej cenie.
Nie wystarczy jedynie powiedzieć „czytaj książki, bo to jest dobre”. Kiedy jako rodzic uczestniczysz we wspólnym czytaniu to jest to najlepsza droga do tego, by zachęcić do samodzielnego wertowania książek.
Fajnie, że zaszczepiasz w dzieciach miłość do książkowych historii. Naprawdę podziwiam:)
Dziękuję bardzo 🙂 Tak, to prawda – warto czytać dzieciom, nawet jak już same potrafią czytać. Ważny jest ten wspólny czas. Cieszę się bardzo że moje dzieci tak pokochały książki i wolą je zamiast telewizji. W każdej wolnej chwili przynoszą książki i proszą o czytanie.
My też uwielbiamy wspólnie czytać – i w zasadzie nie ma,żadnego znaczenia, czy jest to typowa klasyka, czy jakaś zupełnie nowa wersja 🙂 Ciekawy pomysł na takie nadawanie drugiego życia świetnie znanym i popularnym bajkom 🙂
Zgadzam się, takie klasyki w nowym, innym wydaniu też są ciekawe 🙂