Julek tysiące mil od domu – Barbara Wojnarowska

Książki dla dzieci powinni czytać także dorośli! Ileż w nich jest pięknych i ważnych wskazówek, ile wyobraźni…

„Julek tysiące mil od domu” jest jedną z tych wyjątkowych książek, która każdemu dorosłemu sprawi wiele przyjemności z lektury.

To wspaniały debiut Barbary Wojnarowskiej. Jestem pod wrażeniem języka, historii i samej fabuły. Tę powieść czyta się jednym tchem, z wielkimi emocjami i wyczekiwaniem finału.

koszyk

Julek jest jedynakiem. Mieszka z rodzicami w dużym mieści i kocha czytać… encyklopedie! Według niego bajki nie mają wartości. Liczy się to, co odkryte, namacalne, prawdziwe. Nauka i wynalazki niosą wartość, a nie bajki o wróżkach, księżniczkach, czy latających dywanach… Chłopcu brakuje czegoś niezwykle ważnego – WYOBRAŹNI.

Pewnego wieczoru zostaje pod opieką niani, podczas gdy rodzice wybrali się do teatru. Ten wieczór okaże się prawdziwą przygodą! Późną porą odwiedza go wuj, który uznawany jest w rodzinie za dziwaka. Jest obieżyświatem, który kocha podróżować. Tej nocy postanowił zabrać na wycieczkę Julka. Podróż odbywała się balonem!

Takiej podróży nie spodziewał się chyba nawet sam chłopiec. Znaleźć się na afrykańskiej pustyni, wśród żaru, wielbłądów i Beduinów to coś niezwykłego! Poznać historie tamtejszych mieszkańców, płynąć na pełnym morzu, zawrzeć nowe przyjaźnie i poznać losy niezwykłych marynarzy – to tak wiele emocji w głowie jednego małego chłopca… I jeszcze jedna ważna myśl – jak wrócić do domu?

Gdy będziecie czytać tę książkę wszystkie jej obrazy znajdą się przed Waszymi oczami! Ja tak miałam. Autorka w ciekawy, barwny, emocjonujący sposób zabiera nas na wyprawę życia. Jestem pewna, że macie dużo wyobraźni i zostaniecie współautorami powieści kolorując ilustracje, do czego zachęca autorka. To wspaniały pomysł, by dzieci „poczuły” słowa tej powieści i „weszły w skórę” chłopca.

Mam dla Was cudowny przepis na jesienny wieczór: weźcie książkę o Julku, dużo kolorowych kredek i solidną porcję wyobraźni. Czytajcie z dziećmi, chłońcie dużo słońca z kart powieści i pozwalajcie sobie na marzenia, na snucie własnych historii, na budowanie pięknych relacji z dzieckiem.

Bardzo polecam! Jeśli kochacie przygody i nietuzinkowe książki to historia o Julku skradnie Wasze serca.

„Julek tysiące mil od domu”

Tekst: Barbara Wojnarowska

Ilustracje: Magdalena Konarzewska

Oprawa: miękka

Ilość stron: 88

Dla dzieci: 4-12 lat

Wydawca: Stowarzyszenie Teatralne Dom z Jaśkowic

Dodaj komentarz