„Historie wyciągnięte z kapelusza” – Wydawnictwo KOCUR BURY
Kilka miesięcy temu polecałam Wam bardzo serdecznie książkę „Historie zamiecione pod dywan” o której pisałam tutaj –> KLIK. W tym roku odwiedzając Warszawskie Targi Książki nie mogłam przejść obojętnie obok drugiej części przygód Lilki i Antosia, dlatego bez wahania, a wręcz z ogromną przyjemnością i ku uciesze dzieci sięgnęłam po „Historie wyciągnięte z kapelusza” autorstwa Agnieszki Zimnowodzkiej, z przepięknymi ilustracjami Małgorzaty Kwapińskiej. Książka podobnie jak pierwsza część ukazała się nakładem wydawnictwa Kocur Bury.
Już po pierwszym kontakcie z książką mogę powiedzieć jedno – nie zawiedliśmy się! Zwykle tak to już jest, że jeżeli pojawia się kolejna część ukochanej lektury to przyrównuje się ją do poprzedniej. Mogę zapewnić Was, że nowy tom jest równie świetny. Duży format, twarda oprawa, grubszy matowy papier i sześć niebywałych opowieści. Książka jest świeżo po premierze, więc pachnie nowością i drukiem. My zawsze wąchamy lektury przed czytaniem, a Wy? 😉
Tym razem przygody dwójki rodzeństwa rozgrywają się podczas wakacji. Lilcia i Antoś wyjechali na odpoczynek do cioci Matyldy, która zamieszkuje piękny, stary dworek, otoczony pełnym zakamarków ogrodem. Starsza pani była przed laty operową śpiewaczką, dlatego w jej garderobie skrywają się dostojne i eleganckie suknie, w które dziewczynka bardzo lubi się przebierać. Oprócz strojów jest także pewna niezwykła rzecz – cylinder dziadka ciotki Matyldy, który nie jest zwykłym nakryciem głowy. Posiada on bowiem wyjątkową moc – przenosi w czasie! Gdy Lilka odkrywa tę tajemnicę natychmiast dzieli się nią z bratem i wtedy zaczynają się nieprawdopodobne przygody…
Dzieci czasem wspólnie, czasem osobno odwiedzają dawne czasy i doznają niezwykłych przeżyć! Trafiają na bal do prawdziwego królewskiego dworu, gdzie obowiązują szerokie suknie z gorsetami, do niemego kina, wypełnionego widzami w niespotykanych obecnie strojach. Mają okazję odwiedzić nawet pracownię Pabla Picassa, czy zagrać w filmie. Fanom piłkarskim spodoba się zapewne obszerny rozdział poświęcony historii futbolu, dawnym strojom jakie noszono na murawie i zwyczajom, które kiedyś zdecydowanie nie były fair play. Mali czytelnicy będą mieli nawet okazję zobaczyć jak kiedyś wyglądało tajne nauczanie, jak wielkie niosło ryzyko, ale jak bardzo było potrzebne!
Zwykłe – niezwykłe historie jakie zgotował dzieciom kapelusz to nie tylko przygodowy powrót do przeszłości. Podobnie jak w pierwszej częściej, tak i w tym tytule każdy z sześciu rozdziałów niesie ważne, życiowe przesłanie. Owe wydarzenia przedstawiają kawałek tradycji, historii i zwyczajów jakie panowały w dawnych epokach, a ponadto uczą właściwego podejścia do życia. Historia z obrazem ukazuje, że nie wszystkim musi podobać się to samo dzieło. Udowadnia jak ważne jest szanowanie gustu innych i uczy szacunku do odmiennego zdania. Historia z piłką podpowiada, że warto przyznać się do błędu, bo prawda jest zawsze najważniejsza. Ukrywanie swej winy lub wypieranie się jej do niczego nie prowadzi. Zasady fair play dają znacznie więcej satysfakcji!
Te i wiele więcej mądrych i wartościowych opowieści znajdziecie na niespełna 100 stronach książki, której nie powinno zabraknąć w biblioteczce starszego przedszkolaka i dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Duża ilość barwnych, stonowanych ilustracji zachęca do przeglądania książki przez młodsze dzieci, zaś starsze dzięki dużej, wyraźniej czcionce chętnie będą próbowały swych sił w samodzielnej lekturze. Ogromna dawka wiedzy i mądrości kryje się na kartach tej lektury. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wyczekiwać kolejnego tomu przygód Lilki i Antosia. Bardzo sobie życzymy tak wyjątkowych książek w naszej biblioteczce.