Wspólne czytanie to ważne chwile.

Wiele słyszy się o tym, jak ważne jest czytanie dzieciom książek, ale niestety nadal bywa to zaniedbywane. Rodzice nie zawsze mają dość czasu, żeby poświęcić go na tę właśnie aktywność. Warto jednak się w to zaangażować, bo czytanie to jeden z najlepszych i najefektywniejszych sposobów na wychowywanie dzieci.

            Od kiedy można czytać dzieciom książki? Od urodzenia, a niektórzy lekarze uważają, że warto to robić również w okresie prenatalnym. Dla niemowlęcia nie jest ważne, jakie tytuły wybieramy, dla niego liczy się ciepło głosu rodzica, kontakt z nim i zwyczajne słuchanie mowy, z którą zaczyna się oswajać. Dzieci w wieku od pierwszego do trzeciego, czwartego roku życia traktują książki jak zabawki, dlatego dobrze pokazać im te z grubymi stronami – kontrastowe, dźwiękowe, teksturowe. Można je wziąć do rączki lub do buzi i zapewnią stymulację wielu zmysłów. Kilkulatki skupią się tylko na krótkich bajeczkach, więc dopiero ze starszakami możemy spędzić więcej czasu na czytaniu. W jakim wieku należy zaś przestać czytać dzieciom książki? Co ciekawe, w ogóle nie trzeba przestawać, bo nawet nastolatki, które poznały płynącą z tego radość, będą chętnie uczestniczyły we wspólnym czytaniu przez długie lata. Czytanie z dzieckiem od urodzenia i kontynuowanie tego w czasach szkolnych sprawi, że książki nie będą się mu kojarzyły z przykrą szkolną codziennością, a z przyjemnymi, pełnymi przygód chwilami z najbliższymi. To prosty sposób, aby wychować pociechę na pełnego pasji czytelnika. A dlaczego to takie ważne?

            Niezależnie od wieku czytanie książek rozwija na wielu płaszczyznach. Pierwsze książeczki pomagają maluchom zrozumieć otaczający je świat. Dlatego opowiadają zazwyczaj o codziennych czynnościach oraz najbliższym otoczeniu, jak np. seria Postępy Malucha – „Czas na sen” i „Mamusiu, chcę siusiu!”. Takie bajki pozwalają dzieciom zdobyć niezbędną wiedzę oraz są podporą do nauki pierwszych słów. W późniejszych latach dziecko będzie wzbogacało swoje słownictwo, przyswajało odpowiednią intonację oraz płynność mówienia. Rozpoczynając szkołę łatwiej nauczy się czytać, gdyż będzie już oswojone z literkami, dźwiękami i mową. Czytając dziecku zaznajomimy je z poprawnym i bogatym językiem literackim, którego w codziennych rozmowach może często brakować. Swobodne posługiwanie się językiem jest w szkole oraz w późniejszej pracy umiejętnością, która świadczy o wykształceniu człowieka.

            Czytanie wspiera rozwój wyobraźni, koncentracji, pamięci oraz logicznego myślenia. To wszystko pozwala dziecku z łatwością uczyć się w późniejszych latach, a także stawać się człowiekiem myślącym samodzielnie, który potrafi podejmować dobre decyzje. Kształtuje również nawyk zdobywania wiedzy przez całe życie. Szczególnie ważne jest to w czasach, kiedy kontakt i słowo zbyt często zastępują obrazy w telewizji, komputerze czy telefonie. Jest to świetna alternatywa dla uzależnień od mediów, która dodatkowo ułatwia radzenie sobie w tak szybko zmieniającym się świecie. Żeby odciągnąć dziecko od telewizji czy komputera, można wybrać książki z serii Escape Books. To świetna rozrywka, która łączy zalety książek i gier, umożliwiając rodzicom i dzieciom wspólne czytanie oraz zabawę.

            Rodzice często zastanawiają się, jak efektywnie przekazać dzieciom swój system wartości. Tu także z pomocą przychodzą książki. Wybierając te o miłości, przyjaźni, tolerancji i innych, ważnych dla nas wartościach, możemy wzmacniać wrażliwość dziecka i budować u niego empatię oraz dobrą moralność. W książkach takich jak „Mysia dolina” czy „10 uczuć”, dzieci uczą się razem z bohaterami, poznają siebie i świat emocji. Mają możliwość poruszenia ważnych i trudnych tematów, uczą się jak żyć w społeczności i radzić sobie w trudnych sytuacjach. W trakcie czytania możemy wiele dowiedzieć się o dziecku, poznając jego myśli oraz uczucia.

            Najważniejszą jednak zaletą wspólnego czytania z dziećmi jest możliwość nawiązywania bliższych i czulszych relacji. Dzieci, którym rodzice poświęcają czas na czytanie czują się kochane, bezpieczne i ważne. W ten sposób zaspokajane są podstawowe potrzeby emocjonalne dziecka. Dodatkowo wesołe i pełne przygód książki to doskonała rozrywka, która zapewnia najmilsze wspomnienia. Dlatego rozwijajmy w dzieciach miłość do książek, bo to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla ich przyszłości.

Artykuł został przygotowany we współpracy z  https://bookolika.pl/ – Księgarnia dla dzieci /

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.