„Wielka wyprawa pirata Nata” – Wydawnictwo PAPILON
Dzisiaj chciałabym polecić Wam kolejną świetną pozycję z wydawnictwa PAPILON. To prawdziwa uczta literacka nie tylko dla chłopców. Moja córka jest nią zachwycona, bo przecież nie każda dziewczynka lubi czytać tylko o księżniczkach 😉
Wspaniała szata graficzna, duży format oraz twarda oprawa zachęcają aby do niej zajrzeć. 95 stron historii napisanej przez Katarzynę Ziemnicką oraz pięknych ilustracji Beaty Zdęby przenoszą nas na głębokie wody oceanu. „Wielka wyprawa pirata Nata” to intrygujące i bajeczne przygody małego Natalisa, jego rodziców, małej siostry oraz niezwykłych przyjaciół – delfinów, ośmiornicy, ślimaka, rozgwiazd, żółwia, gąbek, wiewiórki i dzikich świń z plaży. Czy nie wydaje się Wam to niesamowite? Zapewne tak, gdyż taka właśnie jest ta historia. Jej bohater udowadnia, że warto pomagać słabszym i mniejszym, że dobro które dajesz innym zawsze do Ciebie wróci, że warto marzyć i dążyć do ich spełnienia… ale jednak nie za wszelką cenę… Są to cechy ponadczasowe i każdy z rodziców chce aby jego dziecko właśnie takie posiadało. Książka poprze obszerne i duże ilustracje pomaga dziecku poczuć się bohaterem tej opowieści dzięki czemu morały z niej płynące są łatwiejsze do zrozumienia a co za tym idzie do wdrożenia w życie.
Nat mieszka na statku ze swoją piracką rodziną – mamą Bazylissą, tatą Mirogniewem i malutką siostrą Minodrą. Mały pirat uwielbia swój statek – ciągle wspina się na maszt i często buja na bocianim gnieździe. Jednak najbardziej lubi przebywać na plaży ze swoimi przyjaciółmi – zwierzętami. Pomysłów na wspólne zabawy nie ma końca – a to wyścigi w pływaniu, a to w chowanego, a to jeszcze poszukiwanie „Zamku”, czyli wraku statku okrytego złą sławą. Ta ostatnia zabawa wciąga ich najbardziej mimo ogromnego niebezpieczeństwa. Marzą o odnalezieniu skarbu ukrytego przez dziadka naszego bohatera, Wilibalda Baldachora. Nat i Mirogniew są bardzo dumni z niezrównanego korsarza i pragną odnaleźć mapę którą Wilibald narysował niezwykłym atramentem na …
No właśnie jeżeli chcecie się przekonać na czym lub kim oraz to czy mapa i skarb zostały odnalezione oraz dlaczego pod koniec książki Nat dochodzi do wniosku że „ (…) ze wszystkich skarbów na świecie najcenniejsze są te… nieodkryte” koniecznie przeczytajcie z Waszymi pociechami tę wyjątkową książkę nagrodzoną w IV KONKURSIE LITERACKIM IM. ASTRID LINDGREN. Konkurs ten po raz pierwszy został ogłoszony w 2006 roku przez Fundację „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” Jest to konkurs literacki na książkę współczesną dla dzieci i młodzieży biorący za wzór dorobek szwedzkiej autorki.
Książka polecana jest dla dzieci powyżej 6 roku życia. Według mnie można ją czytać już młodszym pociechom, zaś dzieci rozpoczynające przygodę z samodzielnym czytaniem dzięki dużym literom oraz stosunkowo krótkim rozdziałom chętnie będą po nią sięgać.