„Wielka księga ciemności” Wydawnictwo Adamada

Wydawnictwo Adamada jak zwykle zachwyca! Tym razem bardzo nietypowa lektura – „Wielka księga ciemności” przykuła naszą uwagę tytułem i okładką. Zacznijmy od tego, że warto zerkać na nią w ciemności, bo efekt jest bardzo przyjemny dla oczu i za każdym razem zadziwia dzieci na nowo. Książka jest dużego formatu, w twardej oprawie, z wytłaczanymi obrazkami na okładce, posiada kolorowe ilustracje, 28 stron i 5 rozkładanych plansz. Grubszy, solidny papier przetrwa częste wertowanie, bo gwarantuję że zainteresowanie małego czytelnika będzie nią ogromne! U nas znalazła ona stałe miejsce na nocnej szafce synka.

 

 

Dzieciom wydaje się normalnym fakt, iż w momencie gdy przychodzi zmierzch, następuje pora kolacji, kąpieli i snu. Ale ciemność to nie tylko błogi odpoczynek, bo w rzeczywistości wiele się wtedy dzieje. Zapewne mali czytelnicy nie zdają sobie sprawy z tego, że gdy oni smacznie śpią to inni ciężko pracują, lub w przypadku zwierząt aktywnie bytują!

Nocą dzieją się naprawdę niesamowite rzeczy. W książce poznamy wyjaśnienia czym jest owa ciemność i jak nasza planeta wygląda w chwili jej nastania, dowiemy się kiedy zapada noc i czym jest światło. Poznamy wszystkie możliwe wynalazki dające sztuczne światło, od ognia po nowoczesne źródła światła. Zobaczymy jak nocą wygląda las, który nigdy nie śpi, poznamy zwierzęta aktywne w tej porze i zobaczymy jak szybko rosną rośliny w ciemności. Zdziwicie się jak wiele dzieje się w mrocznych głębinach oceanu i jak wygląda życie w jego wiecznych ciemnościach.

Oprócz roślin i zwierząt aktywnych nocą, także wśród ludzi znajduje się duża grupa osób które w nocy nie śpią, ponieważ pracują. Transport nigdy nie ustaje, dlatego lotniska międzynarodowe nie śpią nigdy, hala przylotów, czy wieża kontroli lotów zawsze jest w pogotowiu. Podobnie z większymi dworcami kolejowymi, czy służbami takimi jak policja, pogotowie i szpitale. W większych miastach kursują nocne autobusy, w hotelach na posterunku zawsze jest recepcjonistka odpowiedzialna za bezpieczeństwo gości, w teatrze często późnym wieczorem grane są sztuki, a w drukarni przygotowywane są nocą kolejne wydania prasy, aby rano o świcie można było je zakupić w kiosku.

Tętniące życie to także wieś. Koniecznie warto wpatrywać się nocą w niebo, gdyż można zobaczyć tysiące niewidocznych w mieście gwiazd, a zimą ujrzeć można nawet gwiazdozbiór Oriona. Ochotnicza straż pożarna także często pod osłoną ciemności wyrusza na akcje ratownicze, a kret europejki, czy kuna leśna zaczynają o tej porze swą aktywność. Dzieci zobaczą także jak wygląda zawód piekarza, który nocą szykuje pyszne pieczywo, by rano mogło się ono znaleźć na rodzinnym stole.

W końcu znajdziecie informacje o jedynym, naturalnym satelicie Ziemi – Księżycu. Zobaczycie że mimo iż nocą wygląda jakby świecił to wcale tak nie jest, sprawdzicie jak zmienia się jego kształt i dowiecie się komu pierwszemu udało się stanąć na tym srebrnym globie.

 

 

 

 

 

 

 

 

A tak książka wygląda po rozłożeniu stron.

 

 

 

 

 

Bardzo polecamy! Kolejna,  świetna lektura, którą warto mieć w swojej biblioteczce. Krótkie, zwięzłe informacje przekazane są tu w przystępny sposób, dlatego już dzieci w wieku 5, 6 lat zainteresują się tą pozycją. Jest bardzo elegancko wydana, rozkładane karty stanowią dodatkową atrakcję i gwarantują ciekawie i mądrze spędzony czas. Świetna propozycja na prezent.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania adamada

4 thoughts on “„Wielka księga ciemności” Wydawnictwo Adamada

Dodaj komentarz