„W Jeżynowym Grodzie” Jill Barklem – Wydawnictwo Znak

Dzisiaj zapraszam Was do cudownej mysiej krainy. Powieść „W Jeżynowym Grodzie”  to nasz pierwszy kontakt z twórczością Jill Barklem – brytyjską pisarką i ilustratorką książek dla dzieci. Ta najpopularniejsza seria autorki doczekała się w Polsce przepięknego, zbiorowego wydania. Barklem jest pasjonatką przyrody, tradycji wiejskich i rzemiosła, a co ciekawe zanim stworzyła opowieści o myszkach to aż pięć lat prowadziła swoje badania nad tymi gryzoniami. Na podstawie opowiadań powstał serial animowany, znany w Polsce pod tytułami „W Jeżynowym Grodzie” i „Mysia Dolina”.

 

 

Książka jest obłędnie wydana. Twarda, szyta oprawa, malownicza okładka i oryginalne ilustracje autorki sprawiają, że to według nas jedna z najpiękniejszych książek tego roku. Mamy tu prawdziwą ucztę dla oka i to w dużej dawce, bo opowieść zamyka się na 248 stronach, które „połknęliśmy” w jeden dzień!

Powieść została wydana przez Wydawnictwo Znak Emotikon, a przełożyła ją na język polski Katarzyna Szczepańska – Kowalczuk. Lekturę rozpoczyna wprowadzenie autorki i wyjaśnienie, w którym mówi, że „…Jeżynowy Gród istnieje naprawdę, ja tylko prowadzę jego kronikę”. Ze słów pisarki bije tak ogromna, oraz szczera pasja i miłość do przyrody, dzieci i książek że aż chwyta za serce! Pierwsze cztery książeczki (w tym wydaniu są to cztery pierwsze rozdziały) ukazały się w 1980 roku, kolejne powstały później i były efektem opowiadanych na dobranoc historyjek dla małej córeczki Lizzy. Wypłynęły więc one z głębi serca, dlatego czyta się je z tak dużą przyjemnością.

W tej pozycji znajdziemy aż osiem historii. Każdy rozdział jest niezależny. Są to:

  1. Opowieść wiosenna.
  2. Opowieść letnia.
  3. Opowieść jesienna.
  4. Opowieść zimowa.
  5. Tajemnicze schody.
  6. Wysokie Wzgórze.
  7. Morska Opowieść.
  8. Dzidziusie Makóweczki.

Życie w Jeżynowym Grodzie tętni o każdej porze roku, a myszki żyjąc w zgodzie z naturą wykorzystują i cenią wszystko co rośnie wokół nich. Dni upływają im na zabawie, piknikach, spotkaniach, przyjęciach, wycieczkach, a niekiedy na poważnych i odpowiedzialnych wyzwaniach. Przepiękne, malownicze opisy przenoszą nas w świat tych bezbronnych istot i uczą doceniać to o czym na co dzień często zapominamy, o cieszeniu się z drobnych i przyziemnych rzeczy. Niesamowite są tu z całą pewnością ilustracje, które idealnie odzwierciedlają treść powieści. Masa przeróżnych detali zawarta na kartach książki pobudza wyobraźnię nie tylko małych czytelników. Imbryczek herbatki z czarnego bzu, słoiki pełne fiołków w cukrze, czy magazyny wypełnione miodami i dżemami sprawiają że aż nabiera się na nie ochoty! Bajkowy pałac Pod Starym Dębem z pozoru wyglądający jak zwykły dąb skrywa przepiękną rezydencję z licznymi pokojami, oraz ogromną salę balową. Życie myszek jest odzwierciedleniem naszego zwykłego, codziennego bytu. Znajdziemy tu historię zaręczyn, ślubu i weselnego przyjęcia z dryfującą tratwą mijającą łąki jaskrów i polnych kwiatów. Jesienią przeniesiemy się do Kasztanowego Lasu i weźmiemy udział w zbieraniu grzybów, oraz …  poszukiwaniach zagubionej Prymulki, która nieświadomie oddaliła się od domu. W środku zimy lodowaty wiatr i duża ilość śniegu zdecydowanie sprzyjać będą ciepłym posiłkom przy domowym kominku, choć nie obędzie się bez wesołych zabaw ze śnieżkami i ulepieniu myszki! W kolejnych rozdziałach przeniesiemy się do tajemniczego miejsca, które skrywa przecudna komnata wypełniona bo brzegi drogocennymi, pozłacanymi szatami ukrytymi w kufrze. Wybierzemy się w trasę, podczas której w skalnej półce przed jaskinią rozpalimy ogień, popłyniemy raźno łódką, mijając trzciny, drzewa i pola, a także poznamy trójkę malusich dzieci Makóweczki i zobaczymy jaka niespodzianka czeka ich mamę!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo, bardzo polecamy! To książka, od której zdecydowanie trudno się oderwać. Sielankowy obraz, jasny i zrozumiały dla dzieci język, oraz obłędne ilustracje dają mieszankę naprawdę świetnej lektury. To pozycja do wspólnego wieczornego, długiego czytania z ciepłym kocem i kubkiem kakao. Duża, wyraźna czcionka i olbrzymia dawka obrazów zachęcą dzieci również do samodzielnej lektury. Idealny pomysł na piękny i wartościowy prezent. Pomyślcie o takiej perełce w swojej biblioteczce.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania znak emotikon

 

4 thoughts on “„W Jeżynowym Grodzie” Jill Barklem – Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz