„Tupcio Chrupcio” – Eliza Piotrowska

Dziś zapraszam Was do lektury książek przeznaczonych dla dzieci w wieku od ok. 2 lat. Tupcio Chrupcio” to bardzo przyjemnie wydana seria o małej, rezolutnej myszce posiadającej tytułowe imię. Książki oferowane przez Wydawnictwo Wilga są w twardej oprawie, mają po 24 strony, a ich autorką jest znakomita Eliza Piotrowska, mająca na swoim koncie wiele świetnych tytułów dla najmłodszych czytelników, znana także z publikacji w czasopismach „Świerszczyk” i „Mały Przewodnik Katolicki”, oraz laureatka ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych, oraz inicjatyw edukacyjnych. Swoje teksty publikuje także w moim ulubionym magazynie o książkach dla dzieci pt. „Ryms”. Przepiękne ilustracje Marco Campanella sprawiają, że mój trzyletni synek codziennie przynosi Tupcia do czytania i nigdy on mu się nie nudzi. Do tego grubszy, solidny papier wytrzyma kontakt z małymi rączkami. Ważnym aspektem jest także duża i wyraźna czcionka, dzięki której starsze dzieci, jak mój pierwszoklasista – mogą z powodzeniem próbować własnych sił w czytaniu. Także ta seria posłuży na długo.

 

 

Nie mam obecnie wszystkich tytułów które posiadamy, gdyż krążą one po znajomych, pełniąc swoją „misję”. Bo Tupcio Chrupcio to książki ułatwiające wychowanie przez czytanie. Każdy tytuł mówi o pewnym wyzwaniu, które czeka myszkę wkraczającą w świat dzieciństwa i trudnościami z nim związanych.

 

Obecnie w tej serii znajdziemy 14 tytułów:

 • „Żegnaj pieluszko”
 • „Idę do lekarza”
 • „Nie mogę zasnąć”
 • „Dbam o zęby”
 • „Nie dam sobie dokuczać”
 • „Umiem się dzielić”
 • „Urodzinowy prezent”
 • „Kapryśna myszka”
 • „Wizyta u dziadków”
 • „Mam rodzeństwo”
 • „Ja się nie boję”
 • „Nie chcę jeść”
 • „Przedszkolak na medal”
 • „Święta Tupcia Chrupcia”

 

Tupcio jest odzwierciedleniem małego dziecka, które spotyka się na co dzień z wieloma trudnymi dla niego z początku sytuacjami, jak np. strach przed pójściem do przedszkola, do lekarza, pożegnanie pieluszki, czy nauki dzielenia się, lub nowej sytuacji gdy pojawia się rodzeństwo. W miły i ciepły sposób autorka pokazuje jak wybrnąć z każdej z tych sytuacji, jak przekonać malca do wykonania danej czynności, jak opanować bunt. Naszym najbardziej pomocnym tytułem okazał się „Tupcio Chrupcio. Żegnaj pieluszko”. Dosłownie po kilku dniach czytania synek w jeden dzień pozbył się pieluszki i nauka korzystania z nocnika była expresowa. Tak bardzo polubił on Tupcia, że seria ta zagościła u nas na dobre. Obecnie naszym najnowszym tytułem jest ten mówiący o wizycie u dziadków, w którym to tata wracając z pracy oznajmia mamie, że zakupił bilety na samolot i wkrótce we dwójkę wybiorą się na trzydniową wycieczkę. Mała myszka jest bardzo zawiedziona że nie może podróżować z rodzicami, ale mama zapewnia ją, że u dziadków będzie się bawił równie wspaniale. Mimo niełatwego rozstania i popłakiwania malec znajduje ukojenie w ramionach babci, a wraz z nim zaczyna przeżywać niezapomniane chwile. Bo babcia – najlepsza pod słońcem instytucja przygotowała dla wnuczka same pyszności! Dziadek wyjął album ze  starymi fotografiami, na których mama i tata byli jeszcze mali i zaczął opowiadać różne rodzinne historie. Na dobranoc babunia czytała Tupciowi bajki, śpiewała kołysanki i głaskała po głowie. A rankiem zbudził malca piejący kogut i dzień rozpoczął się kolejnymi przygodami. Trzy dni minęły błyskawicznie i nauczyły myszkę wielu nowych rzeczy, a jakie zdanie wypowiedział Tupcio do rodziców na koniec? To musicie przeczytać sami. Polecamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

Każda z bajek jest doskonałym pretekstem do rozmowy z dzieckiem i budowaniu wspólnej więzi, dlatego znajdziecie w nich również pytania, które po przeczytaniu lektury możecie zadać dziecku i podjąć dzięki nim dialog. Ważne jest również czytanie ze zrozumieniem, które bardzo przyda się dziecku w przedszkolu, a później również w szkole.

A poniżej kilka zdjęć z wnętrza pozostałych tytułów:

 

 

 

 

 

 

Na kanale TVP abc możecie również  oglądać z dzieckiem „Tupcio Chrupcio” –  52 – odcinkową animowaną serię, która powstała na podstawie książek dla dzieci autorstwa Marco Campanella – włoskiego rysownika, ilustratora, scenografa i rzeźbiarza. Bajka opowiada o przygodach Tupcia Chrupcia, który razem ze swoją mysią rodziną mieszka w miniaturowym domku na skraju łąki. Chrupcio codziennie odkrywa otaczający go świat, uczy się akceptować zupełnie nowe rzeczy oraz stawia czoło codziennym trudnościom i lękom, a oprócz tego zawsze może liczyć na niezwykle mądrych i doświadczonych rodziców, którzy wiedzą, co robić w danej sytuacji.

 

 

 

 

 

 

3 thoughts on “„Tupcio Chrupcio” – Eliza Piotrowska

Dodaj komentarz