„Teoria muzyki dla maluchów” CZĘŚĆ 1

Dziś prawdziwa gratka dla każdego małego miłośnika muzyki. Z racji tego, iż mój synek jest wielkim pasjonatem gry na keyboardzie i od roku pobiera nauki w tym kierunku, postanowiłam troszkę rozszerzyć jego wiedzę. Kupiłam kilka książek o tej tematyce, ale w zasadzie żadna nie była prosta, jasna i skierowana do małego dziecka. Aż do momentu, gdy w nasze ręce trafiła „Teoria muzyki dla maluchów. Część I”.

 

 

Pozycję tę stworzyli:

Marta Carillon – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także Royal Academy od Music w Londynie. Wokalistka, kompozytorka i założycielka Vocarillon Music i Music Steps w Londynie.

Marek Tomaszewski – absolwent Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Kształcił się również w Instytucie Jazzowym w Katowicach. Saksofonista jazzowy i założyciel Saxophoneteacher.net i Music Steps w Londynie.

Książka jest dużego formatu (A4), w miękkiej oprawie i co najważniejsze jest niezwykle czytelna i wygodna w użytkowaniu. To pierwsza z trzech części i znajdziemy w niej zabawy, oraz zagadnienia związane z:

  • kluczem wiolinowym
  • kluczem basowym
  • pięciolinią
  • gamą
  • ćwierćnutą
  • półnutą
  • półnutą z kropką
  • całą nutą
  • pauzą
  • nutkami

 

 

Na początku widnieją objaśnienia w postaci czterech różnych „buziek” informujące jakie zadanie na danej stronie należy wykonać. Mamy tu naklejanie, pisanie lub rysowanie, recytowanie lub śpiewanie rymowanek, wyklaskiwanie rytmu. W komplecie jest również karta z naklejkami, które należy umieścić w odpowiednich polach.

Świat muzyki to niesamowita przygoda, pełna kolorów i dźwięków i taka właśnie jest książka. Największym atutem tego „podręcznika” jest to, że wszystkie zawarte w niej tematy przedstawione są humorystycznie, oraz bardzo nietypowo, bo któż to słyszał, aby wyjaśniać dzieciom np. co to jest klucz wiolinowy w takowy sposób:

„Ja otworzę Ci świat nutek i nauczę czytać dźwięki, abyś tak jak z liter wierszyk, mógł układać z nich piosenki…”

Dzięki licznym rymowankom dużo prościej jest przyswoić wiedzę.

 

 

Zadania są niezwykle proste i idealnie dostosowane do dzieci w wieku przedszkolnym, a w nagrodę za ich dobre wykonanie mały czytelnik wkleja gwiazdki. Naszym ulubionym tematem jest gama zwierzątek i nawet mój niespełna czteroletni Staś wie, jak je zapamiętać i kojarzyć i tak np. „C jak Cichy Kotek”, „D jak Dobry Piesek”, czy „A jak Ambitna mrówka” itd. Kolejnymi zadaniami jest łączenie w pary, zakreślanie konkretnych nut, obrysowywanie po śladzie, dorysowywanie, kolorowanie, wpisywanie i wyklaskiwanie. Ważnym elementem książki jest utrwalenie swojej wiedzy i tu pomoże dziecku rozwiązanie testu znajdującego się pod koniec publikacji, w postaci wklejenia poprawnie nalepek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo polecamy! Istotne jest to, iż pozycja stworzona została przez specjalistów i pasjonatów muzyki. Wprowadzi najmłodszych w krainę dźwięków, a starszym dzieciom pomoże utrwalić wiedzę. W zestawie z książką znajdziecie 46 naklejek, oraz 10 piosenek (wersja elektroniczna do pobrania ze strony). Warto, aby książka zagościła w przedszkolach i szkołach, a także stała się częścią edukacji domowej. My już czekamy na kolejną część!

 

 

Książka jest do kupienia jedynie na stronie:

11 thoughts on “„Teoria muzyki dla maluchów” CZĘŚĆ 1

Dodaj komentarz