„Teoria muzyki dla maluchów” CZĘŚĆ 1

Dziś prawdziwa gratka dla każdego małego miłośnika muzyki. Z racji tego, iż mój synek jest wielkim pasjonatem gry na keyboardzie i od roku pobiera nauki w tym kierunku, postanowiłam troszkę rozszerzyć jego wiedzę. Kupiłam kilka książek o tej tematyce, ale w zasadzie żadna nie była prosta, jasna i skierowana do małego dziecka. Aż do momentu, gdy w nasze ręce trafiła „Teoria muzyki dla maluchów. Część I”.

 

 

Pozycję tę stworzyli:

Marta Carillon – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także Royal Academy od Music w Londynie. Wokalistka, kompozytorka i założycielka Vocarillon Music i Music Steps w Londynie.

Marek Tomaszewski – absolwent Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Kształcił się również w Instytucie Jazzowym w Katowicach. Saksofonista jazzowy i założyciel Saxophoneteacher.net i Music Steps w Londynie.

Książka jest dużego formatu (A4), w miękkiej oprawie i co najważniejsze jest niezwykle czytelna i wygodna w użytkowaniu. To pierwsza z trzech części i znajdziemy w niej zabawy, oraz zagadnienia związane z:

 • kluczem wiolinowym
 • kluczem basowym
 • pięciolinią
 • gamą
 • ćwierćnutą
 • półnutą
 • półnutą z kropką
 • całą nutą
 • pauzą
 • nutkami

 

 

Na początku widnieją objaśnienia w postaci czterech różnych „buziek” informujące jakie zadanie na danej stronie należy wykonać. Mamy tu naklejanie, pisanie lub rysowanie, recytowanie lub śpiewanie rymowanek, wyklaskiwanie rytmu. W komplecie jest również karta z naklejkami, które należy umieścić w odpowiednich polach.

Świat muzyki to niesamowita przygoda, pełna kolorów i dźwięków i taka właśnie jest książka. Największym atutem tego „podręcznika” jest to, że wszystkie zawarte w niej tematy przedstawione są humorystycznie, oraz bardzo nietypowo, bo któż to słyszał, aby wyjaśniać dzieciom np. co to jest klucz wiolinowy w takowy sposób:

„Ja otworzę Ci świat nutek i nauczę czytać dźwięki, abyś tak jak z liter wierszyk, mógł układać z nich piosenki…”

Dzięki licznym rymowankom dużo prościej jest przyswoić wiedzę.

 

 

Zadania są niezwykle proste i idealnie dostosowane do dzieci w wieku przedszkolnym, a w nagrodę za ich dobre wykonanie mały czytelnik wkleja gwiazdki. Naszym ulubionym tematem jest gama zwierzątek i nawet mój niespełna czteroletni Staś wie, jak je zapamiętać i kojarzyć i tak np. „C jak Cichy Kotek”, „D jak Dobry Piesek”, czy „A jak Ambitna mrówka” itd. Kolejnymi zadaniami jest łączenie w pary, zakreślanie konkretnych nut, obrysowywanie po śladzie, dorysowywanie, kolorowanie, wpisywanie i wyklaskiwanie. Ważnym elementem książki jest utrwalenie swojej wiedzy i tu pomoże dziecku rozwiązanie testu znajdującego się pod koniec publikacji, w postaci wklejenia poprawnie nalepek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo polecamy! Istotne jest to, iż pozycja stworzona została przez specjalistów i pasjonatów muzyki. Wprowadzi najmłodszych w krainę dźwięków, a starszym dzieciom pomoże utrwalić wiedzę. W zestawie z książką znajdziecie 46 naklejek, oraz 10 piosenek (wersja elektroniczna do pobrania ze strony). Warto, aby książka zagościła w przedszkolach i szkołach, a także stała się częścią edukacji domowej. My już czekamy na kolejną część!

 

 

Książka jest do kupienia jedynie na stronie:

11 thoughts on “„Teoria muzyki dla maluchów” CZĘŚĆ 1

 • 29/06/2017 at 19:56
  Permalink

  Jakie to cudowne, że od najmłodszych lat wspierasz synka w jego muzycznej pasji – wielu rodziców często naciska, by dzieci realizowały ich własne ambicje…;)

  Reply
  • 30/06/2017 at 10:53
   Permalink

   Dziękuję! Januszek sam wymarzył sobie keyboard i sam zażyczył sobie, aby zapisać go na naukę. Bardzo lubi sobotnie zajęcia z panią i robi naprawdę piorunujące efekty. Także książka bardzo mu się spodobała i chętnie z niej korzysta 🙂

   Reply
 • 30/06/2017 at 05:50
  Permalink

  Córka na nia trochę za dużo, ale w końcu nigdy nie jest za późno na naukę 🙂

  Reply
  • 30/06/2017 at 10:51
   Permalink

   Moja córka ma 9 lat, a też bardzo ją lubi, więc ten wiek 4-7 lat jest jak najbardziej ruchomy 😉

   Reply
 • 01/07/2017 at 10:14
  Permalink

  Ciekawa propozycja, by wprowadzić małe dziecko w krainę muzyki 🙂 Myślę, że spodobałaby się mojej młodszej córci. 🙂

  Reply
 • 01/07/2017 at 18:46
  Permalink

  Widzę, że metod nauki gry na pianinie jest sporo, nie to co za moich czasów ( 30 lat temu), kiedy dostałam nuty Klechniowskiej i dukałam czarne zwykłe nuty. Mój syn teraz się uczy o wiele przyjemniej. Podobnie jak w Twojej propozycji. Książeczka ciekawa, poszukam w sklepie muzycznym.

  Reply
  • 02/07/2017 at 16:17
   Permalink

   Oj, tak! Obecnie nauka jest samą przyjemnością i aż zachęca najmłodszych do zajrzenia w świat nutek 🙂
   Książka nie jest dostępna w sklepach stacjonarnych, a zakupisz ją drogą online na stronie: https://goo.gl/KHNcuS

   Pozdrawiam 🙂

   Reply
 • 03/07/2017 at 05:00
  Permalink

  Nowe odsłony zeszytów i podręczników, sprawiają że sama bym się chętnie nut pouczyła 🙂

  Reply
  • 03/07/2017 at 06:29
   Permalink

   O tak! Z takich pięknych książek chciałoby się samemu korzystać.

   Reply
 • 03/07/2017 at 11:28
  Permalink

  Świetny pomysł na prezent 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.