Tajemnica Floriana – Wydawnictwo TADAM

Przeczytałam wczoraj z dziećmi wspaniałą książkę. Myślałam że tylko zaczniemy ją wieczorem i skończymy na drugi dzień, jednak nie potrafiliśmy się od niej oderwać. Temat wojny, getta i historii szczególnie interesuje moje starsze dzieci, dlatego słuchały tej opowieści z ogromnym skupieniem, uważnością, czasem dopytując mnie: „Ale tak było naprawdę, mamo?”

 

 

„Tajemnica Floriana” to poruszająca, ważna i niezwykle wartościowa lektura, którą powinna przeczytać cała rodzina. Autorką książki jest Chava Nissimov, uratowana z zagłady przez polską rodzinę Walczaków. Mama izrealska dała jej życie, a mama polska to życie uratowała. Delikatne, oszczędne i wymowne czarno-białe ilustracje przygotowała Marianna Raskin, zaś przekładu na język polski dokonała Anna Klingofer – Szostakowska. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Tadam.

Zaskakujące jest to, że autorka napisała tę powieść z perspektywy polskiego dziecka, które obarczone tajemnicą musiało przetrwać straszne czasy wojny. Dokonała tego w fantastyczny sposób, idealnie wczuwając się w rolę dziesięcioletniego Floriana. Czytając głośno dzieciom perypetie tej rodziny wszyscy byliśmy przekonani że pisał je główny bohater – Florek.

Książek o wojnie przeczytaliśmy naprawdę dużo, sięgamy po każdą która odkrywa te dramatyczne czasy, ale pierwszy raz przeżyliśmy coś zupełnie innego. Choć akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej to przekaz skupia się na dzieciństwie polskiego dziecka. Na wojnę warto patrzeć z różnej perspektywy. Ta jest niezwykle ważna, poruszająca, prawdziwa, wzruszająca. Dzieci mogę „wejść w skórę” swojego rówieśnika i poczuć to co on czuł każdego dnia drżąc o życie własne, swojej rodziny i całej wsi.

 

 

Dziesięcioletni Florek zmaga się z tajemnicą. Jego rodzice przygarnęli małą, żydowską dziewczynkę, o której nikt nie miał się dowiedzieć. To w ich domu miała przeczekać wojnę, a gdy dramat się skończy miała wrócić do matki lub w przypadku jej śmierci zostać na stałe z polską rodziną i stać się ich córką. Córką o której marzyli, za którą tęsknili (wiele lat wcześniej zmarła ich maleńka Ola). Florek czuje się okropnie, bo jego życie wywróciło się do góry nogami. Szkoły zamknięto, z przyjaciółmi też nie może się spotykać z obawy przez wyjawieniem prawdy, tęskni za swoją sympatią… Czasem złości się na małą Ewę, czasem nawet jej dokucza, ale życie udowadnia że cierpienie i smutek można przekuć w braterską miłość. To ona, wychudzona, przestraszona, samotna uczy jego jak kochać. Największy mrok, najcięższy dramat i tragiczne chwile nie zabiją bowiem tego co ludzkie – relacji.

Chava Nissimov w delikatny, acz czasem dosadny i jakże prawdziwy sposób przedstawia wewnętrzny świat dzieci. Pokazuje także pierwsze zauroczenia, przyjaźnie, życie na wsi, relacje z rodzicami, potrzeby dorastających i tęsknotę za normalnością. Cudowna puenta książki ogromnie poruszyła nasze serca. To co zrobiło wielu naszych rodaków podczas drugiej wojny światowej, to jak wielkie serce okazali zasługuje na najwyższe odznaczenia. Nie sposób wyrazić tego słowami. Oby nigdy nikt z nas nie musiał więcej tego doświadczać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Tajemnica Floriana” skierowana jest do czytelników w wieku od około 8 lat. Myślę że warto przeczytać ją wspólnie z dzieckiem. Duża, przejrzysta czcionka sprawia że książkę dosłownie się „pochłania”, a ilustracje rozbudzają wyobraźnię. Książka otrzymała nagrodę izraelskiego Ministerstwa Kultury i znalazła się na liście lektur wyróżnionych przez izraelskie Ministerstwo Edukacji. Według mnie to obowiązkowa pozycja w biblioteczce młodego czytelnika. Jest prawdziwą lekcją szacunku, pokory i miłości. Polecamy całą rodziną!

koszyk