„Skrzydlate książki” – Wydawnictwo PORADNIA K

Ostatni weekend spędziliśmy całą rodziną w towarzystwie bardzo nietuzinkowej, klimatycznej powieści, o intrygującym tytule „Skrzydlate książki”. Bardzo lubię pozycje, które możemy czytać wspólnie, rodzinnie i które zachwycają równie mocno dzieci jak i dorosłych. Powieść Anny Sakowicz, z ilustracjami Ewy – Beniak Haremskiej zdecydowanie należy do takich książek!

„Skrzydlate książki” łączą w sobie historię, magię i wartości. Książka trzyma w napięciu od pierwszej, po ostatnią stronę, a przede wszystkim niesie dużą dozę przemyśleń i oczywiście wyjątkowej miłości do książek.

Już od pierwszych stron urzekł mnie klimat przedwojennego Gdańska. Kamienice, gwar, wozy konne… A w tym wszystkim pewien niepokój, bo na ulicach wybrzmiewają hasła „Precz z Żydami i Polakami!” Niektórzy szykują się do przeprowadzki, inni za nic nie zamierzają opuścić ukochanego miasta. Dzieciom tak trudno zrozumieć skąd bierze się nienawiść do drugiego człowieka…

W jednej z kamienic mieszkają Klara, Dawid i Jasiek. Lubią spędzać wspólnie czas w mieście i nad brzegiem Motławy. Pewnego dnia dzieci dostrzegają coś niezwykłego! W pracowni introligatora dzieją się niesamowite rzeczy, bowiem z okna wylatują książki… Tak! Skrzydlate książki! Mają cieniusieńkie, delikatne i ciepłe pod palcami skrzydła. Co ciekawe, rzadko kto mógł dostrzec skrzydła książek. Jedno niepozorne okienko w budynku przy ulicy Mariackiej skrywa pewną tajemnicę!

Oczywiście nie mam sumienia zdradzać dalszej fabuły, bo odebrałabym Wam całą przyjemność z lektury. To opowieść pełna wymownych sytuacji, bowiem smutna i bolesna historia została połączona z dziecięcą wrażliwością i autentycznością. Znajdziecie tu wiele emocji, wyzwań, zaskakujących przygód i przedziwnych postaci. Autorka przygotowała prawdziwą literacką ucztę, w którą wplotła ogrom fantazji i wartości. Od tych małych dzieci można nauczyć się tak wiele! To właśnie one udowadniają moc przyjaźni, której nie powinno ograniczać pochodzenie, czy wyznanie.

Dodatkowym atutem powieści są wspaniałe ilustracje! Tajemnicze, zaskakujące, idealnie współgrające z fabułą.

Jeśli szukacie niebanalnej powieści to koniecznie skuście się na „Skrzydlate książki”. Dawno nie czytałam tak poruszającej, dotykającej wielu sfer książki. Warto zwrócić na nią uwagę i przede wszystkim odkryć jej tajemnicę!

Bardzo polecamy.

koszyk

„Skrzydlate książki”

Tekst: Anna Sakowicz

Ilustracje: Ewa Beniak – Haremska

Oprawa: twarda

Ilość stron: 242

Dla dzieci: 9+

Wydawnictwo PORADNIA K

Dodaj komentarz