Skok przez Bałtyk – Wydawnictwo WIDNOKRĄG

Wakacje tuż tuż, więc dziś przybywam do Was z iście letnią, wspaniałą lekturą! Bez względu na to, czy wybierzecie się nad Bałtyk czy nie, po tę książkę powinien sięgnąć każdy miłośnik fauny i flory.

„Skok przez Bałtyk” to pełna przygód i perypetii książka, która kipi od przyrodniczych ciekawostek. Autorka w wartką, pełną emocji fabułę wplotła solidną porcję wiedzy!

koszyk

Bardzo zafascynowała mnie geneza powstania tej książki! To, że zrodziła się z miłości do Bałtyku i dziecięcej wyobraźni jest naprawdę magiczne i dodaje jej autentyczności. Gdy autorka – Monika Milewska była małą dziewczynką, wiatr porwał jej piłkę i poniósł hen daleko… Po powrocie do domu zaczęła pisać o tym książkę, ale nie skończyła jej. Później dorosła, została pisarką i … skończyła swoją opowieść. Teraz możemy przeczytać historię małej Ani, której wiatr porwał piłkę do morza, a ów żółta piłka stała się przewodniczką po fascynującym świecie zwierząt Bałtyku!

Ilustracje do książki przygotowała Natalia Uryniuk, która zajmuje się malarstwem i grafiką, a także ilustruje książki oraz projektuje ubrania. Jest również założycielką portalu o Morzu Bałtyckim – balticarium.com, na którym opisuje podwodny świat i opracowuje ilustrowane gry. Warto zajrzeć na tę stronę – aż kipi od ciekawie i przystępnie podanej wiedzy! Zafascynuje nie tylko dzieci.

Ania spędza wakacje nad Bałtykiem. Wraz z mamą i tatą korzysta z uroków plaży w gdańskim Jelitkowie. Dziewczynkę fascynuje każda muszla, a mama jako biolog z chęcią opowiada o znaleziskach. Dzięki temu również i my poznamy przeróżne okazy, jak np. Małgiew Piaskołaz, Sercówkę, Rogowca Bałtyckiego, Pąklę, czy Omułka. Dowiemy się także, czym jest woda balastowa statków, jak wygląda Ostrygojad, Mewa Śmieszka, czy Rybitwa Czubata i poznamy rezerwaty przyrody.

W tym wszystkim jest i żółta piłka, którą wiatr porwał do morza. To właśnie ona opowiada nam o mieszkańcach Bałtyku, ich charakterach i niezwykle ważnych rolach w przyrodzie. Jeśli ciekawi Was kto oczyszcza plaże z gnijących wodorostów, zbutwiałego drewna i zmarłych żyjątek, lub jak rozmnaża się Chełbia Modra, albo pasjonują Was foki to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Te i wiele, wiele więcej ciekawostek znajdziecie na kartach książki, a przede wszystkim przeżyjecie z piłką prawdziwą podróż, która skończy się hen daleko, daleko, aż w Szwecji!

Bardzo wartościowa, ciekawie opowiedziana i fascynująca lektura. Naszpikowana przyrodniczymi smaczkami, dziecięcą wyobraźnią, humorem i pięknymi ilustracjami. Mali czytelnicy pochłoną ją wszystkimi zmysłami i z pewnością dużo wiedzy pozostanie w ich głowach. Zawiłe z pozoru pojęcia, jak echolokacja, Bornholm, beztlenowce, Kur Diabeł, czy Archipelag Karlskrony nie będą już dla Was wyzwaniem!

Polecam z całego serca! Przeczytałam ją dzieciom jednym tchem i poczuliśmy się, jakbyśmy sami tam byli. Już nie możemy doczekać się wakacyjnych wojaży na szwedzkiej plaży. Koniecznie weźmiemy ze sobą piłkę. Być może i ona natchnie nas do stworzenia własnej historii 🙂

„Skok przez Bałtyk”

Tekst: Monika Milewska

Ilustracje: Natalia Uryniuk

Oprawa: twarda

Ilość stron: 56

Dla dzieci: 6+

Wydawnictwo WIDNOKRĄG

Wydawnictwo Widnokrąg

One thought on “Skok przez Bałtyk – Wydawnictwo WIDNOKRĄG

  • 08/06/2021 at 05:30
    Permalink

    Świetna recenzja, świetna książka, dostarcza tak wiele wiadomości o Bałtyku i wszystkim co w nim żyje. Z pewnością ucieszy każde dziecko i również rodzica czy babcie

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.