„Różowa czapeczka” – Wydawnictwo Prószyński i S-ka

21 stycznia 2017 roku około 5 milionów kobiet, mężczyzn i dzieci wzięło udział w marszach zorganizowanych w 82 krajach na wszystkich 7 kontynentach. Marsz Kobiet – tak nazwano to wydarzenie stał się jedną z największych demonstracji politycznych w historii, którego symbolem były różowe czapki. Pokojowy protest zjednoczył ludzi z wielu środowisk i upłynął pod hasłem: PRAWA KOBIET SĄ PRAWAMI CZŁOWIEKA.

W Polsce protest odbył się 3 października 2016 roku i nazwany był Czarnym Protestem lub Czarnym Poniedziałkiem, gdyż uczestnicy manifestowali ubrani na czarno. Wówczas w obronie kobiet i przeciw zaostrzeniu kontrowersyjnej ustawy antyaborcyjnej na ulice Warszawy wyszło 30 tysięcy osób. W całej Polsce trwały protesty, a ze względu na padający deszcz poza czarnym strojem ich symbolem stały się także czarne parasole.

Niezależenie od symboliki, kobietom na całym świecie przyświecają te same idee.

Aby przybliżyć małym czytelnikom te walkę o równe prawa dla wszystkich kobiet na całym świecie australijski ilustrator i autor książek dla dzieci –  Andrew Joyner stworzył książkę bardzo nietypową, gdyż ukazaną pod pryzmatem różowej czapeczki. Ale zacznijmy od początku, od czasów gdy owej tytułowej bohaterki jeszcze w ogóle nie było… Powstała zupełnie spontanicznie – pewnego dnia została wydziergana na drutach. Była mięciutka, ciepła i służyła swojej właścicielce do wielu celów. Jej los był bardzo dynamiczny i trafiała z rąk do rąk, a nawet do zwierzęcych pyszczków. Była ratowana z opresji, podróżowała z nowymi właścicielami, odświeżała się podczas prania i tak ostatecznie trafiła do małej dziewczynki. Pewnego dnia miała nawet swój dzień: wyszła na ulice w towarzystwie innych różowych czapek. Postanowiła stać się symbolem!

 

 

Prosta, wymowna historia czapeczki to cudowny pomysł na to by podjąć rozmowę z dziećmi na wiele ważnych tematów. Książka jest świadectwem walki o równość i godną przyszłość dla dziewczyn, kobiet, pań. Jest ważnym głosem w codziennym dialogu, nadzieją i miłością do bliźniego. To jak będzie wyglądała przyszłość naszych dzieci zależy od tego jaką drogą je poprowadzimy. „Różowa czapeczka” jest dużą dawką energii i mocy, w jakie należy wyposażać dziewczynki każdego dnia. Dzięki tej lekturze małe czytelniczki staną się pewniejsze siebie i w chwili gdy zajdzie potrzeba staną w równym szeregu wraz z milionami innych dziewczyn, by walczyć o to co słuszne.

Polecamy tę pozycję małym i dużym czytelniczkom. To cudowny pomysł na wartościowy prezent, który będzie swojego rodzaju symbolem i wizytówką, bo „przyszłość jest kobietą”.

 

 

 

 

 

 

koszyk

Znalezione obrazy dla zapytania prószyńśki logo

Dodaj komentarz