Przewodnik dla audiokulturalnych – Wydawnictwo ADAMADA

Są niewidzialne, nie pachną, nie można ich dotknąć. Rozchodzą się w powietrzu, drżą, pulsują, krążą, są wszędzie. Dźwięki otaczają nas z każdej strony. Czy to ryk silników, szum fal, czy pianie koguta – cały czas je słychać, ale czym są? Jaki mają na nas pływ? Czy wszystkie są dla nas dobre i bezpieczne?

Na te i wiele więcej pytań odpowiada książka „Przewodnik dla audiokulturalnych” z wydawnictwa Adamada, którą z radością objęłam patronatem.

koszyk

Kocham książki dla dzieci i uważam, że dorośli także powinni je czytać! Dzięki tak wartościowym pozycjom ja ta, każdy czytelnik, bez względu na wiek może wiele się dowiedzieć o otaczającym nas świecie.

W tym przewodniku znajdziecie fascynujące ciekawostki, fakty, wskazówki i miejsce na własne zapiski.

Książka podzielona jest na cztery części. W pierwszej poznajemy teorię, dowiadujemy się czym jest dźwięk i pejzaż dźwiękowy. Przekonacie się w jaki sposób dźwięki znikają, dowiecie się kiedy mówimy o hałasie i czym jest smog akustyczny.

Część druga jest wspólną przestrzenią, wypełnioną ciekawostkami z życia różnych ludzi, dotyczących dźwięków. Zawarto tu także ważny aspekt kultury i szacunku do innych ludzi. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że np. głośne rozmowy przez telefon w tramwaju, czy muzyka puszczana na cały regulator w mieszkaniu może być dla innych prawdziwym utrapieniem. Dowiecie się jakie natężenie dźwięku generuje kosiarka, przekonacie się dlaczego warto czasem zostawić samochód na parkingu i wybrać się w dane miejsce pieszo i poznacie niezwykłego badacza Bernie Krausa. W trakcie swojej pracy odkrył on, że owady, gady, płazy, a także inne zwierzęta mają swoje pasma częstotliwości i kiedy komunikują się ze sobą, nikt nikomu nie przeszkadza! Wszyscy się słyszą, nikt sobie nie przeszkadza i każdy żyje w zgodzie.

Część trzecia to przestrzeń prywatna, w której poznacie wpływ muzyki na mury budynków, znaczenie urządzeń elektrycznych w naszym życiu, a także poznacie historię pewnego pisarza, który szukał ciszy i spokoju, by móc napisać książkę.

Czwarta część porusza kwestię bycia audiokulturalnym na co dzień. Znajdziecie tu wspaniałe inspiracje na spacer dźwiękowy i dźwiękową oazę. Przeczytacie jak przeciwdziałać smogowi akustycznemu, w jaki sposób ustawiać meble, by znaleźć ciszę, czy jak zadbać o wypoczynek i wolny czas bez atakowania dźwiękami z każdej strony!

Ta książka jest niezwykle fascynująca, nie tylko dla dzieci! Autor książki, Marcin Dymiter, znawca muzyki, autor słuchowisk radiowych, muzyki do filmów i spektakli teatralnych spojrzał na dźwięk z każdej strony i rozłożył nam go na czynniki pierwsze. Bardzo inspirująca i mądra lektura, a do tego ważna i potrzebna. Czytajcie z dziećmi i doceniajcie ciszę, bo w obecnych czasach jest ona na wagę złota! Warto być osobą audiokulturalną.

„Przewodnik dla audiokulturalnych”

Tekst: Marcin Dymiter

Ilustracje: Joanna Gębal

Oprawa: twarda

Ilość stron: 64

Dla dzieci: 7+

Wydawnictwo ADAMADA

Witamy w naszym sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.