„Planeta Uważności” Wiedza o mózgu, emocjach i stresie – Kosmos i Kajo. UWAŻNOŚĆ W EDUKACJI

Nasza świadomość o uważności, emocjach i radzeniu sobie ze stresem jest coraz większa. To bardzo ważne, by małymi kroczkami zmieniać się każdego dnia na lepsze i budować w sobie, w dzieciach i w otoczeniu pozytywne emocje, sprzyjające byciu tu i teraz.

Książki są wspaniałym narzędziem, wspierającym rodziców i opiekunów w pielęgnowaniu uważności, a dziś pragnę Wam napisać kilka słów o jednej z nich!

„Uważność w edukacji. Kosmos i Kajo” to unikalny program rozwijający uważność w oparciu o solidne podstawy naukowe i wieloletnie doświadczenie autorek. Jego celem jest wsparcie dzieci i dorosłych w dążeniu do zdrowia psychicznego i szeroko pojętego dobrostanu. Więcej o działalności fundacji możecie przeczytać na stronie: www.UwaznoscwEdukacji.pl – warto zajrzeć, gdyż to solidna kopalnia wskazówek i cennych porad.

koszyk

Książka składa się z opowiadania dla dzieci i wskazówek dla rodziców. Cieszę się, że skierowana jest do całych rodzin, bo przecież do tematu uważności należy podejść całościowo, dbając nie tylko o samego siebie, ale także pielęgnując relacje z innymi.

Siedmioletni Kajo i jego młodsza siostra Joka nie mieli lekkiego dnia. Pech sprawił, że na ich drodze stawały same trudności i wyzwania, dlatego wrócili do domu zmęczeni i rozdrażnieni, pragnąć spędzić czas wspólnie z rodzicami, grając w planszówki. Rodzice po pracy i zakupach mieli swoje obowiązki i nie skupili uwagi na pociechach, przez co złość chłopca doprowadziła do… kosmicznej podróży!

Dzieci przeniosły się na czerwoną planetę, zwaną Planetą Uważności. Z pomocą ufoludków odkryły noktowizor uważności, wyjaśniający czym jest koncentrowanie się na chwili obecnej i rozpoczęli trening oddychania, sprzyjający ćwiczeniu tej ważnej cechy. Dzieci z wielką radością zwiedzały planetę, ćwicząc uważnośc za pomocą wzroku i węchu i słuchu. Zrozumiały, że w ćwiczeniu tym nie ma wyścigów, liczy się bycie razem i dobra zabawa, bez presji i popędzania. Rodzeństwo odwiedziło także Uważną Restaurację, w której obowiązywały bardzo ciekawe zasady – każdy kęs pożywienia należało przeżuwać dwadzieścia razy! Wszystko po to, by jak najlepiej poczuć różne smaki, faktury i konsystencje.

Kiedy nadszedł czas powrotu do domu dzieci z dużym spokojem i świadomością spotkały się z rodzicami. Potrafiły wyrazić swoje uczucia i emocje, potrafiły opowiedzieć co czują i czego potrzebują. Zastosowały uważność na dotyk i na miłość!

Książka w przystępny, bardzo prosty, a jednocześnie pomysłowy i przygodowy sposób wyjaśnia dzieciom to, co jest tak bardzo ważne – uważność na otaczający nas świat i nasze emocje. Jest świetnie przygotowana, bowiem cenne wskazówki wplecione w wartką fabułę stanowią świetną bazę do rozmów z najmłodszymi.

Autorki zadbały o coś jeszcze! Pod koniec publikacji znajdziecie dużo propozycji na ćwiczenia dla rodziców i rodziców z dziećmi, by jak najlepiej odkrywać spokój.

Mądra, wartościowa i bardzo potrzebna lektura. Bardzo polecam.

„Planeta Uważności” Wiedza o mózgu, emocjach i stresie

Tekst: Jowita Wowczak i Kasia Kowalska-Bębas

Ilustracje: Patrycja Kaczmarek

Ilość stron: 41

Oprawa: twarda

Dla dzieci: 3+

Wydawnictwo BOOK OJCIEC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.