Pierwsze encyklopedie: „Samoloty” i „Straż pożarna” – Wydawnictwo Wilga

Encyklopedia? – to brzmi poważnie! Ale bez obaw – dzisiejsze pozycje które Wam proponuję skierowane są już dla dzieci od 3 lat. Piękne książki, w twardych oprawach, mające po niespełna 80 stron, wydane zostały na grubszym papierze, więc idealnie sprawdzą się w kontakcie z rączkami najmniejszych czytelników. Są to już kolejne tytuły z serii od Wydawnictwa Wilga i sprawdzają się u nas idealnie wśród moich chłopców: 3 letniego Stasia i 7 letniego Januszka. Przeglądają, omawiają i kilkakrotnie zażyczyli sobie lektur od deski do deski. Z chęcią po nie sięgamy, gdyż napisane są prosto, a jednocześnie nie infantylnie, niosą bardzo dużo informacji zaspokajających ciekawość dzieci, a do tego są bogato zilustrowane.

 

 

„Pierwsza encyklopedia. Straż pożarna”

 

Tytuł podzielony jest na cztery działy:

 1. Co to znaczy być strażakiem?
 2. Życie w jednostce.
 3. Pojazdy.
 4. Akcje ratunkowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruszanie się po książce jest dziecinnie proste, intuicyjne i wygodne. Przede wszystkim dominują tu ilustracje, które są szczegółowo opisane, a z boku każdej strony znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dzięki obcowaniu z tą lekturą mali czytelnicy dowiedzą się jak wygląda strój strażaków, jak prezentują się oni w różnych krajach, co takiego wznoszą zwierzęta do tego zawodu i jakim niebezpieczeństwom muszą na co dzień stawiać czoła. Ponadto znajdziecie ciekawostki o tradycjach w zawodzie, sprzęty jakie wykorzystywane są podczas akcji, a nawet orientacyjną liczbę strażaków w Polsce! Dzieci zainteresuje z pewnością fakt jak dbają o kondycję Ci odważni ludzie, oraz to czy często muszą sprzątać i czy pracują codziennie. Znajdziecie tu dosłownie wszystko, a szczególnie to co tak bardzo interesuje małych fanów pojazdów – wóz strażacki! Jak wysoka jest drabina, czy w samolocie gaśniczym mieści się dużo wody i skąd bierze się ona w wężu? To kompendium wiedzy odpowie również na pytania: czy można samemu ugasić pożar? jak strażacy oddychają w zadymionych pomieszczeniach i pod jaki numer należy dzwonić w razie pożaru.

 

„Pierwsza encyklopedia. Samoloty”

 

Tytuł podzielony jest na cztery części:

 1. Co to jest samolot?
 2. Lotnisko.
 3. Podróż samolotem.
 4. Coraz wyżej i wyżej!

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaczynamy od początku, czyli w jaki sposób można latać? Będzie o pierwszych maszynach latających, wynalazkach, konstruktorach i typach samolotów. Znajdziecie porównania do ptaków i wyjaśnienie czy samoloty latają tak samo jak one. Dzieci będą miały okazję zajrzeć do kokpitu i dowiedzieć się co takiego tajemniczego kryje się pod pojęciem pilota automatycznego. Budowa tych powietrznych maszyn od zawsze budzi dziecięce zainteresowania, więc możecie poznać je krok po kroku. Wszystko o lotniskach, bezpieczeństwie i odprawie biletowej również trzeba wiedzieć, szczególnie że powoli zbliża się pora wakacji i częstszych wyjazdów. Jestem pewna że te informacje bardzo się najmłodszym przydadzą. Warto oswoić dziecko co może zabrać na pokład tego powietrznego statku i uświadomić, że samolot nie czeka na spóźnialskich. Ponadto ile interesujących pomieszczeń tu się znajduje i ile przeróżnych języków można usłyszeć na pokładzie. Encyklopedia wyjaśnia pojęcia startu, lądowania i zjawisk z nich wynikających, jak choćby zatkanych uszu, turbulencji, lęku wysokości, czy stref czasowych. Latanie to także pełne emocji szybowce, motolotnie, skoki na bungee, paralotnie, czy skoki spadochronowe. O nich, oraz o innych metodach na latanie także dowiecie się z tej książki. Ulubionym rozdziałem mojego starszego synka są samoloty wojskowe, których nazwy zna Janusz już na pamięć i te przyszłościowe, które być może za 100 lat będą latać po przestworzach. Uwieńczeniem tytułu jest krótka historia lotnictwa i przegląd maszyn od lat 1783 roku do 2007.

 

 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie wszystkich czasowników i wyrażeń zawierających czasowniki na szarym tle. Dzięki temu starsze dzieci lepiej przyswoją części mowy. Dodatkowo możecie sprawdzić swoją wiedzę, dzięki zawartym na zakończeniu każdego rozdziału tematu: „Sprawdź się!” Jeżeli zaś poszukujecie konkretnego wyrażenia odnośnie straży pożarnej, czy samolotów to możecie je szybko i wspólnie odszukać dzięki indeksowi zawartemu na końcach książek. Prawdziwa kopalnia wiedzy, do której lektury zachęcamy. W końcu każdy mały chłopiec marzy by w przyszłości zostać strażakiem, czy pilotem super maszyny. Eleganckie i starannie wykonane tytuły będą idealnym pomysłem na prezent dla przedszkolaka i dziecka w wieku wczesnoszkolnym. Gorąco polecamy.

 

Z tej serii znajdziecie także inne tytuły:

 • Ciało człowieka
 • Mój dzień
 • Pojazdy
 • Zwierzęta
 • Konie i kucyki
 • Dinozaury
 • Na wsi
 • Piłka nożna

 

 

 

 

 

 

 

12 thoughts on “Pierwsze encyklopedie: „Samoloty” i „Straż pożarna” – Wydawnictwo Wilga

Dodaj komentarz