„Chrząszcz i jego chłopiec” M.G. Leonard – Wydawnictwo Wilga

Dzisiaj prawdziwa bomba! Książka, która choć dość obszerna została przez nas przeczytana w kilka dni. Zazwyczaj czytam dzieciom przed snem przez około godzinkę, ale dla tej książki robiłam wyjątki i nie protestowałam, gdy moje moliki książkowe prosiły: mamo, jeszcze chociaż jeden rozdział! Nigdy bym nie sądziła, że wciągnie nas tak bardzo gromada chrząszczy.

 

 

„Chrząszcz i jego chłopiec” to genialna powieść autorstwa M.G.Leonard. Książka jest w miękkiej oprawie, a jej tytułowe litery są wytłaczane. Na 336 stron składają się 24 rozdziały, oraz zawarty pod koniec słowniczek entomologa i wykaz nazw chrząszczy występujących w książce. Autorka w genialny sposób wplotła w zagadkową historię dużo wartościowej wiedzy o chrząszczach.

Zacznijmy od tego, że chrząszcze to jeden z najliczniejszych rzędów owadów. Obejmuje około 400 tysięcy znanych nauce gatunków, a szacuje się, że liczba nieopisanych gatunków może sięgać nawet kilku milionów. To najliczniejszy gatunek zwierząt na świecie! Z książki dowiecie się o przeróżnych osobnikach i wiele informacji z pewnością Was zaskoczy.

 

Pewnego dnia doktor Bartholomew Cuttle – czterdziestoośmioletni wdowiec, dyrektor do spraw naukowych w Muzeum Historii – zniknął! Odprowadził syna Darkusa do szkoły, a następnie udał się do pracy z której już nie wyszedł… Zwyczajnie jakby się rozpłynął w jednej  z sal entomologicznych. Opiekę nad chłopcem przejął brat zaginionego, nieco ekscentryczny wuj Max, który jest archeologiem posiadającym w swych domowych zbiorach przeróżne nietypowe rzeczy, jak choćby zęby… Nefretete. Niedługo po przeprowadzce Darkus zorientował się, że w mieszkaniu sąsiadów, dwójki kuzynów żyje niebotyczna liczba chrząszczy. W czasie jednej ze sprzeczek prowadzonej między tą dwójką lokatorów chłopiec zauważa, że z nogawki spodni grubszego kuzyna wypada olbrzymi rohatyniec, który zaprzyjaźnia się z chłopcem. Chrząszcz ten podobnie jak i reszta przebywających w mieszkaniu owadów posiada niezwykły dar – inteligencję i zdolność porozumiewania się z ludźmi. Te niepozorne z początku owady odegrają ogromną rolę w procesie rozwikłania zagadki odnalezienia ojca Darkusa. Jeżeli jesteście ciekawi jak przebiegła ta niesamowita droga poszukiwań i kim jest Lucretia Cutter, której stawić czoła będzie musiała gromada przyjaciół to zapraszam Was serdecznie do lektury.

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo polecamy tę lekturę dzieciom już od 8 – 9 roku życia. Pełna emocji, trzymająca w napięciu powieść z chrząszczami w roli głównej spodoba się każdemu małemu czytelnikowi lubiącemu rozwiązywać zagadki. Świetnym rozwiązaniem jest słowniczek, w którym możemy odnaleźć odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas zagadnienia, jak choćby co to jest: bezkręgowiec, chityna, czułki, entomolog, owad, oczy złożone, środowisko naturalne, tułów, DNA i wiele innych. Pod koniec książki znajdziemy także wykaz nazw chrząszczy występujących w książce, a uwierzcie mi – troszkę ich się tu znalazło! Czy wiedzieliście, że biedronka również należy do tej grupy? lub że są takie gatunki, jak np. oleice, które wydalają w momencie zagrożenia oleisty płyn, zawierający silnie trującą substancję, który powoduje powstawanie na skórze pęcherzy i podrażnia układ nerwowy?  M.G. Leonard zawarła  dużo, wartościowej i konkretnej wiedzy w przygodowej powieści z mroczną tajemniczą w tle, która spodoba się zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. My już z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy w kolejnym tytule.

 

 

 

 

12 thoughts on “„Chrząszcz i jego chłopiec” M.G. Leonard – Wydawnictwo Wilga

Dodaj komentarz