„Opowieści Baby Tiny. Mity słowiańskie dla dzieci” – Wydawnictwo Graf_ika

Zapraszam Was dziś w świat słowiańskiej mitologii! Nie mogłam oprzeć się tej książce, skradła moje serce już od okładki, a gdy zaczęłam czytać ją ze Stasiem to przepadłam, a właściwie przeniosłam się w wyobraźni do początków powstawania świata.

Książka jest efektem ogromnej pasji autorki do mitologii słowiańskiej. Martina Mandera – Rzepczyńska jest miłośniczką historii, a swoje zainteresowania przekuła w wykształcenie. Książka „Opowieści Baby Tiny. Mity słowiańskie dla dzieci” jest zbiorem opowiadań, które zainteresują już kilkulatka, ale także dorosłym sprawią wiele przyjemności z lektury.

koszyk

Książka przygotowana jest w formie opowieści. Baba Tina mieszkająca z dwoma kotami w małej chatce nieopodal lasu, plecie piękne historie. Ta mądra kobieta ma ogromną wiedzę i duży talent do przekazywania mitów. Wiele w życiu widziała i słyszała, dlatego dobrze wie w jaki sposób powstał świat, wiatr, deszcz, pory roku.

Na kartach książki znajdziecie aż szesnaście mitów, które zostały podane w ciekawy i atrakcyjny sposób. Przywodzą w mej pamięci historie, które opowiadała mi na dobranoc babcia. To właśnie taka ciepła lektura, w sam raz na wspólne, rodzinne chwile.

Baba Tina opowie Wam jak powstał świat, skąd wzięły się melodie, gromy burzy, dziecięce krzyki, czy stukot pracy. Poznacie Drzewo Kosmiczne, u którego stóp jest nasza ziemia, w korzeniach kraina umarłych, a na samym czubku świat bogów. Poznacie także dwóch braci – dzień i noc, którzy starannie opiekowali się ziemią i zasiedlali ją żywymi organizmami. Dowiecie się w jaki sposób powstały ryby, rośliny, myszy, zające, sarny, łasice, lisy i lwy, a w jakim celu stworzono mrówki, hieny, czy sępy. Przekonacie się skąd wzięły się komety i dlaczego mówi się, że zwiastują nieszczęście… Ach, i jeszcze księżyc i jego tajemnice!

To wszystko jest jedynie wstępem do pasjonującego świata mitologii słowiańskiej. Strona po stronie będziecie odkrywać tematy, które ludzi od zawsze interesują i zastanawiają. Czy jedno zwierze może mieć wpływ na losy ziemi i stworzeń? Skąd wzięła się niezgoda między psem i kotem? Czemu podczas burzy pojawiają się błyski i grzmoty? Skąd ludzie mają złoto? Dokąd odchodzą po śmierci ludzie i czy są w tym miejscu szczęśliwi?

Serdecznie polecam Wam tę książkę! Autorka, Martina Mandera – Rzepczyńska spisała w niej przekazane od dziadków opowieści, które w dużej mierze są starymi, śląskimi porzekadłami. Warto pamięć o nich pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Tę wielką spuściznę, którą zostawili po sobie nasi przodkowie należy zachować głęboko w sercach i słać dalej, by wypełniać dziecięce umysły historią, podaniami, legendami. To lektura na lata, na pokolenia.

Wartościowa, ciekawa, fascynująca, mądra i pięknie zilustrowana! Jestem pewna, że skradnie także Wasze serca.

„Opowieści Baby Tiny”

Tekst: Martina Mandera – Rzepczyńska

Ilustracje: Dorota Worek

Oprawa: twarda

Ilość stron: 96

Dla dzieci: 5+

Wydawnictwo: Graf_ika

Witamy w naszym sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.