„OCIEPLENIE KLIMATU. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” – wspaniała książka ekologiczna dla dzieci – wydawnictwo BABARYBA

Niespełna rok temu przygotowałam wpis o dwóch ważnych i niezwykle potrzebnych we współczesnym świecie książkach: „Plastik fantastik?” i „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie”, do których możecie zajrzeć tutaj –> KLIK!

Jedna z tych pozycji – „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” zdobyła nagrodę Mądrej Książki Roku 2020 przyznawaną przez portal Mądre Książki oraz Uniwersytet Jagielloński.

Dziś chciałam pokazać Wam kolejną wartościową książkę uzupełniającą wiedzę z dwóch poprzednich lektur. „Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi” to popularnonaukowa pozycja, która w ciekawy, przystępny i mądry sposób przedstawia kwestie klimatyczne z licznych perspektyw.

koszyk

OCIEPLENIE KLIMATU. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

Kristina Scharmacher-Schreiber
Stephanie Marian

tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
oprawa: twarda
liczba stron: 96
wydawnictwo: Babaryba

Książka skierowana jest do dzieci, ale uważam że dorośli również powinni ją przeczytać. To ważne, by budować świadomość w każdym z nas – bez względu na wiek. Autorki przeprowadzają nas przez wszystkie zagadnienia bardzo obrazowo, bez straszenia, czy zbędnego moralizatorstwa. Dowiemy się że obecnie zmiany klimatyczne postępują tak szybko, jak nigdy wcześniej, poznamy różnice między klimatem i pogodą, poznamy strefy klimatyczne i ich charakterystykę, przekonamy się że klimat nie zawsze był taki sam. Cofniemy się do epoki lodowcowej i odbędziemy spacer, który udowodni nam zmiany jakie zaszły przez tysiące lat.

Poznamy zjawisko zwane efektem cieplarnianym, zobaczymy jak wygląda produkcja energii polegająca na spalaniu węgla, ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Zobaczymy w jak dużym stopniu fabryki i elektrownie odpowiadają za emisję gazów cieplarnianych. Bardzo ciekawym zabiegiem jest pokazanie schematu produkcji pary spodni, od uprawy bawełny, aż do chwili gdy trafią one w nasze ręce. Autorki zadbały o każdy detal, więc znajdziecie nawet wyliczenia śladu węglowego dla przeróżnych pojazdów, by jeszcze lepiej zobrazować jak wielkie znaczenie ma on dla środowiska. Ciekawą propozycją są proste triki na oszczędzanie energii.

Bardzo polecam! Wartościowa, mądra, bardzo potrzebna książka. Czytajcie z dziećmi i starajcie się małymi kroczkami zmieniać świat na lepszy. To od nas zależy w jakim stanie zostawimy planetę kolejnym pokoleniom. Bądźmy świadomi i uświadamiajmy innych.

Wydawnictwo BABARYBA

Dodaj komentarz