Niedźwiedź i pianino – Wydawnictwo ZIELONA SOWA

Prawdziwa perełka właśnie zagościła w naszej biblioteczce i bardzo się cieszę, że mogę ją Wam pokazać. „Niedźwiedź i pianino” Davida Litchfielda to przepiękny picturebook, który został nagrodzony w 2016 roku Waterstone’s Childrens’s Book Prize w kategorii najlepsze ilustracje. Ta magiczna, bardzo wymowna i wzruszająca opowieść spodoba się dzieciom w wieku od około 4 lat.

 

 

Pewnego dnia mały niedźwiadek znalazł na leśnej polanie coś dotąd zupełnie mu nieznanego. Gdy dotknął owej rzeczy, ta wydała z siebie dźwięk. Zdziwiony zwierzak odszedł, ale postanowił wracać do niej codziennie i tak mijały tygodnie, miesiące i lata. Niedźwiedź dorósł, stał się silny i potężny, a dziwna rzecz zaczęła wydobywać z siebie piękne dźwięki. Gdy grał czuł się szczęśliwy, a muzyka przenosiła go do dalekich krain wyobraźni. Chwilę później polanę odkryły inne niedźwiedzie i każdego wieczoru tłumnie zbierały się by słuchać zaczarowanych melodii.

Pewnego dnia mała dziewczynka która wraz z tatą spacerowała po lesie uświadomiła niedźwiedzia że ta dziwna rzecz to pianino, a dźwięki które się z niego wydobywają są muzyką. Oboje zachęcili zwierzę, by ruszyło ono z nimi do miasta, bo tam czeka na nie kariera, setki fanów, cudowne pianina. Niedźwiedź obawiał się jednak, że przyjaciele będą za nim tęsknić…

Ruszył w wielki świat, grał koncerty na największych scenach, każdej nocy dawał z siebie wszystko, był nagradzany owacjami na stojąco. Zdobywał nagrody, udzielał wywiadów, nagrywał płyty. Odnosił sukces, błyszczał w blasku fleszy, ale nie był… szczęśliwy. Tęsknota za domem i przyjaciółmi była silniejsza, więc wrócił do lasu. Dlaczego polana była pusta? Dlaczego zniknęło pianino? Gdzie podziali się bliscy? Czy byli na niego źli? Zazdrośni? A może odpowiedź jest jeszcze inna. Koniecznie sięgnijcie po tą magiczną, cudownie zilustrowaną opowieść i przekonajcie się jak dalej potoczyły się losy niedźwiedzia i co w życiu jest najważniejsze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakże wymowna i ważna jest to książka. Jak bardzo potrzebna w obecnym świecie. Niestety czasami w pędzie podążamy drogą która tylko na pozór daje nam szczęście. Dążymy do celów, pragniemy mieć więcej, a nie potrafimy znaleźć odpowiedniej równowagi. Wybieramy, rezygnujemy z czegoś na rzecz innych spraw, ale czy tak musi być? Ta krótka, acz wartościowa lektura udowodni, że prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko, pokaże że nie zawsze to, o czym marzymy da nam szczęście, uświadomi że warto szukać swego miejsca na Ziemi. Jak mówił Mark Twain: „Chcąc doznać pełni szczęścia, trzeba je dzielić z kimś drugim.” Bardzo polecamy. Ciepła, wspaniała lektura dla całej rodziny.

 

 

 

Logo Zielona Sowa

5 thoughts on “Niedźwiedź i pianino – Wydawnictwo ZIELONA SOWA

Dodaj komentarz